Már európai átlag fölött a magyar átoltottság – megyei munkacsoportok alakultak

há • 2021. február 04., csütörtök •
Megkezdődött a legidősebbek és a 60 év feletti krónikus betegek oltása, a háziorvosoknak több mint ötöde már bekapcsolódott a munkába – erről, valamint a lezajlott egészségügyi és szociális kampányoltásokról is egyeztetett megyei kollégáival az országos oltási csoport vezetője.
Már európai átlag fölött a magyar átoltottság – megyei munkacsoportok alakultak

A tömeges oltási szakaszban van az ország, ezért lassan a teljes egészségügyi intézményi infrastruktúra feladatokat kap ez ügyben – jelentette be Szombathelyen dr. György István területi közigazgatásért felelős államtitkár, mielőtt a megyei oltási munkacsoport ülésén részt vett. – Jelen pillanatban 1080 háziorvosi praxis van bekapcsolva a munkába, ennyi helyre tudtunk Moderna vakcinát juttatni. Praxisonként 10 fő beoltására van most lehetőség, és további 6-6 főt irányítanak be a napokban a háziorvosok központi kórházi oltóhelyekre, ezzel együtt 40 ezer ember beoltására van most kapacitásunk – fejtette ki az országos oltási munkacsoport vezetője.

Beszélt arról is, hogy a cél természetesen az, hogy adott idő alatt a rendelkezésre álló vakcinák mindegyikét beadják, és ez így is történik, a munka időarányosan halad. – Sajnos egyelőre kevés az oltóanyag. Ezért állt elő az a helyzet, hogy most az országban működő mintegy ötezer háziorvosi praxis közül csak 1080-nak tudtunk vakcinát adni. Ha az oltóanyag kellő számban rendelkezésre áll, minden háziorvos kapni fog belőle. Továbbra is számítunk azonban a kórházakra, szakrendelőkre, hiszen csak így lesz akkora intézményi kapacitás, amely nagy tömegek oltására is alkalmas.

Olyan tervet készítettünk, amely egyetlen tömeges oltási hétvégén megközelítőleg 1 millió főnek is lehetővé teszi a beoltását.

Ez óriási logisztikai feladat, ezért az országos oltási munkacsoport mellett létrehoztunk minden megyében – a védelmi bizottságok mellett – a kormánymegbízottak irányításával megyei oltási munkacsoportokat is – tájékoztatott dr. György István. Megjegyezte: így biztosítható, hogy helyben oldjanak meg olyan feladatokat, amelyeket központilag nehézkes.

Valamennyi megyébe ellátogat az államtitkár, és részt vesz ezeken az értekezleteken, emiatt érkezett Szombathelyre is. Ismerteti az oltási tervet, elmondja, hogyan épül fel a tömeges oltási szakasz, illetve ha ütemezetten állnak rendelkezésre a vakcinák, akkor milyen struktúrában folyhat a munka. Ezzel együtt begyűjti a helyi tapasztalatokat is az elmúlt héten lezajlott szociális intézményrendszeri beoltással kapcsolatban, és áttekintik az e heti feladatokat is.

Magyarország az európai átlag fölötti, 3 százalékos oltottsági szinttel rendelkezik,

megelőzzük ezzel Németországot és számos más európai országot – hangsúlyozta az államtitkár. – Ez pusztán vakcina függvénye, hiszen ettől függ, hogyan tudunk haladni. Az alapvető törekvésünk az, hogy minél hamarabb minél több embert beoltsunk, ehhez azonban vakcina kell. Az uniós beszerzések mellett arra törekszünk, hogy minden olyan forrásból, ahonnan hatékony vakcina beszerezhető - legyen az Szputnyik V, Sinopharm, Pfizer, AstraZeneca, Moderna -, mindezeknek a beszerzését szorgalmazzuk. Ezek mind hatékony vakcinák, hiszen a világban már több tízmillió embert beoltottak ezekkel, és a célunk az, hogy minél nagyobb mennyiségben rendelkezzünk oltóanyaggal.

Nem leszünk elégedettek, amíg mindenki meg nem kapja az oltást azok közül, akik erre hajlandóak. A védettség csak akkor alakul ki, ha sikerül minél többeknek beadni – fejtette ki.

Ami a preferenciacsoportokat illeti, az államtitkár elmondta:

túl vannak az egészségügyi dolgozók oltásán, körükben 94 százalékos az átoltottság.

Hozzáfűzte: szó sincs arról, hogy a továbbiakban nincs lehetőség az egészségügyi dolgozók oltására, de mindig annak a csoportnak az oltása élvez elsőbbséget, amelynek a kampányszerű oltása zajlik. Hasonló a helyzet a szociális intézményekben: összesen 1875 intézményben beadták az első oltást. Van 64 intézmény, ahol nem lehetett még oltani éppen zajló covid-fertőzés miatt, ezekre a helyekre visszatérnek az oltóstábok.

Most a legidősebbek oltásánál tart az ország, ők a harmadik preferenciacsoport, és ide tartoznak a 60 év feletti krónikus betegek is. Őket a legidősebbek felől indulva a háziorvosi rendelőkben és a kórházi oltópontokon oltják be a mai nappal kezdődően.

közösség

további frisss

lap tetejére