December 26-án a magyar lakosság jelentős része már pár kilóval nehezebb, kicsit fáradt, kicsit kába, de még járja a rokonságot és a barátokat - írja a Mandiner. A karácsony másnapját óhatatlanul átjárja a mulandóság érzése, hogy már tulajdonképpen véget ért az ünnep. Érdekesség, hogy Magyarországon nem volt mindig munkaszüneti nap a december 26. ugyanis a Rákosi korszakban jelentősen lecsökkentették az ünnepek számát és az egyik elvett piros betűs nap a karácsony másnapja volt.
Magyarországhoz hasonlóan más európai országokban is, például Németországban, Hollandiában és Lengyelországban is karácsony másnapjaként ünneplik 26-át – írja a BBC. Vannak azonban országok, ahol régebbi és mélyebb hagyományai vannak ennek a napnak.
„Boxing day”
Karácsony másnapját az angolszász országokban „boxing daynek” vagyis „dobozoló napnak” hívják. Mint a legtöbb karácsonyi hagyomány ez is a viktoriánus korhoz köthető.
Viktória királynő idejében vette fel ugyanis az ünnep a jelenlegi formáját.
Az angol karácsonyi hagyományok közül több is a német örökségben gyökerezik, köszönhetően Viktória királynő férjének, Albert hercegnek, aki német származású volt. A királyi család mintát adott a brit középosztály családjainak a karácsonyi ünnepségekkel kapcsolatban: bevezették a karácsonyfa feldíszítését, és sokkal nagyobb lett a hangsúly az ajándékozáson, mint korábban.
A „dobozolás” név Viktória királynő uralkodása idejéből származik, amikor a gazdagok ajándékdobozokat készítettek és azokat a szegényeknek adták – írja a BBC.
December 26. hagyományosan a cselédek szabadnapja volt – ezen a napon kaptak egy különleges karácsonyi dobozt a munkáltatóiktól. A szolgák is hazamentek ezen a napon, hogy karácsonyi ajándékot adjanak a családjuknak.
A naphoz sokáig hozzátartozott a jótékonykodás is.
Az anglikán közösségek egész évben gyűjtöttek, amit egy külön dobozban tároltak, amit csak karácsony napján nyitottak ki, majd másnap kiosztották a szegények között. A kereszténység visszaszorulásával ezt a hagyományt egyre kevesebben gyakorolják Angliában.
Ezek a viktoriánus hagyományok elmúltak, bár még mindig vannak olyan munkáltatók, akik 26-án ajándékot osztanak az alkalmazottaknak. Ma már modernebb hagyományok alakultak ki: az üzletek leárazásokat tartanak, és különleges sporteseményekre kerül sor, krikett és futball meccseket tartanak. A brit adók ilyenkor a népszerű sorozatok különleges karácsonyi epizódjait sugározzák.
A brit arisztokrácia ezen a napon gyakran tartott vadászatot, különösen rókavadászatot, amelynek hagyományos módját azonban a 2000-es évek elején betiltották.
A napnak főleg olyan országokban van hagyománya, amelyek egykor brit gyarmatok voltak. Ausztráliában a napot országszerte megünneplik, kivéve Dél-Ausztráliában, ahol „Kikiáltás napként” emlegetik, ugyanis ezen a napon ünneplik, hogy 1836. december 28-án kiáltották ki Dél-Ausztráliát brit provinciának. Érdekesség, hogy ha 26-a hétvégére esik, akkor az azt követő hétfőt munkaszüneti nappá nyilvánítják.
Új-Zélandon strandolással, grillezéssel és sporteseményekkel ünnepelnek.
Az egykori afrikai brit gyarmatok közül Nigéria is megtartotta a december 26-ai ajándékozás hagyományát, az afrikai országban a munkaadók az angolszász hagyományhoz hasonlóan ajándékokat adnak az alkalmazottaknak. Érdekesség, hogy Hongkong is megtartotta a szokást, és itt is a jótékonykodás napja a december 26.
Vallásos ünnep
December 26-án több országban Szent Istvánt, az első keresztény mártírt ünneplik. István történetét az Apostolok Cselekedetei jegyzi fel, ő volt az első, akit megköveztek Jézus hirdetéséért. Spanyolországban, Katalóniában „Sant Esteve” ünnepén a hagyomány szerint hatalmas ebédet készítenek a katalánok.
A katalánok az ünnep eredetét a középkorra vezetik vissza.
A 9. században Katalónia a Nagy Károly által alapított birodalomhoz tartozott. Az volt a szokás, hogy karácsonykor mindenki hazatért a családjához. Mivel azonban az utazás sokáig tartott, télen pedig különösen nehéz volt a haladás, a sötétség, a hideg és a sár miatt, ezért még ha közel is éltek egymáshoz a családok, akkor is sok időre volt szükség az utazáshoz. A katalán hagyomány szerint Szent István napja kezdetben olyan nap volt, amikor az emberek nem dolgoztak, hanem hazatértek a karácsonyi ünneplések után.
Írország is azon országok közé tartozik, ahol megünneplik a Szent István napot, amit más néven Írországban „szárnyas napnak” is neveznek, mert régen ilyenkor szárnyasra vadásztak, amit egy szalagokkal díszített rúdra vagy magyal ágra erősítettek.
Érdekesség, hogy az Egyesült Államokban nem ünneplik a december 26-át, de sok államban munkaszüneti nap a karácsony másnapja.
Ilyen Kansas, New Hampshire, North Carolina, Texas, és Virginia is. Sok üzlet és iroda bezár ilyenkor, de vannak amerikai cégek, amelyek ugyanúgy üzemelnek, mint az év bármelyik más napján. Előfordult, hogy elnökök elnöki rendelet keretében országosan munkaszüneti nappá nyilvánították a december 26-át, de Amerikában nem kötődnek a naphoz különleges hagyományok.
Nyitókép: Karácsony Londonban/Alexander Spatari/Getty Images
Forrás: mandienr.hu