Egyre népszerűbb az atombunker építése, nem csupán az Egyesült Államokban, hanem világszerte is sokan hiszik, hogy ez a legjobb megoldás a mai veszélyes világban, és így gondoskodhatnak arról, hogy a családjuk életben maradjon akár egy nukleáris katasztrófa esetén is - írja a vg.hu.
Ami igaz, csak éppen nem kell hozzá akár két tucat ember befogadására képes föld alatti menedék fürdőszobákkal és konyhákkal, saját energiaellátással.
A félelmeket pedig gerjeszti, hogy a nukleáris fenyegetés biztonsági szakértők szerint is globálisan egyre nő. A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) nyáron közzétett jelentése figyelmeztetett, hogy jóllehet világszerte csökkenőben van a nukleáris robbanófejek száma, az atomfegyverrel rendelkező országok egyre többet helyeznek közülük működőképes állapotba.
A veszéllyel együtt egyre több magánatombunkert adnak el mindenhol, az apró fémdobozoktól kezdve az extravagáns föld alatti kastélyokig.
Hamis biztonságérzetet nyújt az atombunker
A kritikus szerint ezek a bunkerek azt a hamis illúziót keltik, hogy az atomháború túlélhető.
Inkább a tömegpusztító fegyverek terjedésének megakadályozására kellene koncentrálni.
Az amerikai Szövetségi Katasztrófavédelmi Hivatal (FEMA) százoldalas kézikönyve szerint nincs is szükség atombunkerekre, nukleáris csapás esetén elegendő, ha az emberek legalább egy-két napig zárt helyen maradnak, lehetőleg pincében vagy távol a külső falaktól, ez is megvéd a sugárzástól – tudósított az AP hírügynökség.
A bunkerpiac ennek ellenére virágzik, a BlueWeave Consulting piackutató becslése szerint az Egyesült Államokban az értéke becslések szerint 175 millió dollárra nő a tavalyi 137 millióról. (Egy dollár 391,6 forint.)
A keresletet hajtó legnagyobb tényező a „nukleáris terrortámadásoktól vagy a belső zavargásoktól” való félelem.
Inkább legyen, ha szükség van rá
„Az emberek nyugtalanok, és egy biztonságos helyet szeretnének, ahol elhelyezhetik a családjukat. Úgy állnak hozzá, hogy jobb, ha van, de nincs rá szükség, mint ha szükség lenne rá, de nincs” – nyilatkozta a hírügynökségnek Ron Hubbard, az Atlas Survival Shelters vezérigazgatója a texasi Sulphur Springsben lévő bunkergyárában, amelyik szerinte a legnagyobb a világon.
Hubbard szerint a koronavírus-korlátozások, az Ukrajna elleni orosz invázió és a Hamász és Izrael közötti háború felpörgette az eladásokat.
Állítása szerint megállás nélkül csöng a telefonja, mióta november 21-én az oroszok kilőtték Dnyipróra az első kísérleti, hiperszonikus ballisztikus rakétájukat.
Azt is állítja, hogy a bunkerei bármilyen célra megfelelnek, védenek a hurrikánoktól ugyanúgy, mint a nukleáris támadásoktól. Jelenleg több mint ötven különböző bunker építése zajlik, az áruk húszezer és több millió dollár között mozog, de átlagosan eléri az 500 ezret, és szinte bárhová telepíthető. A legtöbb napon legalább egyet elad belőlük.
Az atomháború könnyen túlélhető, ha nem öl meg a robbanás
„Az atomháborúban az a jó, hogy nagyon könnyen túlélhető, ha az embert nem öli meg az eredeti robbanás” – állítja, és ebben a FEMA szakértői is egyetértenek.
A halálos és fülsiketítő robbanás és a gombafelhő megjelenése után 15 perc kell ahhoz, hogy az epicentrumtól legalább másfél kilométerre lévőkre záporozni kezdjen a radioaktív por –
ezt kell elkerülni azzal, hogy legalább egy-két napig biztonságos helyen marad az ember.
Ez persze nem véd meg a radioaktív fertőzés borzalmas és tartós hatásaitól, ami a nukleáris fegyverek legszörnyűbb következménye.
A probléma később kezdődik, és attól függ, hogy csak pár kisebb atomtöltet robbant-e fel, vagy kitört a nukleáris világháború. Mert ha az utóbbi a helyzet, akkor a bunker csak nagyon ideiglenes megoldás, mert a nukleáris tél lesz az, amelyik elpusztítja az emberiség zömét és azt az életet, amelyet ismerünk.