Életet lehel az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) a negyvenéves művelődési központba. A város tavaly kezdeményezte a közös gondolkodást, de a szaktárcának akkor már kész tervei voltak. Már csak némi képviselői lobbi kellett hozzá, hogy a három szereplő egyetértésében egy egyelőre 600 millió forintos beruházás valósuljon meg, majd a remények szerint később egy jól működő – országos példának szánt – közösségi tér működjön Szombathelyen.
Együtt tartott sajtótájékoztatót a városházán Fekete Péter kulturális államtitkár, dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő és dr. Nemény András polgármester. Mindhárman szombathelyiek, sőt mindhárman a Nagy Lajos Gimnáziumba jártak, de sok minden más is összeköti őket. Például az, hogy most a régóta szégyenteljes állapotban lévő MMIK felújításán munkálkodnak. Ezt az összefogást hangsúlyozta a szombathelyi polgármester, aki arról beszélt, hogy korábban a bonyolult tulajdonosi és működtetői viszonyok, és az emiatt kialakult „gazdátlanság” vezetett oda, hogy végül már senki nem költött az épületre. Elmondta,
mind az államtitkár, mind pedig a térség országgyűlési képviselője partner volt abban, hogy a tavaly megkezdett tárgyalásokat folytassák, és eredményre vezessék,
és ezért köszönetet is mondott.
Különleges belépővel indított Fekete Péter a sajtótájékoztatón: a szombathelyi születésű Márkus Emília egykor – 1884-ben! – színpadon használt kellékét, egy legyezőt kölcsönzött a Bajor Gizi Színészmúzeumból, és hozta el megmutatni, így demonstrálva, hogy minden eseményen egy „nem témába vágó kultúraközvetítéssel” ad felütést a hozzászólásának. Majd a témára térve kifejtette, hogy az MMIK problémája nem egyedi.
Tele van az ország hasonló állapotú, régi funkciójú közművelődési intézménnyel, és most egy új modell bevezetésén dolgoznak.
Ennek lesz az első lépcsőfoka a szombathelyi, ahol kidolgozzák és letesztelik, hogyan működik a 21. században új felállásban – közteherviseléssel, egymásra figyelve, közösségben tevékenykedve – egy ilyen önrendelkező és önfenntartó központ. Nemcsak az épületet mentik így meg, hanem példával is szolgálnak a hasonló cipőben járó önkormányzatok és társaságok számára.
Ezentúl tehát nemcsak a tulajdonosa, a kezelője, hanem a működtetője is az állam lesz az MMIK-nak, amelyet egy szinte azonos nevű cég koordinál majd.
A legszükségesebb felújítást 300 millió forintból őszig elvégzik – hangzott el, és további 300 millió forintból a működést is beindítják.
Amíg ki nem alakul és be nem válik az új modell, a fenntartás költségeit az EMMI állja. Mindezzel a városi önkormányzat is spórol, hiszen évente mintegy 20 millió forintos kiadást takarít meg.
Üdvözölte a tervezett beruházást és elképzelést dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő is, aki egy személyes történettel kezdte mondandóját. Maga is színjátszóként együtt állt színpadon egykor azzal a Fekete Péterrel – a Nagy Lajos Gimnázium színjátszó köre jóvoltából –, aki most a város és a megye kulturális életének egy fontos tényezője, az MMIK megmentésében segédkezik. Mint mondta, a gondatlanságból, pénztelenségből és az elmaradt karbantartások miatt szégyenletes állapotba került épület
hamarosan a magyar közművelődés zászlóshajója lehet,
miután az állam átveszi annak minden gondjával együtt.
Röviden a leendő működtető kft. ügyvezetője is vázolta elképzeléseit, hogyan lesz a város kulturális életének újra fontos szereplője a most negyvenéves központ.