Számos nemzetközi elemzés szól arról, hogy elapadtak a nemzetközi tőkeáramok. Többen mutattak rá, hogy a 2020-as év nagy nyertese Kína. A járvány miatt az ázsiai ország lett a közvetlen működőtőke-befektetések legfőbb célja. A járvány a Wall Street Journal szerint csak felerősítette a globális gazdasági erőközpont keletre való visszatolódását.
„Mi más utat választottunk, mint a többiek. A világban szinte mindenhol csökken a beruházási kedv, nálunk nő. Azt mondtuk, hogy a beruházásokon keresztül kívánjuk megerősíteni a magyar munkahelyeket és azokat a cégeket támogatjuk, akik súlyos pénzeket költenek gépek, eszközök, technológia vásárlására, gyárüzemek építésére, hiszen a jövőbe fektetnek be. A hazaiak mellett pedig támogatunk minden olyan vállalkozást, amely otthonának tekinti hazánkat és megélhetést nyújt a magyar munkavállalók száma. Ennek hatására, miközben a világon 42 százalékkal csökkent a beruházási kedv, Magyarországra csaknem 2,5-szer annyi beruházási célú tőke áramlott 2020-ban, mint az azt megelőző évben. Ez jó alap arra, hogy a világgazdaság újraindulásának győztesei legyünk” – kommentálta a hírt György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára.
Hazánkban ugyanis 140 százalékkal nőttek a közvetlen külföldi tőkebefektetések, 1,154 milliárd dollárról 2,769 milliárd dollárra. Érdemes megnézni, hogy Magyarországon kívül mely országok voltak képesek hasonló vagy jobb eredményt elérni. A világ közel kétszáz országa közül csak Belgium, Luxembourg, Svédország és Dánia előzi meg Magyarországot.
Az EU-ban (a brit gazdaságot nem tekintve) 71 százalékkal csökkent a működőtőke beáramlása (110 milliárd dollárra), összesen 17 EU tagországban csökkent, a legnagyobb mértékben Németországban (-61 százalékkal), Olaszországban (több mint -100 százalékkal), Ausztriában és Franciaországban (-39 százalékkal). A száz százalékos esések azt jelentik, hogy a megelőző évhez képest leállt a külföldi tőke beáramlása a válság hatására.
Régiónkban érdekes, hogy szomszédainknál is elapadtak a külföldi beruházások: Szlovákiában például 87 százalékkal, Csehországban 54 százalékkal, Romániában 56 százalékkal estek a befektetések, csak Lengyelországban emelkedtek egy szerény, 9 százalékos értékkel.
Kínában 4 százalékkal nőttek a befektetések, így Kína vált a nemzetközi működőtőke legnagyobb célországává (163 milliárd dollár).
Dél-Kelet Ázsiában, ahol Szingapúr, Indonézia és Vietnám számítanak a legnagyobb célországnak, 31 százalékkal csökkent a működőtőke-áramlás.
fotó: ksh.hu
forrás: mandiner.hu
Brutálisan megugrott a külföldi befektetési kedv hazánkban
További híreink
A kormány két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt
A kormány két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt - közölte a kulturális és innovációs miniszter szombaton a kormány a Facebook-oldalán megosztott videóüzenetében.
Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
Obanazava városa, amely a világ egyik leghíresebb forró vulkanikus gyógyfürdőjéről (Ginzan Onszen) híres, a téli főszezonban korlátozni kezdte a belépést az egynapos kirándulók számára, mert kezdett elviselhetetlenné ...
Először élt a vétójogával Sulyok Tamás, ezeket a jogszabályokat küldte vissza az Országgyűlésnek
A két érintett jogszabályt várhatóan a február végi ülésszakban tárgyalják újra.
Albérletpiaci legek 2024-ből
Változatosság jellemezte 2024-ben is az albérletpiacot, minden árkategória és ingatlantípus megtalálható volt a kínálatban. A szobákat gyorsan kiveszik, de akadtak olyan házak is, amelyeket azért adtak ...
Milyen év vár a lakásépítőkre?
Pozitív elmozdulást hozhat a jövő év az építőiparban, a lakásépítési szektor növekedési pályára állhat. Az idei nem volt jó év, küzdelmes volt, a piaci szereplők reményei szerint 2024-ben elérték a mélypontot, ...
Kórházba került Keleti Ágnes
Keleti Ágnest szerdán szállították fővárosi otthonából a budapesti Honvédkórházba, szívelégtelenséggel és légzési nehézségekkel – értesült a Nemzeti Sport a családhoz közeli forrásból.
Ötvenezer forinttal nőtt átlagosan idén az egy dolgozóra jutó cafeteriakeret
Átlagosan ötvenezer forinttal nőtt idén az egy dolgozóra jutó cafeteriakeret, a legnépszerűbb juttatás a SZÉP-kártya – derül ki a Prohuman Zrt. országos felméréséből.
Szilveszteri menü: mennyi lesz a virsli és a pezsgő?
Az év végi ünnepek felpörgetik a virsli és a pezsgő forgalmát, utóbbinál az éves forgalom felét is adhatja az év utolsó hónapja, azon belül pedig a karácsony utáni napok az igazán erősek. Az biztos, hogy ...
Új időszámítás kezdődik az EU-ban – ez minden mobilost érint!
December 28-án új korszakba lépnek elektronikai eszközök az Európai Unióban.
Virágzik az atombunkerpiac
Azt hiszik az emberek, hogy így túlélhetik a nukleáris háborút. Ami rövid távon igaz, és nem is kell hozzá atombunker.
Meghalt a szlovén Alpokban eltűnt magyar túrázó
Holtan találták a szlovén Kamniki-Alpokban eltűnt magyar túrázót – közölte a Szlovén Hegyimentő Egyesület (GRZS) csütörtökön. Az elhunyt férfi és a még hétfőn kimentett női társa vasárnap tévedtek ...
Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
Háromezerrel többen tanítanak az iskolákban, mint pár hónappal ezelőtt, és nőtt a pedagógusképzésre felvett egyetemisták száma is – jelentette be Rétvári Bence államtitkár az MTI szerint.