Számos nemzetközi elemzés szól arról, hogy elapadtak a nemzetközi tőkeáramok. Többen mutattak rá, hogy a 2020-as év nagy nyertese Kína. A járvány miatt az ázsiai ország lett a közvetlen működőtőke-befektetések legfőbb célja. A járvány a Wall Street Journal szerint csak felerősítette a globális gazdasági erőközpont keletre való visszatolódását.
„Mi más utat választottunk, mint a többiek. A világban szinte mindenhol csökken a beruházási kedv, nálunk nő. Azt mondtuk, hogy a beruházásokon keresztül kívánjuk megerősíteni a magyar munkahelyeket és azokat a cégeket támogatjuk, akik súlyos pénzeket költenek gépek, eszközök, technológia vásárlására, gyárüzemek építésére, hiszen a jövőbe fektetnek be. A hazaiak mellett pedig támogatunk minden olyan vállalkozást, amely otthonának tekinti hazánkat és megélhetést nyújt a magyar munkavállalók száma. Ennek hatására, miközben a világon 42 százalékkal csökkent a beruházási kedv, Magyarországra csaknem 2,5-szer annyi beruházási célú tőke áramlott 2020-ban, mint az azt megelőző évben. Ez jó alap arra, hogy a világgazdaság újraindulásának győztesei legyünk” – kommentálta a hírt György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára.
Hazánkban ugyanis 140 százalékkal nőttek a közvetlen külföldi tőkebefektetések, 1,154 milliárd dollárról 2,769 milliárd dollárra. Érdemes megnézni, hogy Magyarországon kívül mely országok voltak képesek hasonló vagy jobb eredményt elérni. A világ közel kétszáz országa közül csak Belgium, Luxembourg, Svédország és Dánia előzi meg Magyarországot.
Az EU-ban (a brit gazdaságot nem tekintve) 71 százalékkal csökkent a működőtőke beáramlása (110 milliárd dollárra), összesen 17 EU tagországban csökkent, a legnagyobb mértékben Németországban (-61 százalékkal), Olaszországban (több mint -100 százalékkal), Ausztriában és Franciaországban (-39 százalékkal). A száz százalékos esések azt jelentik, hogy a megelőző évhez képest leállt a külföldi tőke beáramlása a válság hatására.
Régiónkban érdekes, hogy szomszédainknál is elapadtak a külföldi beruházások: Szlovákiában például 87 százalékkal, Csehországban 54 százalékkal, Romániában 56 százalékkal estek a befektetések, csak Lengyelországban emelkedtek egy szerény, 9 százalékos értékkel.
Kínában 4 százalékkal nőttek a befektetések, így Kína vált a nemzetközi működőtőke legnagyobb célországává (163 milliárd dollár).
Dél-Kelet Ázsiában, ahol Szingapúr, Indonézia és Vietnám számítanak a legnagyobb célországnak, 31 százalékkal csökkent a működőtőke-áramlás.
fotó: ksh.hu
forrás: mandiner.hu
Brutálisan megugrott a külföldi befektetési kedv hazánkban
További híreink
Újabb gyomros az autósoknak, így változnak az üzemanyagárak
Mindkét üzemanyagtípus átlagára növekszik szombattól, a benzin három, a gázolaj négy forinttal drágul a benzinkutakon.
Kihalás fenyegeti a sünt
A nyugat-európai sünök sorsa is bizonytalan, és Magyarországon is romlik a helyzetük.
Kuriózum zenei élmények a VOX Savariae Ökumenikus Vegyeskar előadásában
Minden évben Szent Márton-naphoz kapcsolódóan nagyszabású ünnepet tart a Szombathelyi Egyházmegye, így van ez idén is. Ehhez kapcsolódó programjait ismertette a legutóbbi civil sajtóreggelin a VOX Savariae ...
Már több mint 33 ezer esetben mentett életet a gondosóra
A szolgáltatást több mint hétszázezren veszik igénybe.
Csípős hétvége elé nézünk, most már kellhet a télikabát + videó
Marad az anticiklon.
A kormány jogszabályt módosítana, változhat a palackvisszaváltás díja
A kormány módosítaná a többutas palackok visszaváltási díját, mivel a jelenlegi szabályozás számos konfliktust okozott már. A legtöbb visszaváltható palack azonban nem ilyen, hanem úgynevezett egyutas, ...
Nem mindegy, mikor megyünk a táppénzre és mikor betegszabadságra
Mennyi lesz a táppénz jövőre, változik-e az összege, igénylése? Miben különbözik a táppénz és betegszabadság fogalma, mikor jár az egyik, mikor a másik? A kérdésekre a választ a Magyar Államkincstár hivatalos ...
Költözik a szombathelyi belvárosi "civil iroda"
Ez azonban semmilyen fennakadást nem okoz az általa nyújtott szolgáltatásokban. Megtudtuk: az egyesületek és alapítványok a szokásos elérhetőségeken továbbra is kereshetik a központ munkatársait.
Egymillió forintos átlagbér: A munkavállalók áhítoznak rá, a cégvezetők rettegnek tőle
A tavalyi recessziót idén kis mértékű gazdasági növekedés követte. Hogyan látják a jövőjüket a cégek a Nyugat-Dunántúlon? Hogyan érintené őket az átlagbér egymillió forintra történő emelkedése? Ezek a ...
Mínusz 16 fok alatti hőmérsékletet mértek Magyarországon
Európa túlnyomó részének időjárását, így a Kárpát-medencéét is egy kiterjedt anticiklon alakítja, amely többnyire derült, szélcsendes éjszakákat eredményez.
Fontos migrációs megállapodás várható a budapesti csúcson
Nyugat-balkáni országokkal köt együttműködési megállapodást a brit kormány az embercsempészet felszámolására.
Svájc 2025-től betiltja az arc eltakarását közterületeken
Jövő január 1-jén lép életbe a burkatilalom az országban.