A közösségi médiában is láttunk már olyan fotókat, amik alapján elmondható: akár a Jókai parkban is összefuthatunk egy vaddisznóval. Arra, hogy mit kell ilyenkor tennünk, később még visszatérünk, előtte nézzük a jegyzői tájékoztató főbb pontjait!
Dr. Károlyi Ákos összefoglalójából megtudtuk: az első vaddisznókkal kapcsolatos lakossági jelzések 2021-ben érkeztek, akkor négyen fordultak emiatt a polgármesteri hivatalhoz. Ez a szám azóta csak emelkedett: tavaly már tíz, idén május 10-éig kilenc lakossági bejelentést kaptak a Csónakázótó környékéről, az oladi, valamint a parkerdei városrészről. A jegyzői tájékoztató kitért arra is, hogy a jelenleg hatályos jogi szabályozás nem rendelkezik sem a kártérítés kérdésköréről, sem pedig arról, kinek a feladata lenne ezeknek az állatoknak a befogása, valamint hogy azok sorsáról rendelkezzen.
"A vadászatra jogosult nem gyakorol a belterületen megtelepedett vadak tekintetében vadászati jogot, élőhelyük vadászterületen kívül eső terület, nem folytathat velük vadgazdálkodást, így nem is szabályozhatja állományukat, nem szerepelnek az éves ütemtervben, nincs kilövési kvóta rájuk és nem származik semmilyen előny belőlük" - idézett dr. Károlyi Ákos a Polgári jog című folyóiratban Barta Judit tollából megjelent tanulmányból.
A jegyző hozzátette: a probléma kezelése nem önkormányzati feladat, ennek ellenére több intézkedést tettek. A területileg illetékes Aranypatak Vadásztársaság hozzájárult a vadak elejtéséhez, a vadkilövést pedig engedélyezte a Szombathelyi Rendőrkapitányság. Utóbbi kizárólag este 18 órától másnap 6 óráig történik, amiről előtte és utána is szóban tájékoztatják a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központját. A megbízott vadász eddig két ütemben összesen 15 belterületen élő vaddisznót lőtt ki, azonban becslése szerint még több mint 30 állat él az érintett városrészen. A teljesült szerződések alapján az önkormányzat mintegy 2,4 millió forintot fizetett ki a vadásznak, a város idei költségvetésében összesen 4,1 millió forintot biztosítottak erre a célra.
Dr. Károlyi Ákos végül arra hívta fel a figyelmet: aki vaddal találkozik, az ne hergelje az állatot, azt ne fényképezze! Hátráljunk óvatosan a vad elől, és ebben az esetben várhatóan az nem fog támadni. A belterületen kószáló vadakat a 112-es segélyhívószámon lehet bejelenteni.
Forrás: vaol.hu