Többféle változásra számíthatnak az oktatási támogatásokat és eljárási díjakat érintően a középiskolás diákok és a felsőoktatásban tanuló hallgatók az idei évtől – hívta fel a figyelmet az Eduline oktatási portálra hivatkozva a vg.hu. Mutatjuk, melyek a támogatások és költségek, ahol változásra számíthatunk.
Változó támogatások és költségek: a nyelvvizsga-támogatás
Bár a pontszámítási szabályok változása miatt az egyetemei felvételihez már nem kötelező a nyelvvizsga, a pluszpontok terén igen is hasznos lehet továbbra is. A nyelvvizsgák díjai egyelőre nem változtak, így az Eduline szerint jelenleg átlagosan 50-55 ezer forintot kell fizetni egy B2-es komplex nyelvvizsgáért, de találtak olyan helyet is, ami viszonylag „olcsóbb”, és 40 ezer forintot kérnek el egy vizsgalehetőségért.
A portál ugyanakkor megjegyzi: mivel nőtt a minimálbér, így a vizsgadíjak összege is magasabb lehet 2025-ben közép- és emelt szinten egyaránt. Számításaik szerint a középszintű érettségi vizsgák vizsgadíja tantárgyanként 44 ezer forintra, az emelt szintű érettségi vizsgák Oktatási Hivatalnak fizetendő vizsgadíja pedig tárgyanként 73 ezer forintra nőhet 2025-ben.
Egyik legfontosabb pozitív változás, hogy ismét megemelték az első nyelvvizsga után visszaigényelhető nyelvvizsga-támogatás maximális összegét. A Magyar Államkincstár honlapján közzétett friss adatok szerint a tavalyi 66 700 forintról az idei évtől 72 700 forintra nőtt a maximálisan visszaigényelhető összeg.
A támogatásra azok jogosultak, akik 2018. január 1-jét követően elsőként szereznek államilag elismert
- általános nyelvi vagy szaknyelvi komplex B2 típusú, azaz középfokú vagy komplex C1 típusú, vagyis felsőfokú nyelvvizsgát,
- komplex nyelvvizsgával egyenértékűvé egyesíthető középfokú vagy felsőfokú írásbeli és szóbeli részvizsgát,
- emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsgát, vagy
- komplex nyelvvizsgának megfelelő, honosított nyelvvizsgát,
- emellett még nem töltötték be a 35. életévüket, vagy
- ha már betöltötték, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozást segítő ellátásban részesülnek.
Ők a Magyar Államkincstártól igényelhetik vissza az összeget a nyelvvizsga-bizonyítvány kiállításának napjától számított egy éven belül.
A fiatal édesanyáknak: diplomás gyed
Az idei évtől
változik a diplomás gyed összege is, amely az alapképzésben tanulók esetén a minimálbér 70 százaléka, vagyis bruttó 203 560 forint. Mesterképzésen az összeg megállapításának alapját a garantált bérminimum képezi, ami 2025-ben bruttó 348 800 forint. Ennek 70 százaléka – azaz a diplomás gyed összege – bruttó 244 460 ezer forint.
2024-hez képest ezek az összegek kicsivel több mint 16 ezer forinttal emelkedtek.
A támogatást azok kaphatják meg, akik sima gyedre nem jogosultak, azonban a gyerekük születését megelőző két évben legalább két féléven keresztül a felsőoktatásban teljes idejű képzésben tanultak és a gyerekük a hallgatói jogviszony ideje alatt vagy a hallgatói jogviszony szüneteltetését vagy megszűnését követő egy éven belül született vagy születik.
Diákhitel kamatstop december 31-ig megkötött diákhitelszerződésekre
A Diákhitel 1 kamata 2023 első felében nőtt utoljára, 4,99 százalékról 7,99 százalékra, majd a kormány kamatstopot rendelt el, amelyet azóta félévenként meghosszabbítanak.
Egy év végi döntés szerint a szabad felhasználású diákhitelre vonatkozó kamatstopot 2025. június 30-ig ismét meghosszabbították, ennek értelmében a kamat mértéke az év első felében is 7,99 százalék marad.
Ez azonban csak a 2024. december 31-ig megkötött diákhitelszerződésekre vonatkozik, a január elsejét követően felvett Diákhitel 1 kamata 9,65 százalékra változik. A Diákhitel 2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen biztosított a hallgatók részére.
Nőtt a közép- és emelt szintű érettségi vizsgadíjak összege
A minimálbér összegének emelkedésével az ehhez kötött az érettségi vizsgák Oktatási Hivatalnak fizetendő díjának összege is.
Az érettségi vizsga, mint ismert, térítésmentes a tanulói jogviszony – szakképzésben tanulói és felnőttképzési jogviszony – ideje alatt az érettségi bizonyítvány megszerzéséig, továbbá az adott vizsgatárgyból az érettségi bizonyítvány megszerzése előtti, tanulói jogviszonyban tett sikertelen érettségi vizsga első javító- és a pótló vizsgájáig.
A vizsgázóknak a középszintű érettségi vizsgáért a minimálbér 15 százalékának megfelelő, ezer forintra kerekített összegét, míg az emelt szintű vizsgáért a minimálbér 25 százalékának ezer forintra kerekített összegét kell kifizetniük Oktatási Hivatal számára.
Ezek alapján 2025-ben
a középszintű érettségi vizsgák vizsgadíja tárgyanként 44 ezer forintra, az emelt szintű érettségi vizsgák vizsgadíja pedig feltehetően 73 ezer forintra nő,
amely a 2024-es árakhoz képest középszinten 4 ezer, emelt szinten pedig 6 ezer forintos emelkedést jelent.
Felsőoktatási felvételi jelentkezési díj: az ingyenesen megjelölhető három hely felett
December 20-án elindult az általános felsőoktatási felvételi eljárás: február 15-ig lehet jelentkezni a 2025 szeptemberében induló képzésekre a felvi.hu-n elérhető e-felvételiben. A felvételi eljárás során a jelentkezők díjmentesen három jelentkezési helyet jelölhetnek meg.
Egy jelentkezési helynek minősül ugyanannak az intézménynek az állami ösztöndíjas és önköltséges képzési formája. Azonban, ha a felvételizők ezen felül plusz helyet is hozzá szeretnének adni a listájukhoz, akkor további három jelentkezési hely választása esetén két-kétezer forint kiegészítő eljárási díjat kell megfizetniük.
Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI