Donald Trump amerikai elnök Truth Socialön megjelent bejegyzésében közölte, hogy 125 százalékra emeli a Kínára kivetett vámot, és állítása szerint ez azonnali hatállyal életbe is lép - írja az Index.
Az amerikai elnök úgy fogalmazott, hogy a tisztelet hiánya miatt emeli a tarifákat, mert szerinte Kína nem tiszteli a világpiacot.
Egy bizonyos ponton, remélhetőleg a közeljövőben, Kína rájön, hogy az USA és más országok lenyúlásának napjai már nem fenntarthatók és nem elfogadhatók
− írta Donald Trump a Sky News tudósítása szerint, majd hozzátette, hogy több mint 75 ország számára engedélyezett kilencvennapos haladékot a vámok bevezetésével kapcsolatban, valamint ebben az időszakban egy jelentősen csökkentett, tízszázalékos, szintén azonnal hatályba lépő vám lép életbe.
Pozitívan reagáltak az amerikai tőzsdék
A Wall Street főbb indexei azonnal emelkedtek az amerikai elnök legújabb bejelentése után. New Yorkban a Dow 5,76, az S&P 500 6,46, a Nasdaq részvényei 8,04 százalékkal emelkedtek. A kedd esti zárásig az S&P 500 vállalatai 5,8 milliárd dollárt veszítettek értékükből a vámok múlt szerdai bevezetése óta − ismertette a bejelentéskor látott adatokat a Sky News.
Mind Kanada, mind Mexikó legfontosabb tőzsdeindexei emelkedtek arra a hírre, hogy rájuk a tízszázalékos univerzális vám fog vonatkozni. A kanadai TSX 3,78, a mexikói IPC 2,9 százalékot növekedett, ugyanakkor mindkettő csökkenéssel kezdte a szerdai napot − olvasható a BBC percről percre tudósításában.
A nagy amerikai autógyártó vállalatok szintén kilőttek a hírre, a General Motors 5,7, a Ford 5,6, a Stellantis 11,9 százalékkal nőttek. A cégek Észak-Amerikát átfogó ellátási láncokkal és termelési létesítményekkel rendelkeznek. A vámok a vállalatok számára költségesebb termelést, a fogyasztóknak pedig magasabb árakat jelentenek. A Tesla 14,1 százalékkal emelkedett, ugyanakkor a cég kevésbé van kitéve a tarifáknak, mert járműveik többségét az Egyesült Államokban gyártják és értékesítik − közölte az AP News.
A hírre a forint is jelentősen erősödött a vezető devizákkal szemben, az euró ellenében 409 feletti szintről 403 közelébe került − írta a Portfolio.
Óriási mértékben befolyásolhatja a két ország közti kereskedelmi kapcsolatot
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előrejelzése szerint az Egyesült Államok és Kína közötti áruforgalom akár 80 százalékkal is visszaeshet a két ország viszonyának romlása miatt. Ez a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelem 466 milliárd dolláros visszaesését jelentené a 2024-es kereskedelmi adatok alapján, amikor 582,5 milliárd dollár értékben adtak el egymásnak árukat − írta a Sky News.
A WTO vezetője, Ngozi Okonjo-Iweala azt nyilatkozta: „A világ két legnagyobb gazdasága − amelyek együttesen a világkereskedelem mintegy 3 százalékát adják − közötti ilyen jellegű, a világgazdaság kilátásait súlyosan rontó helyzet tágabb értelemben vett következményeket hordoz magában.”
Ezután arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti vita más országoknak is kárt okoz, és a kevésbé tehetős országok szenvedik meg legjobban. Okonjo-Iweala szerint „a világgazdaság két tömbre szakadása a globális reál-GDP hosszú távú, közel 7 százalékos csökkenéséhez vezethet”.
Az elmúlt hetekben a WTO 166 tagja sürgette a szervezetet, hogy tegyen többet a globális kereskedelem szabályainak betartása érdekében. Kedden Kína a Donald Trump által kivetett vámok miatt indította el legújabb vitáját a genfi székhelyű intézménynél, amely a globális kereskedelem szabályait tervezi és tartja fenn.
Így látták korábban a magyar elemzők
Donald Trump döntése elsősorban két dolog miatt fontos: egyrészt tovább fokozódik a kínai–amerikai gazdasági háború, másrészt a többi országnak – így Európának is − 90 napos moratóriumot engedélyezett, ez idő alatt tíz százalékos vám érvényes rájuk. Utóbbi Magyarország és az Európai Unió számára kiemelten fontos, a piacaink konszolidálódhatnak. Jó példa erre, hogy az amerikai elnök bejelentése után az euróval szemben 405 forintig erősödött a magyar fizetőeszköz. Fontos kiemelni, hogy a piac eddig a keményebb vámokat árazta be, így szinte biztos, hogy az európai és a magyar tőzsdék erősödéssel fognak reagálni a hírre.
Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy Donald Trump gazdaságpolitikája kiszámíthatatlan lett. Korábban felvázoltuk, hogy mi járhatott Trump fejében a vámok bejelentésénél, amivel egy hét alatt teljesen felborította a korábbi globális gazdasági rendet. Akkor azt írtuk, hogy az kifejezetten egyszerű közgazdaságtan. Ehhez első körben annyit érdemes tudni, hogy idén és jövőre egy úgynevezett adósságlejárati falba rohan bele az amerikai gazdaság. Ebben a két évben koncentráltan jár le rengeteg amerikai államkötvény. Ez 2025-ben nagyjából 3000 milliárd dollár. Ez rengeteg pénz, és ezt az adósságot meg kell újítania Amerikának. Nyilván nem mindegy, hogy ezt a lépést 5-5,5 százalékos hozamkörnyezetben vagy 3-3,5 százalékosban teszik meg.
Az Erste elemzője, Pletser Tamás pedig azt írta elemzésében, hogy az USA hatalmas költségvetési deficittel (évi 1,5-2 ezer milliárd dollár) és jelentős folyó fizetési mérleggel küzd (ez a GDP 3-4 százaléka). Emiatt félő, hogy az idén lejáró 7 ezer milliárd dollár államadósságot az USA csak jóval magasabb hozam mellett tudja eladni. Márpedig a kamatkiadások egyre nagyobbak, évi 881 milliárd dollárt tettek ki 2024-ben. „Az ország egyre jobban belekerül egy lefelé tekeredő spirálba – a nagyobb hiány nagyobb adósságot okoz, az meg még nagyobb hiányt.”
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a globális pánik miatt, kockázatkerülés van. Mindenki a menekülőeszközöket keresi, beleértve az amerikai kötvényeket. Ezáltal azok ára felfelé megy, a hozam pedig csökken. Ennek az az eredménye, hogy kisebb hozamkörnyezetben lehet újrafinanszírozni azt a hatalmas adósságot. Azonban most, a szerdai bejelentést követően a piacok idegesen reagáltak, így nőttek a kamatok.
Folyamatosan megy az adok-kapok vámügyben
Mielőtt Donald Trump bejelentette volna újabb tarifáit, Peking reagált a múlt szerdai amerikai vámokra, és a korábbi 34 százalékos vámtételek egyes termékek esetében már a 84 százalékot is elérhetik. Az amerikai elnök ezt megelőzően már 104 százalékra emelte tarifáit, erre a világ tőzsdéi meredek zuhanással reagáltak.
Az amerikai pénzügyminiszter, Scott Bessent szerint az Egyesült Államok nem hátrál meg a vitában, és szerinte Kína csak veszíthet ezen. A 125 százalékos bejelentést követően pedig megerősítette a Donald Trump bejegyzésében foglaltakat, miszerint mivel Kína ragaszkodik az eszkalációhoz, ezért vetnek ki rájuk újabb vámokat. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a 90 napos szünet azoknak az országoknak lesz hasznos, amelyek tárgyalni akarnak az Egyesült Államokkal, ezért rájuk addig 10 százalékos tarifa fog vonatkozni.
Korábban Kína után az Európai Unió is döntött a válaszlépésről, április 15-től vámokat vetnek ki az amerikai exporttermékek egy részére. A tagállamok közül Magyarország ellenezte az uniós döntést. Viszont ezek az intézkedések bármikor felfüggeszthetők, amennyiben az Egyesült Államok beleegyezik egy tisztességes és kiegyensúlyozott tárgyalási eredménybe.
(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök 2025. április 7-én Washingtonban. Fotó: Kevin Dietsch / Getty Images)
Forrás: index.hu