A geopolitikai feszültségek és az, hogy az Egyesült Államok egyre több cseppfolyós földgázt (LNG) exportált, jelentősen hatott a 2024-es gázpiacokra - írja a vg.hu. Bezavartak a hőhullámok és azok az időszakok is, amikor egyszerre volt sötét és szélcsend (Dunkelflaute) – tekint vissza a múlt évre az 2025-re szóló előrejelzésében a magyar hátterű, svájci MET energiacsoport. Ebben az évben is komoly áramár-ingadozásokra, ártüskékre számíthatunk.
Nőhetnek a kockázatok az LNG piacán
Európában az ukrajnai konfliktus továbbra is megzavarta a gáz hagyományos szállítását, és arra késztette Európát, hogy diverzifikálja energiaforrásait. Ez azonban az LNG-importtól való fokozottabb függéshez és az Ázsiával való verseny erősödéséhez vezetett a csúcskereslet időszakában. Az Egyesült Államok megerősítette pozícióját vezető LNG-exportőrként azáltal, hogy új létesítményeket helyezett üzembe, növelve a globális kínálatot. Európának sikerült fenntartania az energiabiztonságot. A magas árak azonban elkerülhetetlenül rontották az ipar versenyképességét és a gazdaság teljesítményét – állapítja meg az elemzés.
Az idén nőhetnek a kockázatok az LNG piacán az Egyesült Államokból és Katarból érkező növekvő kínálat ellenére.
A kapacitásbővítések késése vagy a vártnál erősebb ázsiai kereslet – a gazdasági fellendülés vagy a hideg időjárás miatt – szűkítheti a piacot. Az európai gáztárolási puffer csökkenhet, ha a geopolitikai zavarok fennmaradnak. Az iparág érzékeny marad a váratlan eseményekre, amelyek gyorsan megváltoztathatják a kereslet-kínálat egyensúlyát.
Újabb ártüskéket okoz az áramtermelés rugalmatlansága
Az elmúlt év árampiacát a francia atomenergia-termelés erőteljes fellendülése és a megújuló energiatermelés jelentős növekedése jellemezte, ez utóbbi a teljes németországi kereslet 55 százalékát jelentette. Mindehhez az átlagon felüli magas vízenergia-termelést párosult. Az uniós szén-dioxid-kibocsátási egység ára viszonylag alacsony volt. Emiatt az áramtermelésen belül a gázüzemű technológiával szemben az olcsóbb forrásokat, vagyis a lignitet és részben szenet részesítették előnyben. Közép- és Délkelet-Európában az egész nyáron tartó hőhullámok és erős kereslet idején igen magas árak alakultak ki.
Az árnövelő hatást erősítette, hogy korlátozott volt a nyugatról keletre történő áramszállításhoz szükséges határkeresztező kapacitás.
Vonzóbb volt a lignit, mint a gáz
Maga a Nyugat sem volt védett az ártüskékkel szemben. A hideg és a sötétszélcsend időszakában Németországban 2006 óta a legmagasabb voltak az áramárak. Az elmúlt néhány évben Németország minden atomerőművét bezárta, de leállította a szén- és lignittermelés egy részét is, ezért ott még nagyobb kihívás az áramban szűkös időszakok kezelése.
- Az idei energiaigény várhatóan a pandémia előtti szint alatt marad, különösen Nyugaton.
- Nem valószínű, hogy nőne a franciaországi atomenergia-termelés.
- A lignit és a szén 2025-ben olcsóbb marad a földgáznál, tovább korlátozva a gázalapú energiatermelést, hacsak nem nőnek jelentősen a szén-dioxid-kvóta árak.
A megújuló alapú energiatermelés gyors növekedése megkívánja az elektromos hálózat mielőbbi és megfelelő méretű bővítését, valamint a kellő rugalmasságú termelést. Amiatt, hogy továbbra is hiányzik a rugalmas áramtermelés, valamint korlátozottak a határokon átnyúló kereskedelmi kapacitások, az idén a tavalyinál is valószínűbbek az azonnali áringadozások, sőt az ártüskék is valószínűsíti a MET.