Teljessé válik a kulturális negyed rekonstrukciója

sd • 2020. június 07., vasárnap •
A Képtár felújításáról, a legfontosabb technikai fejlesztésekről és az intézmény új digitális platformjáról beszélt lapunknak Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója.
Teljessé válik a kulturális negyed rekonstrukciója

2017 elején adták át a megszépült, régi külső pompáját visszanyerő Savaria Múzeumot, majd nem sokkal később következett a Smidt Múzeum rendbetétele, kibővítése. Szombathely emblematikus kulturális intézményeinek sorából már csak a Képtár maradt hátra, amely megérett a felújításra. Az épület 1985-ben nyílt meg a nagyközönség előtt. Létrehozását egy alapítvány kezdeményezte, melynek utóda a mai napig támogatja az itt folyó munkát, rendezvényeket szervez, a könyvtárat, és egyes kiállításokat is támogat. 1995-ig a megyei múzeumi szervezethez tartozott, utána önállóvá lett, 2012-től pedig a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum tagintézményeként működik.

- Halaszthatatlanná vált a Képtár felújítása, nagyon komoly beázások történtek az utóbbi időben, a lapos tető pedig csak nehezítette a helyzetet, hiszen 2-3 cserép cseréjével nem lehetett orvosolni a problémát. Az épület  új külsőt kap, remélem, elnyeri a szombathelyiek és az ide látogatók tetszését, belül azonban alapvetően nem sok minden változik. A Képtár rekonstrukciója eredendően két ütemben valósult volna meg, a másodikban nyúltunk volna hozzá a belső terekhez. Ez ugyan most a járvány miatt is halasztódik, de a jelenleg zajló több mint 1 milliárdos beruházás is óriási előrelépést jelent az intézmény életében.

A legkomolyabb technikai fejlesztés a világítást érinti.

Tudvalevő, hogy elsősorban iparművészeti, képzőművészeti kiállítások várják a látogatókat a Képtárban, ebben az intézményben nem jellemzőek a történettudományi vagy természettudományi tárlatok. Minden kiállítás esetében rendkívül fontos a megvilágítás, hiszen csakis a műalkotások játszanak fontos szerepet a térben, semmi más. Ezenkívül a több mint 30 esztendős szőnyeget is nyugdíjba vonultattuk, a beázások következtében ezek is több helyen tönkrementek már. Jelentős összeget emészt fel a festés, hiszen mégiscsak egy 2000 négyzetméteres épületről beszélünk. A kiállítótereket ugyan kevésbé, az irodákat viszont annál inkább érinti a nyílászárók cseréje, valamint fontos megemlíteni, hogy ezzel együtt kívülről vastag szigetelést is kap az épület, amelyben nem csak a Képtár munkatársai dolgoznak , hanem az Iseum Savariense és a Szent Márton Intézet irodái is ebben az intézményben kaptak helyet - tájékoztatott Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója.

A jövőben nagyobb hangsúlyt kap a Savaria Múzeumban és tagintézményeiben - így a Képtárban is - a digitalizáció. Sikeres pályázatok útján olyan internetes megjelenést is tudnak majd biztosítani, ami remélhetőleg ide csalogatja a látogatókat.  


- Sokan mondják, hogy Szombathely egynapos - ez azonban nem igaz. Ha csak a múzeumainkat vesszük alapul, azok alapos bejárásához is több nap szükségeltetik. A koronavírus egy új helyzet elé állított több más kulturális intézménnyel együtt minket is. Online térben próbáltuk meg mi is 1 percbe belesűríteni például, hogy mi minden várja az érdeklődőket 2000 négyzetméteren. Azért csak 1 percben, mert többet nem néz meg senki sem. A cél az, hogy felhívjuk magunkra a figyelmet, ez egy tényleges turisztikai vonzerő lehet, hiszen ezáltal talán jobban megismerik a Képtárat és késztetést éreznek az intézmény alaposabb megismerésére - fogalmazott Csapláros Andrea.

Kiemelte: nagyon sokan nem kérnek tárlatvezetést az intézményekben, hanem csak a feliratokat olvassák el. A Savaria Múzeumban és az Iseumban már bevezették, hogy a kiállított tárgyak mellett olvasható egy 5-10 mondatos általános jellemzés, akik pedig még többet szeretnének tudni, az apró betűs leírásban alaposabban is beleáshatják magukat az adott témába. Ez a Képtárban nehezen képzelhető el. Ilyenkor segít a digitális technológia, hiszen az okos alkalmazások lehetővé teszik azt, hogy a különböző témákat egy helyen tudjuk prezentálni, amelyekből mindenki kiválaszthatja a neki megfelelőt. Ez egyben abban is segít, hogy az intézménybe érkezés előtt fel lehet térképezni a Képtár kulturális palettáját, ezáltal a látogató pontosan tudja mit lát majd.


- Nem hiszek abban, hogy a digitalizáció elveszi azt az élményt, amikor az illető a műalkotás előtt áll és megcsodálja. Ez csak egy eszköz, ami elvezet minket az alkotáshoz, illetve lehetőséget kínál, hogy még inkább el tudjunk mélyedni a matériában

- szögezte a Savaria Múzeum igazgatója.

A felújítási munkálatok során ugyan volt egy kis fennakadás, ami nem a kivitelező hibája volt, hiszen az Olaszországból rendelt kőlapok nem érkeztek meg időben, de Csapláros Andrea szerint már ezzel kapcsolatban is minden rendben van. A szigetelés és a nyílászárók cseréje már megtörtént, ahogy a terasz átalakítása is, visszakerült a homlokzatra a Képtár jelképe. A kiállítóterek minimális átalakítása még hátravan a külső tér rendezésével együtt. A szakemberek jól haladnak a munkálatokkal, de a járvány miatt egy kis csúszással kalkulálnak. Várhatóan év végére fejeződik be a kivitelezés, amit az állandó kiállítás berendezése követ. A tervek szerint a jövő évi késő tavaszi textil triennálé megnyitóján csodálhatja meg a közönség először a megújult Képtárat. 

közösség

további frisss

lap tetejére