A koronavírus-járvány következtében végbement globális társadalmi és gazdasági átrendeződésben nagy szerepet játszott a technológia. A digitalizáció adta lehetőségek révén az emberiség korlátokat tudott átlépni, ami megváltoztatta mindennapi életünket és a fogyasztói szokásokat. A trend az elkövetkezendő években csak tovább fokozódhat, hiszen a fejlődés és profittermelés kulcsává egyre inkább az adatok, felhasználói vélemények és közösségek válnak.
Hol tároljunk, ha nem a felhőben?
A Covid-járvány miatt megváltozott munkakörülmények és a cégeket érő egyre nagyobb adóterhek teret engedtek a felhőalapú szolgáltatásoknak. Egyre több szervezetnél válik elfogadottá az otthoni munkavégzés formája, amely során szinte már elengedhetetlen valamilyen felhőalapú megoldás. Egyrészt a vállalat által használt belső szoftverek és levelezőrendszerek a felhő révén bárhol és bármikor elérhetővé válnak a munkavállalók számára. Másrészt virtuálisszerver-bérléssel a költségek jelentősen csökkennek a szerverpark kiépítéséhez vagy bővítéséhez képest.
Mesterséges intelligencia az élet minden területén
A legtöbb szektorban – mint az egészségügyben, bankszektorban vagy a kereskedelemben – már most is élnek a mesterséges intelligencia adta lehetőségekkel a hatékonyságnövelés, a költségcsökkentés és a folyamatautomatizálás céljából. Sőt, ezenfelül
az üzleti szektorban is egyre több cég MI támogatással végzi a marketing, a sales vagy a K+F folyamatokat.
Az, ahogyan a mesterséges intelligencia információkat gyűjt, adatokat csoportosít és elemez, már meghaladja az emberi képességeket, emiatt az MI alapú eszközök alkalmazása olyan területek forradalmasítására lesz képes, mint az oktatás, az autóipar vagy a légi közlekedés.
Az üzleti élet mellett a MI már az otthonunkba is telepíthető kifinomult szenzortechnika által.
Az AI-eszközök képesek lesznek majd a tanulmányozott viselkedési minták révén a tanulásra, így az önálló működésre is. A szenzorok a jövőben nem csupán kényelmi funkciókat, hanem szociális, biztonsági és egészségmegőrzési funkciókat is ellátnak majd.
Továbbá az elkövetkezendő években előtérbe kerül még a mesterséges intelligencia adta lehetőségek által az életminőség, valamint a költség- és energiahatékonyság javítása az okosotthon rendszerek segítségével.
Metaverzumok és blokkláncok
Már most is az életünk nagyobb részét az online térben töltjük, egyelőre még web 2.0 felületeken okoseszközök segítségével. Azonban a Z és alfa generáció tagjai már most is naponta órákat töltenek egy-egy metaverzum – mint például a Roblox – tagjaként, ahol beszélgetnek és játszanak a barátaikkal. Egyes elképzelések szerint a metaverzum egy digitális gazdaságot fog létrehozni, ahol a felhasználók árukat hozhatnak létre, értékesíthetnek, de akár vásárolhatnak is. Ebben segíthet a blokklánc alapú technológia, amely a hálózatokban megosztott információ biztonságos kezelését, a decentralizációt és egy egységes kriptovaluta alkalmazását hozza el magával.
Forrás: Rackhost.hu