"Tanulni kell, nekünk duplán is"

há • 2021. augusztus 26., csütörtök •
Az udvarról most beköltöztek a Herényiek Házába a roma festők, de mint minden nyáron, most is megtaláltuk itt őket. A konyhában rotyog az ebéd, amelynek illata festékek szagával keveredik, a nagyteremben pedig folyik a munka. Nem nehéz szóra bírni a társaságot, nem csupán az ecsettel vannak jó barátságban...
Tanulni kell, nekünk duplán is

Kortárs költeményekhez készítettek illusztrációkat, vagy Szent Józsefhez kapcsolódó jeleneteket ábrázoltak az idei roma alkotótábor résztvevői Herényben. Ez a két téma volt az iránymutató, Kárpáti Zsuzsanna az előbbit választotta. - Orbán Ottó Érckakas című verse mellett döntöttem, mert rögtön láttam magam előtt a képet, amikor olvastam - magyarázta a fiatal budapesti művész, aki ebben az évben csak rövid időre tudott csatlakozni a társasághoz.

Az itt alkotó roma művészek régóta barátok, sokukat Ferkovics József hívja évről évre a szombathelyi Herényiek Házába. A festők szabadon alkothatnak, még a tematikához sem kell ragaszkodniuk. A közösen eltöltött egy hét után év közben is tartják a kapcsolatot, kiállításokat rendeznek, vagy akár együtt alkotnak.

- Idén hetedik alkalommal szerveztük meg a tábort a Herényi Kulturális és Sport Egyesület, a Fáklya Vivő Egyesület és a Roma Galéria segítségével - mondta a Frisss.hu-nak a házigazda Ferkovics József képzőművész, hozzátéve, hogy a költségvetési helyzet miatt idén a város sem tudta őket úgy támogatni, ahogy korábban. Balogh Tibor, Kárpáti Zsuzsanna, Kalányos Gyöngyi, Gaudi Márton, Bari Janó régi visszatérő tagjaink, de mindig vannak újak is. Ennek azért örülünk, mert

szeretnénk, hogy aki tehetséges, továbbtanuljon, és akár az egyetemre is bekerüljön

- fogalmazott Ferkovics József.

Igazából nincs roma művészet, a témák egyetemesek, az alkotások sokszínűek - derült ki. A festők zöme egyetemet végzett, képzett művész - emiatt fontos, hogy példaképek lehessenek a felnövekvő generáció előtt, ez a tábor egyik célja. Ami a közönséget illeti: a tábor sikeres, rengetegen jönnek az alkotás folyamatát, a záróeseményt megnézni, a szervezők elégedettek ezzel az eredménnyel.

A nyitottság elérése, az előítéletek lebontása közös feladat

- vallják.

Vári Zsolt, a budapesti Roma Galéria vezetője különösen elhivatottan állt az ügy mellé. Szerinte fontos, hogy a szélesebb közönség is tisztában legyen azzal, mit éltek át a romák a történelem során. - Több száz évig esélyük sem volt a felemelkedésre, egyfajta gödörben, mélységben éltek, de az utóbbi évtizedben a helyzetük megváltozott. Lehetőségek nyíltak számukra, tanulhatnak, roma szakkollégiumok jöttek létre, de a lakhatási helyzetük is sokat javult - mutatott rá Vári Zsolt.

Régi figura a táborban Bari Janó, aki az utóbbi időben leginkább bibliai történeteket fest, így nem állt távol tőle a mostani Szent József-táma sem. - Nem tanultam festeni, autodidakta módon sajátítottam el a technikákat. Ahogy a Bibliát fordították roma nyelve, úgy formálom a képeimen a mai embert a bibliai alakok képére - magyarázta a 45 éve pályán lévő művész a most készült Szent Józsefet. -  Üzeneteket festek, amelyekből olvasni lehet - mondta. S hogy milyen tanácsa lehet egy ilyen tapasztalt roma művésznek az őt követő generációk számára?

- Tanulni kell, nekünk duplán is.

Nem azért, mert le vagyunk maradva, hanem azért, mert az életünk és felfogásunk teljesen más, pedig borzalmas szó a beilleszkedés. De egy mai roma fiatalnak ez lehet az egyetlen útja, tanulni kell, csak ezt tudom üzenni.

A tábor alkotásaiból augusztus 28-án, szombaton 17 órától nyílik kiállítás a Herényiek Házában, de már az alkotási folyamatba is bele lehet lesni augusztus 27-én, pénteken délután 1 és fél 6 között, a Herényi Heti Piac születésnapi programja részeként.

kapcsolódó galéria


TOP

közösség

további frisss

lap tetejére