Pokoli pusztítás: Extrém tüzet okozhatnak az e-roller-akkumulátorok

há • 2023. május 09., kedd •
Hogyan tudta 16 család otthonát lakhatatlanná tenni egy töltés közben kigyulladó e-roller? Az eset, amely a hétvégén történt Zalaegerszegen, komoly figyelmeztető jel a katasztrófavédők szerint.
Pokoli pusztítás: Extrém tüzet okozhatnak az e-roller-akkumulátorok

Úton-útfélen elektromos rollerekbe botlunk - szó szerint -, de nem ez az egyetlen veszélye a jelenségnek, erre mutatott rá egy hétvégi baleset. A töltőn hagyott e-roller akkora tüzet okozott egy társasházban, hogy hét órán keresztül oltották, mire megfékezték a lángokat. Hogy történhetett ez meg?

Szakértők szerint a hasonló járművekben lévő lítiumion akkumulátor óriási pusztítást képes végezni, ha kigyullad.

Nagyon komoly lánggal és rengeteg füsttel ég, amit nem könnyű eloltani.

A Frisss.hu megkeresésére a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság illetékese azt mondta, hogy a régebben épült otthonok elektromos hálózatát szakemberrel kell átnézetni, mielőtt a megszokott háztartási berendezések mellett még egy e-rollert is tölteni kezd valaki, és persze felügyelet nélkül sem szabad hagyni töltés közben az eszközt.

- Elektromos járművek tűzesetére az elmúlt években nem volt példa Vas vármegyében. Az emberek azonban egyre több ilyet használnak, így jobb hangsúlyozni néhány nagyon hasznos szabályt, hogy az e-járműveket érintő tűzesetek megelőzhetőek legyenek - fejtette ki lapunknak Balogh Eszter tűzoltó főhadnagy. A vasi katasztrófavédők szóvivője kiemelte:

elektromos autó, roller, busz töltésénél fontos a megfelelő hálózat kiépítése, valamint a hálózat védelme, áramvédő kapcsoló használata.

Ezzel ugyanis nemcsak az áramütést tudjuk elkerülni, de a kialakuló zárlat esetén is leold, így nem melegszik fel a vezeték, nem olvad meg a szigetelés és nem keletkezik tűz sem.

A régebben épült otthonok esetében szakemberrel kell megnézetni az elektromos rendszert. Logikus, hiszen sokkal több kisgépet és elektromos eszközt használunk, mint régebben, és ha alul van tervezve a ház elektromos hálózata, vezetékcserére lehet szükség. A katasztrófavédőktől megtudtuk, hogy évente átlagosan 6500-7000 lakástűz keletkezik Magyarországon, amelyek közül sok valamilyen elektromos hibára vezethető vissza. - Riasztó adat, hogy a tragikus kimenetelű tüzek 81 százaléka otthoni környezetben keletkezik. A tűz kiváltó okai között szerepel a régi, a mainál jóval kisebb igénybevételre tervezett elektromos vezetékek, helytelenül használt hosszabbítók, nem megbízható forrásból beszerzett berendezések, valamint feleslegesen bedugva hagyott, túlhevült készülékek - emelte ki a szóvivő.

Megelőzendő a bajt, azt tanácsolják, hogy 
 
- túlmelegedés, rendellenes működés, furcsa, égésre utaló szag esetén azonnal válasszuk le az elektromos berendezést a hálózatról, húzzuk ki a konnektorból! A kismegszakítókat, biztosítókat csak szakemberrel cseréltessük, javíttassuk!
- használat előtt nézzük át elektromos berendezéseinket, a csatlakozókat és a vezetékeket, hogy nincsenek-e eltörve, megrepedve!
- ne használjunk hosszabbítót, kábeldobot feltekerve! A feltekert kábel terhelve túlmelegszik, megolvad, tüzet, égési sérülést okoz.
- kizárólag szabványos elektromos készülékeket használjunk! A szaküzletek csak ezeket árulják!
- különböző anyagú vezetőket (réz és alumínium) nem szabad egymáshoz csatlakoztatni, kötéseket kialakítani!

Talán már olvasóink is láttak emeletes ház ablakából kilógó, összedugott hosszabbítókból rögtönzött e-autó-töltőt, szürreális látvány. Pedig az otthoni barkácsolással előkészített töltési lehetőségek - akár egy rossz bekötés vagy egy hibás vezeték – nemcsak a járműben tehetnek kárt, hanem az ingatlant is veszélybe sodorhatják. A szakemberek azt kérik, hogy mindig ellenőrizzük a vezetékek állapotát, és ha rendellenességet tapasztalunk, ne csatlakoztassunk rá eszközt. Töltés közben is többször nézzünk rá a járműre, elkerülve ezzel azt, hogy esetleg későn érzékelünk egy tüzet. És arra is ügyeljünk, hogy a roller közelében ne legyen éghető anyag.
 

közösség

további frisss

lap tetejére