A konferencia kezdeményezője a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság volt, a szombathelyi filmes mustra pedig a kereteket adja hozzá: így jön létre jövő csütörtökön 9.30-tól az a program, amelyen többek között dr. Aczél Petra egyetemi tanár az online platformokról, dr. Nyakas Levente intézetvezető a gyermekvédelem és a médiaszabályozás kapcsolatáról, Mádl András igazgató a fiatalok médiafogyasztásáról, dr. Rab Árpád Szörény tanácsadó pedig a mesterséges intelligenciáról tart előadást.
- Az internet használata lehetőség és veszély is egyben, ez a témája a X. Savaria Filmszemle kiemelt konferenciájának, amelyre elsősorban gyerekekkel, fiatalokkal és idősekkel foglalkozó szakembereket, pedagógusokat várunk, de az esemény nyitott - tudtuk meg Lovass Tibortól. A témához kapcsolódóan diákfilmszemlét is szerveztek idén: az internetre készített rövidebb és hosszabb alkotásokat külön díjazzák. - A filmekből kiderül, hogy a diákok hogyan látják az internet világát, erre a kiírásra 18 pályamű érkezett be. Nagy öröm, hogy határon túlról is kaptunk műveket, a legjobbak pénzdíjazásban részesülnek - mondta a fesztiváligazgató.
A filmszemlét megelőző pályázatról nemrég itt írtunk. Elárulta, hogy két életműdíjat is átadnak az idei filmszemle gáláján: a Mézga családot és a Macskafogót jegyző Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, valamint a sok más nagy alkotás mellett a Csendhez szokott szív című sorozatot is elkészítő Eperjes Károly Kossuth- és Jászai-díjas színművész veheti át az elismerést. A díjazottak filmjeit, valamint a Memento mori című, igaz történeten alapuló alkotást a filmszemlén is levetítik. Lesz egy filmszakmai program a diákoknak a TIT székházban, és fotókiállítás, valamint péntek délután egy közönségtalálkozóval egybekötött gála is része az eseménysorozatnak. Részletek - filmek, időpontok, helyszínek - a szemle hivatalos oldalán, a savariafilmszemle.hu-n olvashatók.
Egy könyvet is bemutatott Lovass Tibor: egybe rendezték a hazai filmszemlék és filmfesztiválok legújabbkori történetét. A Magyar Művészeti Akadémia által gondozott, dr. Kollarik Tamás főtanácsadó által szerkesztett tanulmánykötet tulajdonképpen egy körkép, amelyben korábban elhangzott előadások írott verziója olvasható többek között a miskolci, a szolnoki, a kecskeméti filmfesztiválról és a térség filmszemléiről.