Nem csak a BL-55 létezik
Bár sokan csak a hagyományos búza finomlisztet ismerik, ha sütésről van szó, emellett még rengeteg más variáció is létezik. Éppen ezért, azoknak is van megoldás a finom és egészséges ételek elkészítésére, akiket egy allergia, egy ételintolerancia vagy épp az egészségük védelme sarkall arra, hogy gluténmentesen étkezzenek.
A gluténmentes lisztek lényege, hogy a lisztből kivonják a glutént, azaz a sikért. Ez történik a teljes kiőrlésű lisztek kiemelkedő részével is. Azt azért érdemes szem előtt tartani, hogy aki nem beteg, az bátran választhat bármilyen variációt, sőt, akár tehet némi sikért is a tésztába, hogy szép is legyen, ne csak finom.
A glutén káros?
Akár elismerjük, akár nem, a finomlisztből készült pékáruk jelentős része egyáltalán nem egészséges. Hiába szépek és mennyei az ízük, mégis rengeteg olyan adalékot tartalmaznak, amik korántsem tartoznak az egészséges életmódhoz.
Éppen ezért egyre több alkalommal találkozhatunk olyan pékséggel, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a kenyerek és péksütemények egészséges voltára is. Ha pedig még tudatosabban szeretnénk táplálkozni, akkor a legjobb megoldás, ha otthon, magunk készítjük el az egészséges kenyeret.
Tanulmányok sokasága bizonyítja, hogy a glutén egyáltalán nem egészséges, akárcsak a mindennapos tejfogyasztás sem. A glutén, mivel nehezen emészthető, így sok ideig leköti az emésztőnedveket és leterheli a beleket, aminek következtében nem tudnak felszívódni a hasznos és értékes tápanyagok. Ez oda vezethet, hogy könnyen hiánybetegség alakulhat ki az arra fogékonyaknál.
Kísérletezz!
Mivel ma már számtalan magból készülhetnek lisztek, így a legjobb, ha kísérletezel, azaz megfejted azt, hogy neked melyik magliszt ízlik a legjobban. Mivel a maglisztek a különböző magokból készülnek a zsírok elvonásával és őrlésével, így nem tekinthető hagyományos értelemben vett lisztnek. A gluténmentes életmóddal kapcsolatban mindig előtérbe kerülnek ezek a különleges liszttípusok, de ettől függetlenül a paleo konyha alapját is képezik.
Amennyiben nincs allergiád vagy intoleranciád, úgy nyugodtan ötvözheted a magliszteket a hagyományos búza finomliszttel, hiszen a benne lévő sikér lazítja a kész péksüti állagát, így levegősebb lesz.
Sőt, ha kenyeret vagy zsömlét készítesz maglisztből, akkor érdemes kipróbálni a különböző magvakat is, hogy feldobd a kész finomságot. Mivel elég széles a paletta, így bátran kísérletezhetsz a kukorica, rizs, zab, köles, lenmag, szezám, mandula, amaránt, csicseriborsó őrleményekkel is.
Érdekelnek a gluténmentes lisztek? Ne habozz, vágj bele, és ismerd meg őket alaposan!