Hadik András a magyar történelem kiemelkedő alakja, akinek végtelenül izgalmas élete volt, nagyszerű tetteket vitt véghez, mégis kevesen tudják, ki volt. Ön a szerepe tükrében milyennek látja őt?
Abból, amennyit megismertem belőle és az életéből a forgatások előtt, illetve alatt, úgy gondolom, Hadik András egy fantasztikus, karizmatikus férfi lehetett, igazi nagy tudású stratéga, aki az Osztrák-Magyar Monarchiában elképesztő karriert tudott befutni. Két erő kormányozta: a bátorság és a becsület. Huszártársai tisztelték, és végtelenül szerették. Végigjárta a szakmai ranglétrát, végül a Habsburg Birodalom első számú katonai vezetője lett. Mária Terézia kérésére kalandos vállalkozásba kezdett: Berlin, azaz Nagy Frigyes porosz király fővárosának elfoglalásába. A Hadik-huszárezreddel megszégyenítette a poroszokat, hatalmas összegű hadisarcot követelt, és ezzel a háború gyakorlatilag véget is ért. E huszáros rajtaütése a történelem egyik legendás momentuma.
Szikora János rendező a lehető legpontosabban szeretné rekonstruálni a történelmi eseményeket, és ebben a kosztümöknek is óriási szerepük van. Lehet ezekben a ruhákban felszabadultan játszani?
Az első napokban egy kicsit kényelmetlen volt a huszár egyenruha, még egy lóra felugrani sem volt benne egyszerű, de aztán megszoktam, megtanultam viselni.
Biztos, hogy a filmünk egyfajta kultúrsokk lesz a nézők számára, ugyanis a mai modern szem nincs hozzászokva ezekhez a színekhez, hajviseletekhez és kosztümökhöz.
„Huszárokról filmet forgatni csodálatos lehetőség, hiszen olyan emberekről szól, akikben ritka módon ötvöződött a kalandvágyó merészség és az erkölcsi tartás” – nyilatkozta korábban Szikora János. A 18. századhoz képest most ott tartunk, hogy a huszáros (és a trubadúr) értékeket nagyítóval kell keresni az emberekben, tisztelet a kivételnek persze.
Látom én is, hogyan változik, merre halad a világ. A filmünk példa lehet a nézőknek, már csak azért is, mert a klasszikus értékeket és a klasszikus nemi szerepeket mutatja meg.
Nyilván a huszárok sem voltak hibátlanok, de a becsület, az idősebbek és a felettesek iránti tisztelet náluk valóban fontos volt. Ha akkoriban valamit kimondtak, azt betartották, végigcsinálták, még ha az halállal járt is. Hadik András kész volt harcolni a hazájáért, hű volt huszár esküjéhez, emellett felelősséggel viseltetett családja iránt is. Számomra ő azt sugallja, hogy érdemes férfinak lenni, habár, úgy vélem, a nők bizonyos szempontból sokkal erősebbek, szívósabbak, mint a férfiak. Számos feladat hárul rájuk manapság: dolgoznak, gyereket nevelnek, férjeiket bátorítják és segítik.
Ön mellett olyan neves színészek szerepelnek a filmben, mint például Szabó Győző, Molnár Áron, Horváth Lili, Julia Jakubowska, Reviczky Gábor és Trokán Péter. Úgy vélem, mindegyikük részéről komoly erőpróbát követel a hungarikumként jegyzett magyar huszárok világának, a huszárvirtusnak a felelevenítése, amihez a lovastudást is magas fokon kell megjeleníteniük.
Júniusban vívóleckéket vettünk, megtanultuk a harcjelenetek koreográfiáit, emellett sokat lovagoltunk. A kaszkadőrök Gulyás-Kiss Zoltán kaszkadőrszakértő, többszörös Guinness-rekorder vezetésével készültek fel a forgatásra.
A harcjelenetekben őrületes kaszabolás van, épp ezért nagy kihívás minden egyes nap úgy végigcsinálni a forgatást, hogy senkinek ne essen baja.
A kaszkadőrök sok történetet meséltek, mi történhet ott, ahol efféle fizikai kontaktus van a szereplők között, de elég, ha csak az Alec Baldwin-ügyre gondolunk. Mi többféle fegyvert is használunk, lesznek egész könnyű, szinte gumiból készült kardok, de az eredeti formájukban is jelen lesznek a fegyvernemek a forgatásokon. Pisztolyokkal, puskákkal és ágyúkkal dolgozunk, és noha éles fegyver szóba sem jöhet, óvatosnak kell lenni, mert még így is bármi megtörténhet. Óriási lelkesedéssel vetettük bele magunkat a munkába, csodálatos csapatmunka folyik több mint 100 ember részvételével. Bízunk benne, hogy a végeredmény egy rendkívül eseménydús akciófilm lesz, amelynek minden pillanatában pergő lendülettel zajlanak majd az események.
Forrás: Képmás, fotó: Nemzeti Színház