Ünnepi szokások a világ minden tájáról

Összeállította: Kis-Kádi Anna • 2021. december 24., péntek •
Nem mindenütt egy fehér szakállú, piros ruhás apó hozza az ajándékokat a fa alá! Van, ahol kenguruk húzzák a Télapó szánját, van, ahol egy szalmakecskét szokás felgyújtani, és van, ahol nem is egy, hanem tizenhárom manócska lepi meg a gyereket. Lássunk néhány karácsonyi tradíciót a világ minden tájáról!
Ünnepi szokások a világ minden tájáról

Ahol a manók tombolnak: Görögoroszág

A görög hiedelem szerint a Föld mélyén gonosz manók élnek - akiket kalikandzarosznak neveznek –, és azzal foglalatoskodnak év közben, hogy a Földet tartó fa törzsét elfűrészeljék. Karácsonykor azonban felhagynak e csúnya szokásukkal, és a felszínre jönnek, hogy az embereket bosszantsák. A házban szörnyű ramazurit csapnak, törnek-zúznak, eleszik az emberek elől az ennivalót. Egyedül a tűz tartja távol őket: ezért a házi tűzhely sosem aludhat ki.  Vízkeresztkor aztán a szentelt víz ereje visszaűzi őket oda, ahonnan jöttek, a Föld gyomrába.

 

Ahol a Mikulás szánját kenguruk húzzák: Ausztrália

Az ausztrál családok általában műfenyőt állítanak, hiszen azon az éghajlaton a fenyő nem maradna életben. Ám nem ez az egyetlen különbség az ausztrál és a magyar karácsony között: náluk nyolc fehér kenguru húzza a Télapó szánját. Az ausztrál családok általában a karácsonyi vacsorát kint a kertben fogyasztják el, majd a tengerparton folytatják az ünneplést. 

 

Ahol tizenhárom Télapó hozza az ajándékot: Izland

A karácsony izlandi nyelven a Jolasveinar-nak nevezett manókról kapta a nevét, így lett Jol. Izlandon nem egy, hanem tizenhárom Télapó van, akik mindenféle csibészségeket művelnek – amint azt a nevük is mutatja. Ők Ajtócsapkodó, Ablakonkukucskáló, Fakanálnyaló, Láboskikaparó, és társaik. A tizenhárom huncut Télapó egyesével jön a gyerekekhez, mindegyik egy meghatározott napon – az első december 12-én, az utolsó 24-én.
A szüleik Grýla (anyuka) és Leppalúði (apuka). Grýla egy gonosz troll volt, aki a Karácsonymacskával együtt megeszi azokat a gyerekeket, akik nem kaptak új ruhát karácsonyra. Új ruhát pedig csak azok a gyerekek kapnak, akik jól viselkednek, megírják a házi feladatukat, rendet raknak. A rossz gyereket azonban megeszi a Karácsonymacska.

 

Ahol a pók szerencsét hoz: Ukrajna

Talán számunka meglehetősen furcsának hangzik, de Ukrajnában a karácsonyfát pókhálókkal szokás díszíteni. A Halloweent idéző hagyomány egy népmeséből ered, amely szerint egy szegény asszonynak nem volt pénze díszes karácsonyfát állítani, ám karácsony reggelén, alig hogy kinyitotta a szemét, látta, hogy a fenyőt pókok szőtték be, így ékesítve fel. Az ukrán babona szerint ezért karácsonykor pókot találni szerencsét jelent.

 

Ahol a kecskegyújtogatás dívik: Svédország

A többéves svéd hagyományt követve Gavle város főterén minden évben felállítanak egy szalmából készült kecskét. A tákolmány egyszer éppen karácsony éjszakáján gyulladt ki, és lett a lángok martalékává. A városlakók azóta minden évben újra megépítik a kecskét, majd minden évben megpróbálják azt felgyújtani. 2011-ig a kecske 25 alkalommal égett le. A különös hagyomány annyira izgatja a népeket, hogy a fogadóirodákban már téteket is lehet tenni, hogy a kecske vajon túléli-e a karácsonyt.

 

Ahol egy boszorkány hoz ajándékot: Olaszország

Itália egyes részein a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódóan egy jóságos boszorkány, La Befana édességgel tölti meg a jó gyerekek kihelyezett zokniját, a rossz gyerekeknek ellenben szenet hoz. (Ez azonban ehető szén.) 


A legenda szerint egy farkasordítóan hideg, téli éjszakán a háromkirályok – Gáspár, Menyhért és Boldizsár – Betlehembe tartottak a kis Jézushoz, hogy aranyat, tömjént és mirhát ajándékozzanak neki, de eltévedtek, és egy idős asszony igazította útba őket. Bár a napkeleti bölcsek hívták a boszorkát, hogy tartson velük, ő visszautasította ezt az ajánlatot. Miután a háromkirályok távoztak, a La Befana nagyon megbánta, hogy nem tartott velük. Azonnal összekészített egy édességekkel teli zsákot, és elindult, hogy megtalálja a három bölcset, de sehol nem lelte őket. Így aztán a boszorka minden ajtón bekopogott abban a reményben, hogy megtalálja kis Jézust, és mindenhol, ahol kisgyermeket talált, édességet ajándékozott. A Befana azóta is bolyong, keresi kis Jézust, de közben minden gyermeket édességgel halmoz el. A gyerekek a boszorkát mandarinnal, naranccsal és egy pohár borral vagy tejjel várják. Másnap reggel már csak az üres, kormos tányért és poharat találják.
A hagyomány szerint a boszorka az elmúlt év jelképe, az öreg évé, éppúgy, ahogy idős maga a boszorka is.

 

Ahol a karácsonyt a KFC-ben ünneplik: Japán

Habár Japánban eredetileg nem ünnepelték a karácsonyt, az országba látogató turisták miatt a közelmúltban egy igen furcsa szokás honosodott meg a távol-keleti országban. A 70-es években a KFC gyorsétteremlánc vezetői megfigyelték, hogy ilyenkor a külföldiek eléggé ragaszkodnak a hagyományos karácsonyi ételeikhez, mint például a pulykához. Ezért az étterem egyik leleményes marketingese kitalálta, hogy hirdessék meg a "Kentucky-t Karácsonyra!" akciót. A menü persze ilyenkor is sült csirke, ám pezsgőt is lehet hozzá rendelni. Az ötlet elsöprő sikert aratott, olyannyira, hogy az ünnepek alatt az összes KFC tömve van, épp ezért ilyenkor előre asztalt kell foglalni!

 

Ahol görkorcsolyával mennek a templomba: Venezuela

Venezuela fővárosában, Caracasban szinte mindenki görkorcsolyával siklik a templomba. A szokás miatt a város számos útját már reggel 8 óra előtt lezárják a forgalom elől, hogy mindenki szabadon száguldhasson az utakon.

 

Ahol a retkeké a főszerep: Mexikó

A mexikói Oaxaca városában a karácsonyt megelőző éjjel a Retkek Éjszakája. A több mint százéves szokás szerint a kereskedők, abban a reményben, hogy több vásárlót csalogathatnak a helyi piacra misék előtt és után, retekből kifaragott kis szobrokat és bábukat tesznek ki a portékáik elé, melyeket meg is lehet vásárolni. 1897-ben Oaxaca akkori polgármestere hivatalos ünneppé nyilvánította a Retkek éÉjszakáját, amit a mai napig december 23-án tartanak.


 

közösség

további frisss

lap tetejére