Időutazás Nádasdy grófnővel

hv • 2021. augusztus 18., szerda •
A Polgári Egyesület Szombathelyért vendége lesz a jövő héten gróf Nádasdy Borbála írónő. A régi nemesi család tagja nehéz, buktatókkal teli, ám mégis sikeres életutat tudhat maga mögött.
Időutazás Nádasdy grófnővel

Egy ősi, történelmi család

Gróf Nádasdy és fogarasföldi Borbála 1939. május 12-én született Budapesten.  Az ősrégi Nádasdy család sarja, édesapja gróf Nádasdy Pál, édesanyja Augner Antonia Margit polgári családból származó táncosnő volt. Apai nagyszülei közül gróf Nádasdy Tamás Komárom vármegye főispánjaként szolgált. Ükapja, gróf Nádasdy Lipót pedig valóságos belső titkos tanácsos volt. Borbála egyetlen nővére, gróf Nádasdy Erzsébet Kanadába emigrált. Mivel édesapjuk másodszülött gyermek volt, nem jártak neki az elsőszülöttet megillető előjogok, de nagy vagyont szerzett. Borbála hatéves koráig családjával Lepsényben töltötte gyermekkorát, majd a háború elől menekültek a szomszédos Alsóperére. Itt a dédapja által alapított vadászház lett az otthonuk egészen 1952-es kitelepítésükig. Édesapját a III. Huszárezred tisztjeként málenkij robotra vitték a II. világháború idején.

Önkéntes száműzetésben – művészi sikerekkel

Az 1956-forradalom és szabadságharc után Borbála 1957 februárjában  menekülni kényszerült. Előbb Bécsben filmszínésznői pályába kezdett, ekkor tizenhét éves volt. Számtalan filmben, televíziós szerepben és színpadon játszott.  1958-ban főszerepet játszott a Meine schöne Mama című mozifilmben, a következő évben pedig Az utazás című, később hazánkban is bemutatott filmben. Pár év múlva Párizsba vetette a sors, ahol gyorsan elismert balettmesterré lépett elő. 1959-ben férjhez ment az orosz Dimitrij Fedotov színész-fotóművészhez, ez évben megszületett gyermekük is, aki regényeiben Gyuriként szerepel. Évtizedekig élt a francia fővárosban, majd annak közelébe, Dourdanba költözött. Második férjével, Jean Poyeton francia építésszel az 1960-as évek végén ismerkedett meg. Kapcsolatukból született 1972-ben második gyermeke, Jean.

Újra itthon

1989-ig nem térhetett haza Magyarországra, a család birtokait, a lepsényi kúriát és az unokabátyját, gróf Nádasdy Ferencet illető nádasdladányi kastélyt elkobozta az állam, családtagjaikat is ki kellett hantolni sírjukból. A rendszerváltozás után gyakran járt haza, kulturális nagyköveti munkája mellett könyveit mutatta be szerte az országban. Idős korában egy présházat vett férjével a Balaton-felvidéken. Itt és Veszprémben él, mert a franciaországi változások miatt jobban érzi magát Magyarországon.

Egész életét a jog- és birtokfosztás, a társadalmi megbélyegzés, a megaláztatás, az emigráció jellemezte, ami után képes volt életét újra felépíteni, és jelentős sikereket elérni nemzettudatának, kitartásának és életszeretetének köszönhetően.

Kiírt élet

Eddig megjelent köteteiben (Zagolni zabad?, A szabadság zaga, Maradni zabad!, Ízes élet, Úton-útfélen, Asszonyszerelem, asszonysors) kiírta magából élete nehéz éveit,  fájdalmait, az apró kis „semmiségeket”, vagy éppen az emberi nagyságot. Vallomást tett a hazaszeretetről és megőrzött önmagáról, bátran és nyitottan szabadságot és szerelmet énekelve. Sajátos történelemóráival, könyvbemutatóival járja az országot.


Az írónővel augusztus 26-án, csütörtökön fél 6-tól az evangélikus kápolna rendezvénytermében (Szombathely, Körmendi út 2.) egy igencsak izgalmasnak ígérkező beszélgetés keretében találkozhatnak az érdeklődők. A belépés ingyenes

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére