Miért nem olvasnak a mai fiatalok?
Mielőtt elítélnénk a diákok többségét, vizsgáljuk meg, mi az oka annak, hogy ilyen kevésszer vesznek a kezükbe könyvet! A kutatások alapján a következőket állíthatjuk: a legtöbben az időhiányra panaszkodnak, mások pedig azért nem olvasnak, mert túl sokba kerülnek a könyvek.
Mindkét kifogásra létezik azonban megoldás: ez pedig a VOIZ hangoskönyv-applikáció! Ezzel ugyanis havi egy könyv áráért egy egész könyvtárnyi írás lehet a miénk!
Mit tud ez az alkalmazás? Közel 1040 magyar nyelvű hangoskönyvet tartalmaz, de a szám hétről hétre bővül. Nemcsak szépirodalom található itt, hanem önfejlesztő és ismeretterjesztő, sőt üzleti könyvek is. Így mindenki tud választani az ízlésének, érdeklődési körének megfelelően.
Tévhit ugyanis, hogy csak a hosszú regények elolvasása számít! Egy szakmai írás, egy rövid, vidám kis történet, esetleg egy életrajz vagy vers olvasása is ugyanannyira lehet fejlesztő hatású. Amikor tehát olvasásról van szó, legyünk nyitottak mindenre, és a gyerekeknek is hagyjuk, hogy ők válasszanak!
Mit fejleszt az olvasás?
Az olvasás számos képességet fejleszt, emellett persze a szórakoztató hatását is ki kell emelni. Akik szeretnek olvasni, mind arról számolnak be, mennyire kikapcsolja őket ez a tevékenység.
Ha azonban kevés idő áll rendelkezésre, de érdekel minket egy izgalmas történet folytatása, akkor is jó, ha a regény hangoskönyvként is a rendelkezésünkre áll. Utazás, edzés közben is van lehetőség arra, hogy lélekben kedvenc szereplőinkkel legyünk.
Az olvasás és a könyvhallgatás szinte ugyanazokkal a jó tulajdonságokkal bír: fejleszti a szókincset, növeli a tudást, csökkenti a stresszt. Ilyen szempontból mindegy, hogy a szöveget olvasva vagy hallgatva jutnak-e el hozzánk az információk. Amíg a könyvre figyelünk, megnyugszunk, nem pörög az agyunk a megoldatlan problémákon. Ezért is megéri minél többet félrevonulva olvasni vagy hangoskönyvet hallgatni.
Még miért jó, ha sokat olvasunk?
A tudás bővítése mellett további jótékony hatásai is vannak a könyvolvasásnak. A hosszabb történetek fejlesztik a memóriát, ugyanis sokszor észben kell tartani, melyik szereplővel mi történt, hol bukkant fel utoljára, kiről mit tudtunk már meg.
A kutatók szerint a könyvek forgatásával, a sakkozással és a keresztrejtvények fejtésével megelőzhető az Alzheimer-kór kialakulása is. Minden plusz információ, amit megjegyzünk, edzi az agyi idegeket, ezáltal kevésbé van esélyünk az elbutulásra.
Nem utolsó sorban úgy is rávehetjük a fiatalokat az olvasásra, hogy elmondjuk nekik: mindez a kreativitást is fejleszti. Márpedig manapság ez az egyik legfontosabb képesség, amit a munkaadók keresnek a jelöltekben. Így tehát, ha valaki sikeres karriert akar befutni, csak annyit kell tennie, hogy sokat olvas!