A Magyarországon először látható gyűjteményt bemutató csütörtöki sajtóbejáráson Perla Labarthe Álvarez, a mexikóvárosi Frida Kahlo Múzeum igazgatója kiemelte: a kiállítás 241 korábban nem publikált, Frida által nagyra tartott fényképet tár a látogatók elé.
Perla Labarthe Álvarez felidézte: a művész 1954-es halála után férje, Diego Rivera a mexikói népnek adományozta egykori, Kék Ház néven ismert mexikóvárosi otthonukat, hogy ott egy Frida életének és munkásságának emléket állító múzeumot rendezzenek be.
A festőnő személyes tárgyainak jelentős részét - hatezer fényképet, néhány rajzot, levelet, gyógyszert és ruhát - azonban ötven éven át elzárva tartották egy fürdőszobában.
A személyes archívum 2003-as megnyitása után az ott fellelt fényképekből válogatott ki 241-et a kiállítás kurátora, Pablo Ortiz Monasterio fotográfus. A 2009-es mexikóvárosi bemutató óta a gyűjteményt 20 városban közel egymillióan látták.
A tárlaton hat tematikus részre oszlik a gyűjtemény. A kiállítás első szekciója a Gyökerek címet kapta. Mint Perla Labarthe Álvarez elmondta, a fotográfia kiemelkedően fontos szerepet játszott Frida életében.
Nagyapja és apja hivatásos fotográfusok voltak, de ő maga is szenvedélyesen szerette ezt a művészeti ágat.
Az első teremben bemutatott fényképek ennek a családi örökségnek és köteléknek a jelentőségét tárják a látogatók elé. A családi fotóalbumhoz hasonló képek egyrészt jól tükrözik, hogy a fotóművész édesapa által készített portrék mekkora hatással voltak Frida Kahlo művészetére, másrészt abban is segítették a festőnőt, hogy a szeretteit mindig közel tudhassa magához - tette hozzá az igazgató.
A második, Kék Ház elnevezésű szekció képei a művészt egykori mexikóvárosi otthonában örökítik meg.
A fényképeken Frida Kahlo különböző életszakaszaiban jelenik meg. Perla Labarthe Álvarez kiemelte a művész édesapja által készített portrésorozatot, amely 1909-ben, 1902-ben, 1926-ban és 1932-ben készült felvételekkel dokumentálja, hogyan növekedett Frida Kahlo kisgyermekből felnőtté.
A harmadik terem a Politika, forradalmak és Diego címet kapta. Itt láthatók többek között Diego Rivera oroszországi utazása során készített fotói, számos gyárépületet megörökítő fénykép, valamint a mexikói forradalom pillanatait megidéző felvételek is.
A negyedik, Megtört test című terem első részében a festőnő autóbalesete utáni lábadozását, ágyhoz kötöttségét megörökítő képek láthatók, köztük két olyan fotó is, amely azt mutatja meg, hogyan alkotott fekve, az édesanyja által készített festővászon segítségével.
bben a szekcióban szerepelnek azok a megcsonkított képek is, amelyekből Frida Kahlo vágott ki darabokat, és amelyek így a hiányzó részleteken keresztül üzennek - mutatott rá Perla Labarthe Álvarez.
Az ötödik, Frida szerettei című szekció a művész számára fontos személyeket, köztük férjét, Diego Riverát, testvérét, Cristinát, valamint első szerelmét, Alejandro Gómez Ariast örökítik meg.
A képeken látható csóklenyomatok és dedikálások a fotón szereplő személyekkel való kapcsolat jellegéről árulkodnak
- jegyezte meg az igazgató.
A hatodik, egyben záró egység a Fotográfia elnevezést kapta. Itt tekinthetők meg azok a képek, amelyeket többnyire neves fotósok - köztük két magyar művész, Martin Munkácsi és Brassai (Halász Gyula) - készítettek. Ezek a képek nagy hatással voltak a festőnő művészetére, számos alkotását megihlették - hívta fel a figyelmet Perla Labarthe Álvarez.
A január 12-ig megtekinthető tárlatot a Frida Kahlo Múzeum és az Anahuacalli Múzeum hozta létre. A kiállításról és a hozzá kapcsolódó programokról további információ a Mai Manó Ház honlapján található.