Mi szükséges ahhoz, hogy vérplazmát adhassunk?

szponzorált tartalom (x) • 2025. március 28., péntek •
Ha korábban még nem adtál plazmát, de gondolkodsz rajta, akkor jó helyen jársz. Most összegyűjtöttünk egy sor hasznos információt az alkalmasítással kapcsolatban, vagyis az első plazmaadást megelőző folyamatról.
Mi szükséges ahhoz, hogy vérplazmát adhassunk?

Ki adhat plazmát?

Talán ez az első és legfontosabb kérdés a plazmaadás feltételei kapcsán. A plazmaadásra a plazmaadó központokban van lehetőség, ilyen például a Plazma Center is, amelynek központjait az ország több nagyvárosában is megtalálod. A központok honlapján minden információ elérhető a plazmaadással kapcsolatban, és itt értesülhetsz első kézből az aktuális hírekről, újdonságokról is. 

Azzal fontos tisztában lenni, hogy nem mindenki adhat plazmát – ami logikus is, tekintve, hogy életmentő gyógyszerek készülnek belőle. Éppen ezért nagyon fontos, hogy csak egészséges emberek plazmája kerüljön feldolgozásra. 

A plazmaadást megelőző alkalmassági vizsgálatra az alábbi feltételek teljesülése esetén lehet jelentkezni:

  • 18-60 év közötti életkor
  • 50-130 kg közötti testsúly
  • Magyarországi bejelentett lakcím
  • Az elmúlt hat hónapban nem készült tetoválásod vagy piercinged
  • Az elmúlt hat hónapban nem estél át műtéten vagy nagyobb fogászati beavatkozáson

Az alkalmassági vizsgálat előtt

Az alkalmassági vizsgálaton felmérik az egészségi állapotodat, vagyis azt, hogy lehetsz-e plazmaadó. Előtte még azonban felveszik az adataidat, ezért nagyon fontos, hogy a személyes okmányaiddal (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ-kártya) érkezz. Ha vannak korábbi orvosi leleteid, azokat is hozd magaddal, továbbá az állandóan szedett gyógyszereid listájára is szükség lesz.

Ezenfelül van néhány dolog, amivel felkészülhetsz az alkalmasításra. A vizsgálat napján és az azt megelőző 2-3 napban figyelj oda a fokozott folyadékbevitelre, vagyis legalább 2,5-3 liternyit igyál meg naponta. 

Ellenőrizd a testhőmérsékletedet a vizsgálat előtt! Ha eléri vagy meghaladja a 37,5 fokot, maradj otthon, hiszen ez azt jelzi, hogy nem vagy egészséges. Márpedig betegen nem lehet elvégezni a vizsgálatot, mert nem adna megfelelő eredményt.

Az alkalmassági vizsgálat lépései

Maga a folyamat egyáltalán nem bonyolult. Ha megérkezel a lefoglalt időpontodra, bejelentkezhetsz, majd az irataid bemutatása következik. Ezt a vénakontroll követi, amikor azt vizsgálják, melyik karodon alkalmasabbak a vénák a plazmaadáshoz.

Adategyeztetés, testhő- és vérnyomásmérés után ki kell töltened egy kérdőívet, majd az orvos megvizsgál és vért vesz tőled. Ezzel lesz teljes az egészségi állapotod vizsgálata, amiből kiderül, plazmaadó hős válhat-e belőled is. Ez a folyamat nagyjából 60 percet vesz igénybe, majd ha megfelelő eredményeket kapsz, foglalhatsz is időpontot az első plazmaadásodra. 

Láthatod tehát, hogy az alkalmassági vizsgálat az első plazmaadáshoz nem is olyan bonyolult. Ha eddig csak ez tartott vissza, most már bátran belevághatsz, és hamarosan te is plazmaadó hős lehetsz!


 

közösség

további frisss

lap tetejére