Két újabb Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatelepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás. Április másodikán reggelre laboratóriumi eredmény alapján kijelenthető, hogy mind a darnózseli, mind a dunakiliti telepen lévő szarvasmarhák fertőzöttek – jelentette be Nagy István agrárminiszter a Facebook-oldalán.
A miniszter közölte, hogy Darnózselin 1000, míg Dunakilitin 2500 tehén fertőzött - olvasható az Indexen.
Nagy István azt mondta, a kormánnyal minden erejükkel azon dolgoznak, hogy megfékezzék a további kitöréseket, ezért új intézkedéseket vezetnek be:
- Rajkától Esztergomig minden határátkelőhelyen fertőtlenítőpontokat alakítanak ki, csak úgy lehet be- és kilépni, ha fertőtlenítésen esnek át a járművek.
- Ezentúl az autópályán is, Hegyeshalomtól Bőnyig minden kihajtónál fertőtlenítési pontokat állítanak föl, fertőtlenítő szőnyegeket helyeznek el.
- Az intézkedések kialakításához a honvédségtől kérnek segítséget, hogy a nap 24 órájában ellenőrzött körülmények között tudjanak a vírus ellen védekezni.
Korábban Domokos Zsolt, a Dunakiliti Agrár Zrt. ügyvezetője erősítette meg, hogy az ő 2300 tehenet számláló gazdaságukban is felüthette fejét a betegség, ezért azonnal értesítették az állatorvosokat, és elzárták az istállók egy részét, akkor vettek vérmintákat a Darnózseliben található állatoktól is. A fertőzés feltehetően Szlovákiából terjedt át, mivel mindkét település közel van a határhoz.
Ezt megelőzően Győr-Moson-Sopron vármegyében, Levél településen is megjelent a betegség, ahol 2300 állatot kell megsemmisíteni. Nagy István akkor is szigorú intézkedéseket jelentett be: három kilométeres védőkörzetet és tíz kilométeres megfigyelési körzetet jelöltek ki, tilos a fogékony állatok mozgatása, legeltetési és vadászati tilalmat vezettek be, az állatkerteket bezárták, és megtiltották az állatvásárokat. A miniszter hangsúlyozta, hogy a vírus emberre nem veszélyes, és a kormány minden szükséges erőforrást biztosít a járvány felszámolására.
Forrás: index.hu