A britek és a franciák új megközelítést vezetnek be a közlekedésszabályozásban: a hagyományos, kötelező sebességkorlátozások mellett megjelentek az ajánlott sebességet jelző táblák is, amelyek formája ismerős, de színe eltérő.
A megszokott sebességkorlátozó jelzésektől eltérően ezek a táblák zöld kerettel rendelkeznek a kötelezettséget jelző piros helyett. A zöld keretes verzió nem jogi előírást, hanem javaslatot fogalmaz meg. Az Egyesült Királyságban gyakran az „advised speed limit” (ajánlott sebességkorlátozás) felirat is megjelenik a táblák mellett, egyértelműsítve a jelzés jellegét.
„A táblák célja a figyelemfelhívás” – idézi a vezess.hu a brit közlekedési minisztérium egyik munkatársát, aki azt is elmondta, hogy vannak olyan útszakaszok, ahol a műszaki paraméterek lehetővé tennék a magasabb sebességet, de a helyi körülmények miatt mégis indokolt lenne lassabban haladni.
Jogi következmények nélkül
Fontos tisztázni: valóban nem szabható ki büntetés pusztán azért, mert valaki túllépi a zöld táblán látható értéket. Azonban a nem megfelelő sebesség megválasztása más jogcímen természetesen továbbra is szankcionálható.
A szakértők szerint ez a „soft law” megközelítés hatékony lehet. Az emberi agy a kerek, számmal ellátott sebességjelzésekre jobban reagál, mint az elvontabb figyelmeztetésekre. Hasonlóak ehhez azok a sebességmérő kijelzők is, amelyek nem büntetnek, csak visszajelzést adnak.
A rendszer kritikusai szerint ugyanakkor kérdéses a hatékonysága. „Ha valamit be akarunk tartatni, akkor azt kötelezővé kell tenni, nem csak ajánlani” – véli egy névtelenséget kérő közlekedési szakértő.
A technológia már felkészült
A modern autók adaptív tempomatjai és vezetéstámogató rendszerei már felismerik ezeket a jelzéseket is. Bár a vezető bármikor felülbírálhatja, a legtöbb esetben az autó automatikusan lassít, amikor ilyen táblát észlel.
A prémium autógyártók járművein már évek óta működik ez a funkció, jelezve, hogy a technika megelőzte a szabályozást ezen a területen.
A hazai KRESZ-szakértői munkacsoportokban már felmerült az ajánlott sebességek bevezetésének lehetősége, de konkrét tervek még nincsenek. Bár bizonyos jelzések – mint a sárga villogó vagy a „gyermekek” figyelmeztető táblák – részben hasonló funkciót töltenek be, a zöld sebességtáblák egyelőre nem szerepelnek a hazai közlekedéspolitikai napirendben.
A szakértők megosztottak a kérdésben, hogy a magyar közlekedési kultúrában mennyire lenne hatékony ez a megoldás.
Nyugat-európai tapasztalatok
Az Egyesült Királyságban tavaly, Franciaországban 2023-ban kezdték alkalmazni ezeket a táblákat. Belgiumban is kísérleti jelleggel vezették be, bár ott kék kerettel jelölik az ajánlott sebességet.
Az első adatok szerint azokon a helyszíneken, ahol bevezették az ajánlott sebességjelzéseket, átlagosan 8-12 százalékkal csökkent a járművek sebessége – büntetések alkalmazása nélkül.
A tapasztalatok alapján az ajánlott sebességjelzések különösen hasznosak lehetnek iskolák, játszóterek környékén, vagy olyan útszakaszokon, ahol fokozott figyelemre van szükség.