Egészen friss élmény, amit nemrég láttam: a mesterséges intelligencia (MI) egy ideje már képes arra, hogy egy bizonyos képhez hozzáilleszti teljesen más valaki hangját, és valóságnak láttatja például hogy Putyin szavalja Radnóti Miklós Himnusz a békéről című versét. Hihetetlen volt.
A filmszemlére 64 órányi anyag érkezett. Van bármi jele annak, hogy az alkotók MI-t használnak?
Nem, egyelőre nincs. Az azonban a diákok által készített filmekben nyomokban felfedezhető, hogy próbálkoznak az animációval. Körtési András például - aki csak általános iskolás volt, amikor az első filmjével megjelent a filmszemlén - épp egy animációs filmet adott be idén, Föld alatti világ címmel. Ebben már érezhető a mesterséges intelligencia jelenléte. A fiatalság tehát már egyértelműen gondolkodik ebben. Hozzáteszem, dokumentumfilmekben nehéz erről beszélni, de valóban, a játékfilmek, etűdök esetében lehetséges. Említhetném a Memento morit, amelyben a tudomány szolgálatába áll ez az új ismeret. A számítógép és a programok ezekben segítségünkre vannak.
Egyelőre eszközként tekintenek rá a filmkészítők. Nem válik önálló alkotóvá a mesterséges intelligencia?
Utalnak rá a filmekben, lehet érezni bennük, hogy meg fog jelenni, de még konkrétan nem látom, hogy így bevonnák az alkotásba. Persze a történetbe bele lehet írni, van is rá példa, így már benne van a filmekben, de nem az alkotói fázisban.
A mostani filmszemle konferenciájának kiemelt témája a mesterséges intelligencia, nem lehet megkerülni.
Így van, csütörtökön dr. Aczél Petra egyetemi tanár, kutatásvezető Tudatos médiamagatartás az online platformokon címmel ad elő, majd dr. Rab Árpád Szörény egyetemi tanár, az NMHH-elnök főtanácsadója foglalkozik a témával Emberi és mesterséges intelligencia, avagy a tudatosság jövője című előadásában.
A Savaria Filmszemlét nem "fenyegeti" még ez a trend? Felkészültek rá?
Igen, felkészültünk, mégpedig úgy, hogy megismerem a működését, és alkalmazom is. Minden tudás, ami felhalmozódott a filmszemle tízéves története során, rendelkezésre áll, és megtörténhet, hogy egyszer majd nem nekem kell elmondani. Most már betáplálhatom egy adatbázisba, és a mesterséges intelligencia válaszol helyettem. Akár több nyelven.
Ha jól értem, nem fél ettől a folyamattól.
Nem, ez egy jó dolog. Én nem hiszem el, hogy legyőz minket, embereket az MI. Okosabb nálunk, de nem fog eluralkodni felettünk. A szabályozásával egyetértek, mert ha valaki tényleg elhiszi, hogy Vlagyimir Putyin magyarul elszavalta Radnóti versét, akkor nagy baj van. Szabályozni kell, hogy az okos intelligenciával és a mögötte lévő animációs lehetőségekkel ne éljen vissza senki. A befogadó részéről pedig a lényeg a tudatos médiafogyasztás elsajátítása! Arra azért kíváncsi leszek filmes szakemberként, hogy egy utasításra - készíts filmet - milyen alkotást vág össze az MI...