Az ősz melyik pontjától érdemes inkább a beltéri edzéseket választani?

szponzorált tartalom (x) • 2023. november 13., hétfő •
Az ősz egy megosztó évszak: van, aki rajong a friss, csípős levegőért és a fűszeres, forró italokért, míg mások a hátuk közepére kívánják az esős időjárást és a kevés napfényt. A rendszeresen sportolók számára pedig akár kihívást is jelenthetnek ezek a hónapok, hiszen biztos, hogy új szokásokat kell beiktatniuk a szabadtéri edzéseik során.
Az ősz melyik pontjától érdemes inkább a beltéri edzéseket választani?

Mire figyeljünk az őszi edzések során?

Az, hogy beköszöntött a hidegebb évszak, nem jelenti azt automatikusan, hogy át kell térnünk a konditermekre, sőt! Ősszel élvezhetjük a kellemesen friss levegőt és a táj szépségét is, ha valamilyen kültéri mozgásformát választunk. Tisztában kell azonban lennünk azzal, hogy amikor az idő egyre hidegebbé válik, már tennünk kell pár óvintézkedést.

Tartsuk szem előtt, hogy a hidegben végzett mozgás fiziológiai és anyagcsere-hatása intenzív lehet. Ilyenkor ugyanis a testnek keményebben kell dolgoznia, hogy ugyanúgy teljesítsen, mint egy átlagos hőmérsékleten, mindemellett megfelelő hőt is kell termelnie ahhoz, hogy melegen tartson minket. Emiatt megnő a szervezet energiaigénye, azaz: érdemes energiával teli élelmiszerekkel feltölteni az energiaraktárakat az edzések előtt. Fogyasszunk banánt, energiaszeletet, de étrend-kiegészítőkkel is segíthetjük az intenzívebb edzéseket, erre tökéletes például a kreatin-monohidrát. Ilyenkor különösen fontos odafigyelni a hidratációra is: hidegben kevésbé érzünk szomjúságot, így nagyobb kockázatnak vagyunk kitéve a kiszáradás tekintetében. 

Ahhoz, hogy kényelmesnek érezzük a hidegben végzett szabadtéri edzéseket, válasszunk megfelelő sportruhát! Vegyünk magunkra több, vékonyabb réteget, amelyek jó minőségű, ideálisan szellőző anyagokból készülnek! A kulcsfontosságú pontokra, például a kezekre és a fejünkre, mindenképp vegyünk fel egy-egy réteget!

Mikor célszerű váltani?

Az ősz első heteiben általában még kellemes az időjárás, így kiélvezhetjük a szabadtéri sportokat. A szeptember és az október általában még tökéletes ilyen szempontból, bár már ekkor is tapasztalhatunk kellemetlenségeket a szeszélyes időjárás miatt. Az októberi napok általában már hűvösek, és az eső, a szél, vagy akár a hó is megnehezítheti a kültéri edzéseket. A hűvös időjárás könnyen vezethet sérülésekhez, mivel az izmok és ízületek ilyenkor hajlamosabbak a húzódásra. Így aki érzékeny vagy hajlamos erre, esetleg nem érzi magát komfortosan, ha megázik, már jobban járhat egy beltéri edzéstervvel.

Ráadásul az őszi hónapokban rövidebbek a nappalok is, így az esti edzések is rejthetnek veszélyeket magukban. Aki nem érzi biztonságosnak a sötét parkokban való futást vagy a koraesti kerékpározást a városban, inkább eddzen beltéren!

Ha ez még nem lenne elég, az ősz közepe és vége nem éppen ideális időszak a kültéri sportolásra azok számára, akik a pollenallergiában szenvednek. Az allergiás reakciók megnehezíthetik – vagy ellehetetlenítik –, hogy szabadtéren mozogjunk. Így aki ilyesmitől szenved, már ekkor is jobban teszi, ha inkább a beltéri edzéseket választja.

Az, hogy mikor térünk át a beltéri sportokra, összességében a személyes preferenciáinktól függ. De kétségtelen, hogy a hideg és csapadékos napok, a sötétség és a szezonális allergiák miatt sokak számára az ősz közepétől kezdve már érdemes áttérni az edzőtermekbe, ahol biztonságosan és kényelmesen sportolhatnak tovább.

Fő a biztonság!

Ha mégis kint sportolnánk, akkor mindenképp tartsuk szem előtt a fent felsorolt tanácsokat: lássuk el a szervezetünket kellő energiával, ha kell, adjunk neki egy kis löketet olyan étrend-kiegészítőkkel, mint a kreatin-monohidrát, öltözzünk rétegesen és igyunk elegendő folyadékot! Amennyiben késő estére csúsznak az edzések, érdemes egy edzőtárssal együtt belevágni. Mielőtt pedig bárhová elindulnánk, nem árt ellenőrizni a hőmérsékletet, bár -17 Celsius-fokig – amire igen ritkán van itthon példa – még biztonságban vagyunk.

közösség

további frisss

lap tetejére