Az újságírók nap mint nap idézik a politikusok szavait, mi változik mostantól?
Kedden fogadta el az Országgyűlés a Btk. módosítását, amely tulajdonképpen az újságírói munka dekriminalizálásáról szól. Ez azt jelenti, hogy az újságírók büntetőjogi felelőssége korlátozódik. Nem igaz azonban az a hamis vád a baloldali politikusok részéről, hogy az újságírók felelőssége a saját munkájukat illetően megszűnik. Polgárjogi és sajtójogi felelősségük továbbra is fennáll.
Mi indokolta mégis a módosítást?
Egy újságíró-szervezet kereste meg az Országgyűlést ezzel az igénnyel, amit helyesnek tartok. Az a cél, hogy az európai és a demokratikus normáknak megfelelően az újságírókat büntetőjogi vegzatúra alá csak a legdurvább esetben lehessen vetni, szabadon végezhessék a munkájukat, ez része a médiaszabadságnak. Értetlenül állok azok előtt, akik támadják ezt a törvénymódosító javaslatot.
A közbeszéd színvonalát ezentúl tehát egymáson kérik számon a politikusok?
A politika - főleg a mai magyar politika - sokkal inkább a vagdalkozás művészete, mintsem az egyeztetés, egyetértés művészete, a közélet nyelve durva. Aki részt vesz ma a politikában, annak ezt a durvaságot viselnie kell, és az ezzel szembeni fellépést a politikusoknak egymás között kell lerendezniük. Éppen ezért azt gondolom, hogy ha egy újság egy politikustól idéz egy durva mondatot, akkor nem az újságot kell meghurcolni. Életszerűnek, demokratikusnak, a szabadság irányába mutatónak találtam az újságíró-szervezet igényét, szerintem helyes, ha az újságírókat csak a legszélsőségesebb esetben lehet bűnügyileg vegzálni. Az az ideális, ha szabadon végzik a munkájukat, szabadon idéznek politikusoktól, de pontosan és korrektül teszik ezt. Ez a javaslat ezt szolgálja.