Nagyjából 21-22 éves kor körül áll munkába egy átlagos magyar fiatal, de országosan sem egységes a kép: vidéken korábban, a fővárosban később helyezkednek el. Ha 21 évvel és az átlagkeresettel számolunk,
akkor az intézkedés előreláthatólag átlagosan 40 ezer forint havi megtakarítást jelent.
Ez négy év alatt - tehát amíg eléri a 25 éves kort a fiatal - majdnem 2 millió forint. Tegyük hozzá, hogy jogszabályt még nem láttunk, mindössze a miniszterelnök beszélt erről január közepén egy rádióműsorban. A bejelentés úgy szólt, hogy legkésőbb 2022-től, azaz ennél korábban, akár év közben is változhatnak a szabályok, ez valószínűleg a pandémiás helyzettől függ.
Nem tudjuk a jövedelemhatárt sem.
Így van, mindenképpen lesz benne felső plafon, ami logikus is. Óriási skálán szór a fiatalok kezdő fizetése, és nem mindannyian szorulnak rá erre a segítségre. Ha a statisztikai adatokat nézzük, 2019-ben egy általános iskolát végzett fiatal 118 ezer forintos nettó fizetéssel kezdett a munka világában, igaz, azóta volt egy közel 10 százalékos jövedelemnövekedés, de ezzel együtt is csak 130 ezer forintról beszélünk. Ha ezzel szembeállítjuk az átlagos egyetemi végzettségű fiatalt, az ő fizetése 230 ezer forint volt, látszik tehát, hogy a jövedelmi olló nagyra nyílik. Ha valaki gazdasági informatikusként kezdi az életét - és akkor ő rövidebb ideig is élvezi ezt a kedvezményt az egyetem miatt -, ő lényegesen nagyobb, 400-500 ezer forintos kezdő fizetésre számíthat. Ez csak úgy lehet etikus, ha lesz egy felső jövedelemhatár, ameddig jár az szja-mentesség.
Mi az alapvető célja ennek az intézkedésnek?
Nyilván nem az, hogy a fiatalok elbulizzák a zsebükben maradó pénzt! Inkább a megtakarítási hajlandóságot kívánja növelni ezzel a kormány. Egy felmérésre kell hivatkoznom. A pályakezdőkről az a kép él, hogy
élnek bele a világba, nem tesznek félre semmit, de ez nem igaz.
Egy vezető kereskedelmi bank nemrég felmérte a helyzetet, és azt találta, hogy egyre tudatosabbak a fiatalok. Tudják, hogy minél előbb elkezd valaki takarékoskodni, annál több pénze lesz.
Milyen lehetőségei vannak egy fiatalnak a takarékoskodásra?
Nagyon széles a paletta. Vannak a kimondottan célirányos megtakarítások, mint amilyen a lakáscélú megtakarítás, de léteznek megtakarítási célú, úgynevezett unit linked életbiztosítások.
Gondolnak egyáltalán ilyesmire az iskolából kilépők?
Nem jellemző, ez viszonylag ritka. Érdekes módon az az üzenet viszont kezd átmenni a fiatalokba, hogy ha nem gondoskodsz előre a nyugdíjadról, akkor komoly bajok lesznek, te lehetsz a "parizeres nyugdíjas". Aki időben takarékoskodni kezd, élhetőbb nyugdíjasévei lesznek. Az ember kialakít egyfajta életszínvonalat, amelyből lejjebb kell adnia, ha nincsenek megfelelő megtakarításai. Azt szoktam javasolni - és nem lenne hiteles, ha nem alkalmaznám ezt a saját fiaimnál -, hogy egy minimális, a lehető legkisebb összeggel mindenki indítson megtakarítást, amit a konstrukció megenged. Gyakorlatilag a mobiltelefonjukra szánt összeghez hasonló mértékű, havi 7 ezer forintos nyugdíj-megtakarítás hosszú évtizedek múlva a kamatos kamatnak köszönhetően sokat fog érni, jelentős összeg lesz.
Melyek a legnépszerűbb megtakarítási célok?
Viszonylag egyszerű a képlet: lakás, autó, utazás és általános tartalék. A banki felmérés arra is kitért, hogy ennek a korosztálynak az 53 százaléka határozott céllal kezd - akár több mindenre - félretenni, ennek is döntő része lakásra. Ha az eredeti példát nézzük, a kezdő 2 millió forint, ami összegyűlhet valakinek a négy év alatt az szja-mentesség révén, nem egy nagy összeg, de ha hozzávesszük az otthonteremtési program további elemeit, a babaváró hitelt, a csok-ot,
ezzel együtt már egész biztosan meg tudják valósítani lakáscéljaikat a fiatalok.
Ami pedig a formákat illeti: egyre népszerűbbek a tényleges befektetések is. Egy tudatos fiatal megnézi azt is, hogy milyen befektetési jegyet tud vásárolni, és most nem nagy kockázatot hordozó részvényekre kell gondolni. Rövid időtávon belül jóval magasabb hozamot lehet elérni, mint amit a jelenlegi banki betéti kamatok hoznak.
A pályakezdőknél több pénz marad, mint eddig. Nyilván lesznek, akik erre "rárepülnek".
Egyrészt a bankok, másrészt a különböző pénzügyi tanácsadó cégek, befektetést kezelő alapok, biztosítók is. Ez azért lehet veszélyes, mert mint minden szakmában, itt is vannak felkészült szakemberek, akik elsődlegesen az ügyfél érdekeit nézik, és vannak olyanok is - ez a kör egyébként a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakmai követelményei okán egyre szűkül -, akik főleg a saját hasznonkulcsukat tartják szem előtt. Nem véletlen, hogy az ilyesfajta tevékenységet az MNB nagyon komoly feltételekhez köti. Minden fiatalnak felelőssége lesz abban, hogy alaposan utánajárjon és referenciát szerezzen arról, akire a pénzét bízza.
Lesznek, akik nem tudnak majd félretenni így sem, velük mi a helyzet?
Számukra ez egy fizetésemelés lesz. Jelenleg a jövedelmük 15 százalékát szja-előlegként befizetik,
ez a zsebükben marad, és így ők is kicsit könnyebben élnek majd.
Sőt, ha átlátják a munkaerőpiaci helyzetet, és felmérik, hogy magasabb végzettséggel jobb állást találhatnak, lehet, hogy tanulásra is fel tudják majd használni ezt a pénzt, tehát mindenképpen jól jön ez az összeg a fiatal munkavállalóknak.
Fotó: Puskás Enikő, illusztráció: napi.hu