Rosszat sejtenek az alkoholbizniszt illetően a befektetők, miután a szektor számára fájdalmasan szóló húrt pendített meg az amerikai tiszti főorvos, Vivek Murthy. Pénteken útmutatót tett közzé az alkoholfogyasztás és a rák kialakulásának kockázatát illetően, és sokan azt gondolják, ennek az állásfoglalásnak messzeható következményei lehetnek - írja a vg.hu.
Murthy javaslata: az amerikai törvényhozásnak köteleznie kellene a gyártókat, hogy az alkoholt tartalmazó termékekre tegyenek figyelmeztető cédulát a rákveszélyről. Ez mindjárt felidézte azt a több évtizedes harcot, amelyet a dohánytermékek visszaszorításáért folytattak Amerikában és másutt, és ami valóban a dohányzás nagyarányú visszaeséséhez vezetett.
A dohányzást durván visszaszorították, ez történik az alkohollal is?
Ha áll az analógia, a csökkenő kereslet nem használ az alkoholgyártó vállalatoknak: a részvényeik azonnal esésnek is indultak az óceán mindkét oldalán, részben megelőlegezve ezt a jövőt. Ami a dohányzást illeti: az Amerikai Tüdőegyesület adatai szerint 1965-ben még az USA felnőtt lakóinak 42,6 százaléka dohányzott, 2022-ben már csak a 11,6 százaléka.
Ez durva csökkenés. Ha Murthy ebbe az irányba tette az első lépést, a befektetők megrökönyödése érthető. Eztán derül ki, lesz-e folytatása az amerikai tiszti főorvos felhívásának, milyen formában és ütemben. Az állásfoglalásnak mindenesetre vannak azonnali vesztesei:
- A legnagyobb pofont az amúgy is érzékeny francia Rémy Cointreau kapta, a papír 5 százalékot esett, 54,7 euróra, majdnem évtizedes mélypontot érintve.
- Majdnem 4 százalékot zuhant a brit Diageo,
- az amerikai Boston Beer
- és a nem a legszebb napjait megélő francia Bernard Arnault LVMH-ja.
- Esett többek közt még a Molson Coors,
- a Pernod Ricard,
- az AB InBev, a Brown-Forman,
- a Heineken
- és a Constellation Brands.
Nem újdonság, hogy az alkohol rákot okozhat
Az alkoholt már az 1980-as években a karcinogének egyes csoportjába sorolta a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség, ami azt jelenti, hogy az ismert rákot okozó anyagok közé tartozik.
Ebben a tekintetben tehát nincsen változás, Murthy szerint azonban egyre súlyosabb bizonyítékok kerültek elő erről a káros hatásról, illetve arról, hogy bizonyos típusú rákok – mint a mell-, a száj- vagy a torokrák – kockázata növekszik, ha valaki egy vagy több alkoholos italt megiszik naponta.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2022-ben azt az iránymutatást adta, hogy az egészségügyi kockázatokat illetően nincs biztonságos mennyiségben elfogyasztható alkohol. A The Lancet Public Health orvosi közlönyben publikálták, hogy az alkohol hatásának betudható rákos megbetegedések felét mérsékelt alkoholfogyasztás okozta. Ennek a definíciója:
egy héten kevesebb mint másfél liter bor, három és fél liter sör vagy 450 milliliter szesz.
A tiszti főorvos szerint az amerikaiak kevesebb mint fele van tudatában, hogy az alkohol fogyasztása növel a rák kialakulásának veszélyét. Sokkal többen tudják ezt a sugárzásról, a dohányzásról vagy az azbeszt közelségéről.
Sok országban, az Egyesült Államokban is, már ma is kötelező bizonyos egészségügyi óvások címkézése az alkoholos italokra, mint például hogy áldott állapotban lévők számára kockázatos a fogyasztása. Az azonban ritka, hogy a rákra is kötelezően figyelmeztessenek. Dél-Korea és Írország az utóbbi években ezt már meglépte.
Alkoholfogyasztás: Európa kiemelkedik
Az alkohol károsíthatja a DNS-t, súlyosbíthatja a gyulladást és módosíthatja a hormonok, így az ösztrogén szintjét. Megkönnyíti az utat az emberi szervezetbe más karcinogének, mint a dohányfüst számára is – írta a Financial Times.
A WHO adatlapja az alkoholfogyasztás hatásairól néhány éves elmaradásban van, és nem tér ki külön a rákra. De szerintük
- világszerte 2019-ben 2,6 millió halált okozott, ebből kétmillió volt a férfi, és 700 ezer sérülés emiatt történt.
- A legnagyobb arányban a WHO európai és afrikai régiójában okozott haláleseteket az alkohol, százezer lakosonként 52,9-et, illetve 52,2-et.
Az Our World in Data számai szerint ugyanakkor a fogyasztás tekintetében Afrika kettészakadt: északi részében, ahol erős az iszlám, kicsi az alkoholfogyasztás. A világon északon és délen koncentrálódik, középen például a hatalmas kínai és indiai piacokon viszonylag mérsékelt, de nagyobb, mint az iszlám világban,
és kiemelkedik Európa.
Az alkoholfogyasztás egyébként szinte mindenhol nagyot csökkent a világban 1890 óta, illetve 1960 és 2014 között. (Érdekes kivétel Ausztrália, ahol 1920 és 1980 közt hatalmas emelkedés volt, igaz, azóta ennek egy része eltűnt, de az aussie-k elfoglalták a helyüket az „ivós” nemzetek közt.)