A Bonbonetti ügyvezető igazgatója azt mondta, hogy
a budapesti üzem már 2023 áprilisa óta nem állít elő termékeket. Olekszandr Holovascsuk kifejtette, a Roshen magyarországi termelése 2023-ra a működés kezdeti időszakához képest közel tizedére zsugorodott
– írja az Origó.
Az Opten adatai szerint a Bonbonetti árbevétele 3,3 és 3,5 millió euró között alakult. Ezeknek az adatoknak a tükrében a budapesti gyárat gazdasági veszteségek miatt kényszerültek bezárni, mivel az üzem kapacitása nem tudta fedezni a működési költségeket.
A Bonbonetti-gyár egyes gépeit és berendezéseit az ukrajnai Vinnicja városában található egységükbe szállították, ami pedig Magyarországon maradt, azt leállították.
A vállalat hivatalos weboldala szerint a Roshen a világ legnagyobb édességgyártói között a 27. helyet foglalja el.
A Bonbonetti Choco Kft. telephelye a IX. kerületi Vágóhíd utcában működött, amelynek létrehozatala még a Stühmer céghez köthető. A névadó Stühmer Frigyes 1868-ban, Józsefvárosban az Ősz (ma Szentkirályi) utcában vett át egy kis cukorkaüzemet, miután huszonöt évesen hazatért németországi tanulmányútjáról. Alig telt el két év, és megvásárolta az üzemet.
Ezután vették meg a későbbi Vágóhíd utcában álló épületet, és a céget átköltöztették a Ferencvárosba. Ez az üzem jóval modernebb, nagyobb és korszerűbb volt az elődjénél, ráadásul az 1940-es években, amikor teljesen elkészült, még olyannyira egyedülállónak számított, hogy általa a cég széleskörű nemzetközi elismerésre tett szert a szakmában.
Itt gyártották a híres-neves Tibi csokoládékat, és a II. világháború utáni államosítás ellenére a Tibi egyike volt azon kevés terméknek, amely megmaradt az egykori Stühmer-gyár Vágóhíd utcai telephelyén később létrejövő Bonbonetti Choco Édesipari Kft. kínálatában.
Az 1996-ban alapított ukrán Roshen csokoládégyár 2012-ben megvásárolta a budapesti Bonbonetti több mint 50 százalékát.
A Roshen kínálatában 320-féle cukrászati termék van, amelyekből évente 300 ezer tonnát állít elő. Ukrajnában körülbelül 70 üzletet üzemeltetnek. A vállalat végső kedvezményezettje Olekszij Porosenko, Petro Porosenko volt ukrán elnök fia.
Forrás: origo.hu
Fotó: MTI/EPA/Tecjana Zenkovics