A nagy hideg és az, hogy emiatt jobban fűtünk összefüggésben állhat azzal, hogy megnövekedett a szén-monoxid mérgezések száma?
Azt gondolom mindenképpen. Elsősorban a nagyon hidegre fordult időjárást gondolom legfőbb okozójának. Nyilván ilyenkor többet kell fűteni, nagy valószínűség szerint többen fűtenek fával illetve szénnel, mint gázzal, és az elmúlt napokban nagyon erős volt a szél a térségben, amely ismereteim szerint szintén hozzájárul ahhoz, hogy megnövekedett a szén-monoxid mérgezettek száma.
Ahol ezek a mérgezések történtek, ott mindenütt új szigetelésű nyílászárók voltak. Ez is összefüggésben állhat a mérgezésekkel?
Erre csak a szakemberek véleményét tudom ismételni, ők azt mondják, hogy igen. Ha nem szellőztetnek kellő gyakorisággal, ha nincs természetes levegőáteresztése a zárt térnek, akkor ez is okozhat vagy legalábbis a lehetőségét megnöveli a szén-monoxid mérgezésnek.
Legutóbb kedd éjjel vesztette életét egy fiatal lány szén-monoxid mérgezésben. Hogy tudjuk megelőzni ezeket az eseteket?
Azt javaslom mindenkinek, hogy ahol nem történt meg a fűtőeszközök, a meleg vizes bojlerek, a kémények ellenőrzése, azt feltétlenül végeztessék el. Ezenkívül néhány ezer forintért lehet vásárolni szén-monoxid szintet érzékelő, és a normális értékhatár feletti esetben riasztó készüléket. Ezeket célszerű azokban a helységekben elhelyezni, ahol fenn állhat a szén-monoxid gáz megengedettnél vagy a normálisnál nagyobb koncentrációban történő előfordulása. A szén-monoxid mérgezésről azt kell tudni, hogy ez egy nagyon alattomos gáz, mert színtelen, szagtalan átdiffundál a falakon, inkább a felsőbb légterekben halmozódik fel nagyobb koncentrációban. Azok a veszélyeztetettek, akik például tetőtéri szobákban alszanak. Mivel nincs jellegzetes figyelemfelkeltő szaga, aromája észrevétlenül szedi áldozatait. Vannak ugyan bevezető tünetei, amelyek jelentkezésekor lehet gondolni rá, de ezek a tünetek meglehetősen általános tünetek. Jellemzően a fejfájás, szédülés, ájulásérzet, hányinger, hányás, émelygés. Ha valaki ezeket a tüneteket észleli és kiszellőztet, kimegy a friss levegőre, akkor ezek a tünetek rövid időn belül el is múlnak. Ha alvó helyzetben érik ezek a tünetek és nem tudja a jeleket észlelni, akkor egyre nagyobb koncentrációban lélegzi be a szénmonoxid gázt. Ilyenkor akár fel is ébredhet az alvó ember arra, hogy rossz a közérzete. Fekvő helyzetben nagyon sokszor találjuk a szén-monoxid mérgezetteket eszméletlenül vagy sajnos néha halva, a nyílászárók közvetlen közelében. Ha már eszméletét veszti a szénmonoxid mérgezett és nem érkezik időben a segítség, akkor bekövetkezik a halál.
Mit tegyünk ha egy mérgezett áldozatot találunk? Azon kívül hogy hívjuk a mentőket.
Abból is következtethetünk a szén monoxid mérgezésre, hogy egyugyanazon légtérben többen vannak rosszul, több eszméletlen vagy ne adj Isten halott embert találunk. Mielőtt bemennénk ebbe a légtérbe gyorsan alapos huzatot kell csinálni és ki kell szellőztetni, csak utána kezdjük meg a bentlévőknek a mentését, amely abból áll, hogy nagyon gyorsan kivisszük az embereket a friss levegőre. Abból a légtérből, ahol a szén-monoxid mérgezés veszélye fenn áll, ki kell vinni az embereket ez a legfontosabb, amit meg tudunk tenni.