Puskás Norbert hangsúlyozta, hogy a folyóból származó halak a határérték feletti ólomszennyezettségük miatt nem alkalmasak emberi fogyasztásra, ezért a kifogott zsákmányt azonnal vissza kell juttatni a folyóba.
A szövetség nyáron kezdeményezte a kifogott hal megtartása nélküli, általános horgászati tilalom feloldását a Marcal Vas megyei szakaszán. Indoklásuk szerint folyamatosan javul a folyó vízminősége és fokozatosan megújul a vízi élővilág is. A folyó halállományát idén őshonos előnevelt halakkal pótolták, összesen 25 ezer előnevelt halat telepítettek a Marcalba.
A szabályok betartását folyamatos halőrzéssel biztosítják, azon pecások pedig, akik a tiltás ellenére is megtartják a halat, jelentős pénzbírságra számíthatnak. Mint fogalmazott, a horgászok egyre szélesebb tábora hódol a "fogd meg és engedd el" elvnek, így a halak megtartása nélküli sporthorgászattal még több embernek tudnak vízparti szabadidős lehetőséget biztosítani. A Marcal a katasztrófa előtt kedvelt vadvízi horgászparadicsom volt, gazdag élővilággal. Mintegy 23 halfaj élt a vízben, a legjellemzőbb volt a ponty, a csuka, a keszegfélék és a domolykó.
Az Ajkai Timföldgyár vörösiszap-tározójának egyik gátja 2010. október 4-én szakadt át. Az ökológiai katasztrófát követően az erős lúgos kémhatású (13,5-ös PH értékű) és számos nehézfémet tartalmazó folyékony vörösiszap a Torna-patakon keresztül a Marcalba ömlött. A folyó élővilága elpusztult, a várható egészségügyi kockázatok miatt azonnal halászati-horgászati tilalmat rendeltek el.