Újraélesztési gyakorlat PET palackkal - Új fejezet indul a Segítés Városa programban

sd • 2020. június 09., kedd •
Bár a szombathelyiek több mint egyharmada elsajátította már az újraélesztés alapfogásait, a koronavírus-járvány új helyzetet teremtett - nagyobb hangsúlyt kap a segítők biztonsága és eltűnik a szájon át történő lélegeztetés.
Újraélesztési gyakorlat PET palackkal - Új fejezet indul a Segítés Városa programban

- Tudvalevő, hogy ma Magyarországon hirtelen szívmegállásban 25-26 ezer ember hal meg évente. Ez azt jelenti, hogy 50 percenként távozik valaki az élők sorából emiatt - kezdte a városházán tartott sajtótájékoztatót Szombathely korábbi polgármestere, Puskás Tivadar, akinek kezdeményezése nyomán elindulhatott a Segítés Városa program. A kedvezőtlen statisztika azonban javítható akkor, ha képzett, az újraélesztés alapfogásait ismerő laikus emberek tartózkodnak a közelben, akik segíteni tudnak a bajbajutotton.

- Azt is tudjuk, ha valakinél hirtelen szívhalál lép fel, nagyon rövid idő áll rendelkezésre - 4-5 perc - amíg jó eséllyel újraindítható az illető keringése. Mindehhez hozzá kell tennünk azt is, hogy a tapasztalatok szerint 8 perc a mentők kiérkezési ideje, ennél gyorsabban aligha tudnak megérkezni a helyszínre. Éppen ezért indítottuk el 2011 decemberében azt a programot, amellyel igyekeztünk Szombathelyen minél több embert kiképezni az újraélesztés fogásaira. A terv az volt, hogy ha a lakosság egyharmadát sikerül erre megtanítani, akkor megnő az esélye annak, hogy az esetleges rosszul lévők környezetében lesz legalább egy olyan laikus, aki járatos az újraélesztésben és be tud avatkozni. A rendelkezésre álló adatok szerint

2018 decemberéig közel 34 ezren vettek részt ilyen képzésben. A Segítés Városa program elindulását követően nemcsak nálunk, hanem szerte az egész országban egyre népszerűbb kezdeményezéssé vált,

több városban is kezdődtek hasonló programok, egyre szélesebb körben végeznek reanimációs laikus oktatásokat - fogalmazott Puskás Tivadar.    

László Győző alpolgármester tájékoztatása szerint a városvezetés bővíteni akarja a programot, és egyúttal szándékukban áll átültetni a reanimációs oktatást online térbe. Itt nem csak az újraélesztés alapvető fogásairól volt szó, hanem olyan praktikákról is, amelyek elsajátítása révén segíteni lehet a bajbajutotton.  

Köcse Tamás vezető mentőtiszt először is megköszönte a sajtó munkáját a program népszerűsítésével kapcsolatban. Elmondta, hogy a mögöttünk hagyott visszafogott időben csökkent azon esetek száma, amelyek az intenzív mozgásokkal, tevékenységekkel, közlekedéssel kapcsolatosak.

- Arra számítunk, hogy az esetszám a hirtelen halál tekintetében újra megemelkedik. Hogy mit tegyünk a szorongással vagy elveszett biztonságérzettel szemben, ami kialakulhatott az elmúlt hónapokban az emberekben? Erre a kérdésre az Európai Újraélesztési Társaság és az Országos Mentőszolgálat is szakmai választ próbált találni és megfogalmazta azokat a szakmai ajánlásokat, miszerint laikus szituációban ma nem várjuk el azt a közvetlen testi kontaktust egyetlen segítségnyújtótól sem, mint amit korábban elvárhattunk. Légzésvizsgálatkor, ébresztési próbálkozásnál távolabbi szemlélés lesz ajánlott, mindenképpen javasolt lesz saját védőeszközök használata, ezért kerülnek plusz eszközök a kihelyezett defibrillátorok mellé. A művelet pedig mellőzi a jövőben a befújásos lélegeztetést, kivéve családtag esetében - fogalmazott Köcse Tamás és kiemelte, hogy a mentőszolgálati ellátásban a telefonon keresztül irányított tevékenységek előtérbe kerültek, ez nagyban könnyíti a mentők életét. Ez azért fontos, mert így a szakembereknek elég készségeket tanítani.

Horváth Balázs mentőtiszt leszögezte, hogy a segítséget nyújtók biztonsága eddig is és ezután is fontos lesz. A biztonságot és a segítségnyújtó hajlandóságát próbálták fokozni azoknak a tasakoknak a kihelyezésével, amelyekkel minden közintézményben kihelyezett defibrillátort ellátnak a mentők. Ebben a csomagban 2 arcmaszk és egy pár gumikesztyű található.

Mindemellett egy kis videót is levetítettek a sajtó képviselőinek, amelynek ötletgazdája szintén Horváth Balázs mentőtiszt volt. A képeken ugyanis a

mellkaskompressziót egy PET palack folyamatos nyomásához hasonlítják, ezen keresztül is lehet gyakorolni otthoni környezetben az újraélesztést,

hiszen, ahogy a szakemberek mondták, a kontakt oktatások az elmúlt időszakban elmaradtak és bizonytalan ideig ezeket még mellőzni kell.  


- Olyan gyakorló eszközben gondolkodtunk, ami könnyen beszerezhető, minden háztartásban megtalálható és nagyjából visszaadja azt a fajta rugalmasságot és ellenállást, ami tetten érhető a fiziológiás normális élettani körülmények között a mellkas lenyomásának pillanatában. Így esett a választásunk a műanyag palackra a mellkaskompresszió gyakorlásához. Az a szándékunk, hogy az újraélesztési oktatók mellett az eszméletlen beteg ellátásával kapcsolatos oldalra fordítást és az életet veszélyeztető vérzést, illetve annak csillapítását is rövid 1 perces videókon keresztül szemléltessük. Ezek várhatóan a következő hónapokban el is készülnek - tájékoztatta a sajtó képviselőit Horváth Balázs mentőtiszt.    

A sajtótájékoztatót követően a mentőtisztek Puskás Tivadarral és László Győzővel kiegészülve bemutatták az újfajta PET palackkal történő reanimációs gyakorlatot.  

kapcsolódó galéria


közösség

további frisss

lap tetejére