Medvét észleltek Lillafüred környékén – írja a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Hírportál. A lap szerint félnek a túrázók a Bükkben, mert Felsőhámor és Ómassa között, a piros jelzésen lábnyomokat észleltek. Az állat lábnyomáról egy héttel ezelőtt felvétel is készült - írja a Magyar Nemzet.
A jelenleg itt tartózkodó egyedek és az emberek között igazolt konfliktus egyelőre nem történt a Bükki Nemzeti Park (BNPI) tudomása szerint. Ennek ellenére problémák forrása lehet a vadetetőkre a mezőgazdasági termények rendszeres kihelyezése, ugyanis
a medvék ezeket a mesterséges etetőhelyeket rendszeresen felkeresik, és az ember jelenlétével találkozhatnak, ezáltal a faj természetes, embertől való félelemérzete csökkenhet.
Visszatértek a medvék
Az egyre gyakoribb magyarországi medveészlelések arra engednek következtetni, hogy már hazánkban is szaporodnak a nagytestű és veszélyes csúcsragadozók – írja a Heves Vármegyei Hírportál.
Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgató professzora a Híradó.hu-nak azt mondta: nem kell félni a medvéktől, viszont fel kell készülni a jelenlétükre.
El kell kerülni találkozást velük, a közelükbe jutást
– hívta fel a figyelmet. A viselkedéshez meg kell fogadni a Bükki Nemzeti Park honlapján is olvasható tanácsokat. Az állattenyésztők felkészülése nehezebb, az eszközös védekezésen túl a természetvédelemnek, az állattenyésztésnek, a vadgazdálkodásnak közösen kellene segíteni őket.
A barnamedve egyébként valamikor őshonos ragadozó volt nálunk, és úgy tűnik, hamarosan újra az lehet. Nemrég a Magyar Nemzet interjút közölt Heltai Miklóssal, aki felhívta a figyelmet: hozzá kell szoknunk, hogy egyre többször találkozunk medvével.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)
Fotó: Medvenyom Lillafüreden (Forrás: Facebook)
Forrás: magyarnemzet.hu