A jobb, gyakorlatiasabb képzés és az ágazatot sújtó munkaerőhiány orvoslása érdekében új formában szervezik majd az agrárszakképzés egyes területein az oktatást: Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum Ágazati Képzőközpontja néven nonprofit kft.-t hozott létre több iskola és vállalkozás. A szervezet kedden mutatkozott be a székhelyéül szolgáló szombathelyi Élelmiszeripari és Földmérési Technikumban, ahol Büki Zoltán, a centrum főigazgató-helyettese ismertette a projekt hátterét. Kiderült: a kormányzati és európai uniós forrásból, mintegy 265 millió forintos támogatással létrehozott szervezet képzéseket indít, új tananyagokat fejleszt az iskolák közreműködésével, valamint több intézményben eszközfejlesztéseket is végrehajt. Az előnyökből a térség 12 agrár jellegű iskolája, azok diákjai és végsősoron az ágazat profitál majd, de néhány intézmény - köztük a szombathelyi élelmiszeripari és a Herman iskola - komolyabb szerepet vállal a munkában.
Eleinte a mezőgazdasági gépész, a gazda, a pék-cukrász, a tejtermékkészítő és a sütipari technikus szakokon tanulókat érinti a fejlesztés, de később más területekre is kiterjeszti a szervezet a tevékenységét. Az új struktúra lényegéről Hoczek László József, a centrum főigazgatója beszélt az eseményen. Mint mondta: a képzéseknél figyelembe kell venni az agrárium speciális helyzetét. Nincs olyan cég ma az országban, ahol a tanulók minden munkafolyamattal megismerkedhetnének, mert a vállalkozások jellemzően csak egy-egy tevékenységet végeznek. Éppen ezért kell egy szervezet, amely egyengeti a "tanulói utat", azaz a diákok és az iskolák nevében tartja a kapcsolatot az egyes cégekkel, hogy végül minden területen kellő tapasztalatot szerezzenek. Rugalmas, rövid távú részképzések jelenthetik a megoldást - hangzott el.
Köszöntőt mondott dr. Hende Csaba parlamenti alelnök, országgyűlési képviselő is. Beszédében korunk nagy kihívásairól, a háborúról, a készülődő gazdasági recesszióról és a mindezek nyomában várható élelmezési válságról - sőt egyes szegényebb régiókban éhínségről - szólt. Magyarország célja kimaradni ezekből, amennyire lehet, ehhez pedig tudnunk kell élni a lehetőségeinkkel. - Rendelkezésünkre áll a magyar emberek tudása, a jó minőségű termőföld, a gazdag vízkészleteink és a jól működő intézményrendszerünk - emelte ki a politikus, aki felhívta rá a figyelmet: a szakemberhiányt orvosolni kell. Nem lehet minden egyes agráriskolát a legkorszerűbb technológiával - például a mezőgazdaságban használatos műholdas vezérlésű gépekkel - felszerelni, ezért inkább a diákok duális képzését kell jól megszervezni. Utalt rá: az élethosszig tartó tanulás kiemelten fontos, egy mai fiatalnak számolnia kell azzal, hogy életútja során akár többször is szakmát kell majd váltania, és új tudást kell megszereznie. Ebben is segíteni tud majd a most megalakult képzőközpont. A gazdaság, azaz a való élet, illetve az oktatás közötti gyümölcsöző kapcsolat jó példájaként említette az ELTE szombathelyi campusán megalapított gépészmérnökképzést, amelyet a vállalkozások igényei hívtak életre. Hasonló elvek indokolják a szakképzésben is a piacképes tudás megszerzésére irányuló törekvéseket.
A Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum Ágazati Képzőközpontját az eredetileg is pedagógus Lendvai Ferenc vezeti majd, aki nem ismeretlen a közéletben és szakmai körökben. Bemutatkozójában elmondta, évtizedes tanári és cégvezetői múltja után az elmúlt években a szakképzésben tevékenykedett. Célja a tulajdonos cégek, a gazdasági szereplők és az iskolák közötti jó, eredményes kapcsolat megőrzése. Erre szükség is lesz, hiszen ahogy a KITE Zrt. - az új központ egyik tulajdonos vállalkozásának - vevőszolgálati igazgatója fogalmazott: "nincs kész ember a piacon". Lovas József hangsúlyozta: amikor cégük a dunántúli régióban letelepedett, azzal szembesültek, hogy az iskolákból nem kerülnek ki olyan végzett diákok, akik a kellő tudással rendelkeznének. A társaságnak fel kellett vennie a kapcsolatot az intézményekkel, és meg kellett próbálniuk a duális képzés keretében, kívülről segítve "kinevelni" a leendő munkaerőt. Sokat vár az újonnan megalakult kft.-től, amely a cégek és az iskolák közötti kommunikációt is magára vállalja.
Megtudtuk: a képzőközpont a centrum 3500 diákjából első körben 80 fővel köt szakképzési munkaszerződést, de néhány éven belül akár 300 diák is bekerülhet a rendszerbe.