A labdarúgás egyik legkevésbé szimpatikus jelensége az időhúzás, amivel azonban mindig szívesen él a győzelemre – vagy döntetlenre – álló csapat, és ennek a sérülés szimulálása valamint a felesleges időhúzó cserék mellett az egyik legegyszerűbb módja az, hogy a kapusok kirúgás előtt minél tovább igyekeznek maguknál tartani a labdát. Ez ellen a játékvezetők az utóbbi időben azzal igyekeztek tenni, hogy maratoni – sokszor több mint tíz perces hosszabbításokat engedtek - írja a Mandiner.
Ez azonban számos okból nem jó irány – elég az óriási meccsterhelés miatt egyébként is kizsigerelt játékosok megsérülésének veszélyére gondolni – és ennek elkerülése érdekében egy új szabályt vezetne be a labdarúgásban a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) Szabályalkotó Testülete, az IFAB.
A labdarúgás jelenlegi szabályrendszere szerint a kapusok hat másodpercig tarthatják kézben a labdát. Amennyiben ezt túllépik, sárga lapot kapnak, és a tizenhatoson belülről közvetett szabadrúgást rúghat az ellenfél.
Ez azonban a játékvezetők döntése, és mivel az eddigi gyakorlat szerint a bírók ezt a szankciót sokszor túl keménynek ítélték, szinte sosem alkalmazták. A tervezett szabályváltoztatás értelmében a jövőben nyolc másodpercig tarthatná kézben a labdát a kapus, de kizárólag olyan esetben, ha egy ellenfél akadályozza abban, hogy azt a saját csapattársának passzolja.
Amennyiben a kapus szabadon passzolhatna de nem teszi vagy ezt az időintervallumot túllépi, az időhúzásnak minősül, és az ellenfél együttes két opció közül választhat: szögletet rúg vagy a tizenegyesponttal egy magasságban bedobással jön.
Tekintve, hogy a modern fociban óriási szerepe van a rögzített játékhelyzeteknek, ez az új szabály – legalábbis eleinte – valószínűleg sok gólt eredményezne. Hosszabb távon pedig épp ezért elvenné a játékosok kedvét az időhúzástól.
A játékvezetőknek is lenne feladata a szabály alkalmazásánál, 3 másodperc leteltét követően ugyanis felemelt kézzel kellene jelezniük a kapus felé, mennyi ideje maradt megszabadulni a labdától. A bedobás és a szöglet mellett még egy következménye lenne a szabályszegésnek, a kapusok először egy figyelmeztetést, a következő alkalommal pedig sárga lapot kapnának érte.
A szabálytervezetet jelenleg is tesztelik több ország alacsonyabb osztályú bajnokságaiban, de egyelőre nem ismert, mikortól lesz általánosan érvényben.
Forrás: mandiner.hu