Pénteken az összefüggő felhőzet és csapadékzóna fokozatosan halad északkelet felé, miközben délelőttől délnyugat felől már szakadozni, csökkenni kezd a felhőzet, ezt követően ott megindul a gomolyfelhő-képződés. Elszórtan záporok, a nap második felében egy délnyugat-északkeleti sávban zivatarok alakulnak ki - írja az Index.
Főként a déli országrészben támad fel a délies szél, ott erős, olykor viharos lökések is előfordulnak. Emellett a zivatarokhoz kapcsolódóan is előfordulhatnak viharos széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati felén 8 és 15 fok között, délkeleti tájain 20 fok körül alakul.
A HungaroMet előrejelzése szerint pénteken Békés és Csongrád-Csanád vármegye kivételével az egész országra kiadták a figyelmeztetést zivatarveszély miatt, elsődleges veszélyforrást a villámlás jelent, emellett esetenként szélerősödés, jégeső is előfordulhat.
Baranya, Somogy és Zala vármegyében széllökés miatt is kiadták a figyelmeztetést: a várt legerősebb széllökések meghaladhatják a 70 kilométer per órás sebességet.
Az orvosmeteorológia szerint mind a hideg-, mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterhelheti az időjárás, sokaknál tapasztalható fejfájás, koncentrációs zavar, vérnyomás-ingadozás. A levegőminőség kedvezően alakul.
Eső moshatja el a megemlékezéseket március 15-én
Március 15-én, szombaton többfelé előfordulhatnak záporok, zivatarok, az ország egész területén borult időre van kilátás. Rövidebb napos időre délután, elsősorban a délkeleti tájakon lehet számítani, ahol kis időre felszakadozhat a felhőzet.
A délnyugati szél átfordul észak-északnyugatira és helyenként meg is erősödik. Hajnalban 4 és 11 fok közötti hőmérsékletre lehet számítani, ez délután 6–12 fokra emelkedik. Ennél melegebbre délkeleten lehet számítani, ahol 13–20 fok valószínű.
A hivatalos állami ünnepség 10:30-kor kezdődik a Nemzeti Múzeumnál. Korábban Orbán Viktor miniszterelnököt is kérdezték arról, mi lesz, ha a rendezvényen leszakad az ég, amire a kormányfő úgy reagált, „csak a labancok vannak cukorból”.
Forrás: index.hu