Áttörés: világelsőként sikerült kutatóinknak növényt termesztenie a holdi talajban

• 2024. november 01., péntek •
A magyar szakemberek 2025 februárjában egy Falcon 9 típusú rakétával terveznek mustármagokat feljuttatni az űrbe, majd visszahozni a Földre.
Áttörés: világelsőként sikerült kutatóinknak növényt termesztenie a holdi talajban

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói világelsőként neveltek életképes mustárnövényeket holdi talajban. A növények három életképes magot hoztak létre, ami eddig példa nélküli eredmény. A kísérlet során a kutatók a Hold barlangi körülményeit szimulálták – olvasható a Mandineren.

A kutatók a NASA nemzetközi ajánlása alapján a mustármagot választották, mivel kevés vízigénye van, magas oxigéntermelésű, fogyasztható, és képes megkötni a környezetében lévő illékony szerves vegyületeket. A MATE szakértői, köztük Barkó György tudományos főmunkatárs,

bebizonyították, hogy a mustármag minimális víz hozzáadásával is sikeresen kihajt és növekszik a holdi talajban.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a növények fejlődéséhez zárt környezet szükséges a Holdon, mivel a sugárzás egyébként elpusztítaná őket. Ezért barlangokban vagy hegybe fúrt alagutakban tervezik a termesztést. A MATE Műszaki Intézetében speciális vitrinben szimulálták a holdi barlangi körülményeket, beleértve a megvilágítást és a vízellátást.

A kísérlet célja nemcsak a növények kihajtása és életben tartása volt, hanem a fenntarthatóság biztosítása is, azaz hogy a növények új magokat hozzanak létre. A MATE kutatói sikeresen elérték ezt a célt, mivel a nevelt növények három magot termeltek. Ezeket a magokat jelenleg az ELTE HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpontjában elemzik, hogy megállapítsák, felvesznek-e mérgező nehézfémeket a talajból, és emberi fogyasztásra alkalmasak-e. A tudományos vizsgálatok eredményei az év végére várhatóak.

A kutatók további kérdéseket is vizsgálnak, például hogy a magok űrbe való feljuttatása után életképesek maradnak-e.

Dr. Barkó György és csapata 2025 februárjában egy Falcon 9 típusú rakétával tervez mustármagokat feljuttatni az űrbe, majd visszahozni a Földre. 

A kísérlet során az indítás gyorsulását és az út során a magokra ható sugárzást vizsgálják, hogy kiderüljön, alkalmasak-e a Holdig tartó utazásra.

Forrás: mandiner.hu
Fotó: Világgazdaság
Nyitókép: PATRICK PLEUL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

közösség

további frisss

lap tetejére