A film Magyarország első, soproni népszavazásáról szól, producere Maruzs Roland alezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokhelyettese. Dr. Hende Csaba szerint fontos, hogy Trianonról gondolkodva észrevegyük: ez nem a múlt, hanem a tragikus jelen.
- Ritkaság, hogy Orbán Viktor nem hagy szó nélkül egy filmbemutatót, a miniszterelnök e mű kapcsán a közösségi médiában is megnyilvánult. Ezt a filmet mindenkinek látnia kell - hangsúlyozta a Frisss.hu-nak az országgyűlési képviselő. Mint mondta, a vetítés apropója Nardán és a Pinka völgyében lévő hűséges falvakban az, hogy a ma itt élők felmenői a soproniakhoz hasonló jelentős dolgot cselekedtek. Párhuzamra ad okot az a tény is, hogy jórészt nemzetiségi polgárokról volt szó. - A Trianon felett való kesergés a múltba révedésnek tűnhet, de valójában Trianon nagyon is velünk él, tragikus következményeiben - fogalmazott dr. Hende Csaba, és utalt rá, hogy a napokban a magyar, római katolikus Eperjesi István Herszonnál éppen amiatt vesztette életét, mert ma ott húzódnak a határok, ahol Trianonban meghúzták. - Felvetődik az emberben a gondolat, ami a délszláv háború idején is, hogy a kisebbségi sorba szorult magyarok részben a horvát, részben pedig a szerb hadseregbe lettek besorozva, és egymás ellen harcoltak. Ha a trianoni igazságtalan békeszerződés nem ilyen abszurd, akkor Eperjesi István is élne, és a horvátországi, szerbiai magyarok is élnének, akik annak idején elestek - mutatott rá a politikus. Hozzátette: ha minden elszakított területről népszavazás dönthetett volna - ahogy történt ez Sopron esetében -, akkor egészen biztos, hogy ma Magyarországhoz tartoznának. Más nemzetek konfliktusaiba sem keveredtek volna bele magyarok ilyen tragikus módon, fűzte hozzá.
- Az ünnepélyes filmvetítés a Narda község írásos említésének 800 éves évfordulója alkalmából indított emlékév programjának része - tudtuk meg Glavanics Krisztina polgármestertől.