Tartósan magas energiaárakkal riogat az E.ON - kiderült mire számíthatunk

• 2023. április 21., péntek •
Valószínűleg sok más energiavállalat is árat emel majd.
Tartósan magas energiaárakkal riogat az E.ON - kiderült mire számíthatunk

Németország leállította a még működő atomerőműveit, a legnagyobb német energiaszolgáltató, az E.ON pedig 45 százalékos áramáremelkedést jelentett be. Ennek a fogyasztók nem örülnek, annak pedig különösen nem, hogy az energiavállalat elnöke arra számít, hogy az áram- és a gázárak továbbra is magasak maradnak. Mivel az E.ON piacvezető Németországban, valószínűleg sok más energiavállalat is árat fog emelni. Energetikai szakértők szerint az áremelés nem véletlen, hiszen az áramszolgáltatók az atomenergia kivonása után már nem jutnak hozzá a szén- és gázerőműveknél olcsóbban előállított áramhoz. A június 1-től érvénybe lépő emelést az E.ON az energiaválság idején megnövekedett villamosenergia-beszerzési költségekkel indokolta - írja a Ripost.

Korábbi írásunkban összehasonlítottuk, hogy mennyit fizet egy magyar és egy német háztartás évi 4 ezer kilowattórányi áramfelhasználás után. Az eredmény: a német háztartás négyszer drágábban jut az áramhoz, mint a magyar.
A német Verivox összehasonlító portál számítása szerint egy háromfős Észak-Rajna Vesztfáliában élő háztartásban júniustól 2125 eurót kell fizetni évi 4000 kilowattóra áramfogyasztásért. Ez forintra átszámítva havi 66 ezer forint. Ugyanekkora lakossági áramfogyasztás Magyarországon a kedvezményes tarifa feletti részt piaci áron számítva 16 ezer forintot tenne ki – írtuk.

A gáz- és áramárak Németországban 2022 második felében is meredeken emelkedtek. A Szövetségi Statisztikai Hivatal jelentése szerint a háztartások esetében a gáz ára átlagosan 16,2 százalékkal 9,34 centre emelkedett kilowattóránként az év első feléhez képest. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a gáz ára 36,7 százalékkal emelkedett. Az áramért a háztartások 6,4 százalékkal  fizettek többet, mint 2022 első felében, ami így  34,96 centre nőtt kilowattóránként.

Az E.ON energiavállalat felügyelőbizottságának elnöke, Karl-Ludwig Kley a továbbiakban is arra számít, hogy az áram- és gázárak  magasak maradnak.

Úgy gondolom, hogy a belátható jövőben magasabb energiaárakkal kell együtt élnünk

– nyilatkozta a Westdeutsche Allgemeine Zeitung csütörtöki lapszámában.

Már az ukrajnai háború kirobbanása előtt is a legmagasabbak között voltak a német energiaárak Európában, és a helyzet az orosz-ukrán háború óta még nehezebbé vált, ami Kley szerint veszélyezteti a német ipari termelést.

Régóta tart már egy kúszó folyamat, amely most felgyorsulhat. Ez különösen jól látszik a vegyiparban. Az elmúlt 15 évben a hazai cégek szinte minden jelentősebb beruházása Németországon kívül történt, sőt nagyrészt még Európán kívül is. Ez riasztó.

– mondta az E.ON felügyelőbizottságának elnöke.
Kley hibának mondta a nukleáris erőművek leállítását. „Gyakorlatilag abbahagyjuk ennek a technológiának a kutatását, holott nem tudjuk, mi történhet tíz-húsz év múlva” – fogalmaz a szakember.
Nem sokkal a németországi atomerőművek leállása után Markus Söder bajor miniszterelnök is azt szorgalmazta, hogy az atomerőműveket, például a leállított Isar 2-es reaktort továbbra is üzemeltessék. Ennek érdekében követelte a szövetségi kormánytól az atomenergia-törvény módosítását.

A CDU-CSU pártszövetség is követeli a három leállított atomerőmű további működtetését.

Az atomerőművek kikapcsolása hiba volt és még nagyobb hiba lenne leszerelni őket

– hangsúlyozta Jens Spahn, a frakció elnökhelyettese. Szerinte a jelenlegi koalíciós kormány lesz a felelős az ellátási kockázatokért és a növekvő áramárakért. A folyamatos működés mellett Spahn azt is követeli, hogy a 2021 végén leállított brokdorfi, grohndei és gundremmingeni erőművek biztonsági tartalékként maradjanak a helyükön. Ezeket szükség esetén újra üzembe lehetne helyezni – áll a párt közleményében.

Forrás: ripost.hu
Fotó: Shutterstock

közösség

további frisss

lap tetejére