Spanyolország a 119. percben szerzett fejes góllal kiejtette a házigazdát

• 2024. július 06., szombat •
Ahogyan az várható volt, Stuttgartban rendkívül izgalmas mérkőzést játszott egymással Spanyolország és Németország a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság negyeddöntőjében. A főszerepet ezúttal a cserejátékosok játszották, ugyanis Dani Olmo 52. percben szerzett góljára a szintén padról beálló Florian Wirtz a 89. percben válaszolni tudott, így túlórázni kényszerültek a csapatok. A döntésre ezúttal nem kellett várni a tizenegyesekig, ugyanis Mikel Merino fejesével a 119. percben eldöntötték a találkozót a spanyolok, akik az elődöntőben Franciaországgal találkoznak.

Sokak szerint az Európa-bajnokság eddig két legjobban játszó válogatottja csapott össze a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság első negyeddöntőjében, hiszen mind a spanyolok, mind pedig a házigazda németek mindeddig veretlenül jutottak el idáig - olvasható az Indexen. A németek ugyan az utolsó csoportmérkőzésükön csak ikszelni (1–1) tudtak a Magyarországot is felülmúló svájciakkal, de a nyolcaddöntőben magabiztos teljesítmény nyújtottak, és 2–0-ra legyőzték Dániát. Spanyolország mind a négy eddigi mérkőzését magabiztosan nyerte, nekik az egyenes kieséses szakasz első találkozóján a hatalmasat küzdő Georgiát sikerült felülmúlniuk 4–1-re.

Ahogyan arra számítani lehetett, a két együttes találkozója ennek ellenére sem azon dőlt el, hogy ki érkezett jobb eredményekkel, bár kétségkívül ott lehetett a fejekben a két együttes két legutóbbi találkozója. Akkor, 2022-ben a katari vb csoportkörében találkoztak egymással, ott 1–1-re végződött az összecsapás, két évvel korábban pedig a Nemzetek Ligájában azonban kiütéses spanyol győzelem született, akkor 6–0-ra kapott ki az Eb mostani házigazdája. Ez azonban kiugró eredménynek számít kettejük csatározásában, ugyanis a legutóbbi 5 találkozásukból 3 mérkőzés is 1–1-es döntetlent hozott, a spanyolok kiütéses győzelme mellett pedig egy barátságos meccsen a németek is zsebre tehettek egy 1–0-s sikert.

Összességében a két nemzet a meccset megelőzően 26 mérkőzést játszott egymással, ez pedig közel tökéletes eloszlást mutat a felek között, hiszen kilenc-kilenc német siker és döntetlen mellett nyolc spanyol győzelem született, ami ma egy újabb ibériai sikerrel teljes egyenlőséget hozhatott volna.

Kroos tényleg mindent beleadott, már a 8. percben likvidálta Pedrit

A várakozásokhoz mérten már a mérkőzés első perceiben komolyan egymásnak estek a csapatok, akárcsak a játékosok. Az első nagy akcióra ehhez mérten még csak egy teljes percet sem kellett várni, ám Álvaro Morata lekészítését követően Pedri gyengén lőtt kapura, így Manuel Neuernek nem okozott problémát a próbálkozás.

Pedrinek ráadásul lehetősége sem adódott a javításra, ugyanis a hatodik percben az addigra több kisebb-nagyobb szabálytalanságot elkövető Toni Kroos lépett oda elkésve a Barcelona középpályásának, aki a térdét fájlalva került a földre. A sérülése ráadásul akár komolyabb is lehet, hiszen annak ellenére, hogy a saját lábán hagyta el a pályát, a találkozót nem tudta folytatni, így már a 8. percben kényszerű csere következett – helyére Dani Olmo állt be.

A német faultok ezután sem maradtak el, a 13. percben azonban már nekik is fájhatott a szabálytalanság, ugyanis Antonio Rüdiger buktatása sárga lapot ért, amely miatt számára már ekkor eldőlt, hogy nem léphet pályára az elődöntőben.

Annak ellenére, hogy az első 25 percben valamivel többet volt a labda a házigazdánál, mégis a spanyolok tudtak több helyzetet kialakítani, hat lövésükből kettő találta el a kaput, míg a németeknél egy ilyen próbálkozás volt. A vagdalózás a gólszerzési lehetőségek ellenére folytatódott, és a 29. percben Robin Le Normand is figyelmeztetésben részesült, ami miatt fél óra után már ő is elköszönhetett az Eb-elődöntős álmaitól.

Annak ellenére, hogy mindkét együttes több veszélyes helyzetet is ki tudott dolgozni, Dani Olmónak, Nico Williamsnek és Kai Havertznek köszönhetően gól mégsem született, így a szabálytalanságokkal, fájó sárgalapokkal és Pedri sérülésével tűzdelt félidő végén a spanyolok és a németek sem lehettek maradéktalanul elégedettek. Az első játékrész után az állás változatlanul 0–0 maradt.

Kényszerű cseréből lett csodacsere, és német cserejátékos talált be

A 47. percben ismét a spanyoloké a játékrész első helyzete, Morata kapott jó labdát Lamine Yamaltól, majd egy szemet gyönyörködtető lefordulás után lőtt Neuer kapujára – vagy sokkal inkább afölé, így nem változott az eredmény.

A spanyolok a kihagyott helyzet után sem lassítottak, így a nyomás az 52. percben meg is hozta gyümölcsét. Morata passza után

YAMAL REMEKÜL GURÍTOTTA VISSZA A LABDÁT A MÁSODIK HULLÁMBAN KÖZÉPEN ÉRKEZŐ DANI OLMÓNAK, AKI A KAPU JOBB ALSÓ SARKÁBA GURÍTOTTA AZT (1–0).

A németeknél a félidőben beállt Robert Andrich hamar másképp is bekerült a jegyzőkönyvbe, így gyorsan eldőlt, hogy eredménytől függetlenül ő sem lesz ott az elődöntőben.

A góltól vérszemet kapó spanyolok erős nyomást helyztek a kapura a második játékrész elején, ekkor már a labdát is többet birtokolták, ám a németeknek is sikerült ritmust váltaniuk Maximilian Mittelstadt és Niclas Füllkrug beállásával. A dortmundi támadó kis híján egyenlíteni is tudott a 71. percben, ígéretes lövése azonban levágódott a spanyol védőkről. A csatár beállásával kétség kívül jóval veszélyesebb lett a német támadójáték, rendszerint megtalálták a 16-oson belül a társak, a gól azonban ennek ellenére sem jött össze.

A 75. percre a labdabirtoklás és a kapura lövések száma is teljesen kiegyenlítődött, ám az eredmény a németek feltámadása ellenére sem változott. Sőt annak ellenére sem, hogy a 77. percben ismételten Füllkrug lőhetett közelről Unai Simón hálója irányba, ám szerencsétlenségére csak a kapufát találta el.

A végjátékban Kai Havertz sem tudott betalálni, még annak ellenére sem, hogy a kapujából rosszul kimozduló Simón felett könnyedén átpöccintette a labdát, az üres kapuba így sem került be a játékszer.

A német nyomást nem is bírta ki a legvégéig a spanyol csapat,

A 89. PERCBEN ÚJABB CSEREJÁTÉKOS TALÁLT BE: MITTTELSTADT BEADÁSÁT KIMMICH FEJELTE VISSZA AZ ÖTÖSRE, A LABDÁT PEDIG WIRTZ KÍMÉLETLENÜL A KAPUBA RÚGTA (1–1).

Ráadásul a németek ezután sem adták fel, így egészen az utolsó percig veszélyesek voltak a spanyol kapura. A rendes játékidőben ezúttal sem változott már az eredmény, így hosszabbítás következett.

A hosszabbítás utolsó percében Merino fejese döntött

A csapatok a kétszer 15 perces hosszabbítás első játékrészében a fáradtság jeleit csupán a befejezésekkor mutatták, ugyanis mindkét együttes teljes erőbedobással vágott neki a folytatásnak, ehhez mérten pedig mindkét kapu előtt alakult ki olyan helyzet, amit könnyedén gólra is válthattak volna a felek. Ez azonban nem sikerült.

A sérülések ennek ellenére tovább rombolták a spanyol együttest a hosszabbítás első félidejében is. Fabio Ruiz ugyanis Pedrihez hasonlóan szintén a földön maradt egy belépőt követően, helyére így a Bajnokok Ligája-győztes Joselu érkezett a 102. percben

A hosszabbítás második félideje szintén izgalmasan kezdődött, ugyanis az addig nem sok port kavaró Jamal Musiala iszonyú erejű lövése után Cucurella kezéről vágódott le a labda, ám kisebb meglepetésre nem ítéltek tizenegyest. A németek ennek ellenére kétségkívül jobban kezdték a játékrészt, a 108. percben a gólszerző Wirtz vezethette a labdát egészen a 16-osig, majd passzolt Füllkrugnak, aki azonban kapásból a kapu mellé lőtt.

A 113. percben aztán újra megfagyott a stadionban a levegő, ugyanis Toni Kroos ápolást kért, és percekig a pályán ápolták, így még az is benne volt, hogy idő előtt véget ér a karrierje, ám végül folytatni tudta a játékot.

A sorozatos szabálytalanságok, és az azokat követő időhúzások ellenére a 116. percben még mindig nem dőlt el, hogy tizenegyesek következnek, ezért pedig ismételten Füllkrug volt a felelős, a támadó egy veszélyes fejessel majdnem eldöntötte a továbbjutást, ám hatalmas bravúrral Simón hárított.

Mégis a spanyoloknak jött ki jobban a lépés,

DANI OLMO A 119. PERCBEN KÖZÉPRE TETTE A LABDÁT, AHOL MIKEL MERINO ZAVARTALANUL FEJELHETETT, A LABDÁT PEDIG NEUER SEM TUDTA KIÜTNI, ÍGY ÚJRA VEZETÉST SZERZETT SPANYOLORSZÁG (2–1).

A folytatásban a három perc hosszabbítás ellenére már nem történt változás, így Toni Kroos pályafutása egy drámai vereséggel és a házigazda búcsújával ért véget. Spanyolország az elődöntőben a Franciaországgal találkozik, amely gól nélküli döntetlent követően tizenegyespárbajban 5–3-ra győzte le Portugáliát.