Végre kiderült, mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás

• 2024. november 19., kedd •
A tudósok végre választ találtak egy évszázados kérdésre, vagyis, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb. A válasz még egy 2017-ben felfedezett őskori organizmusra vonatkozó kutatás eredményeképpen született meg és csaknem egymilliárd évvel ezelőttre repít vissza az időben.
Végre kiderült, mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás

A rejtély, amelyre úgy tűnt, talán sosem kapunk választ, most megoldódott a tudósoknak köszönhetően, akik azt állítják: a tojás előbb volt, mint a tyúk. Az áttörés, amely a jelek szerint véget vetett a vitának, egy 2017-ben felfedezett, megkövesedett őskori organizmusból származik – derül ki a Mirror cikkéből, amelyet a Genfi Egyetem tudósainak felfedezése alapján jegyeztek. A tudósok hawaii üledékekben találtak egy egysejtű organizmust (Chromosphaera perkinskii), amely sejtosztódás útján egy állati tojáshoz feltűnően hasonló képződménnyé alakult. Az említett fajt több mint egymilliárd évvel ezelőttre datálják, ez pedig jóval az első állatok megjelenése előtti időszak - írja az Index.

A Nature folyóiratban publikált felfedezés szerint a megtermékenyített petesejtből fejlődő embriókhoz vezető genetikai programok már az állati élet előtt lezajlottak, és így a rejtvényt tekintve ők voltak azok, akik aztán a csirke kifejlődéséhez vezettek. A szerző, Omaya Dudin elmondta, hogy bár a C. perkinsii egysejtű faj, ez a viselkedés azt mutatja, hogy a többsejtű koordinációs és differenciálódási folyamatok már jóval azelőtt jelen voltak, hogy az első állatok megjelentek volna a Földön. 

Az állatok előtti világ

A kutatók megállapították, hogy az a mód, ahogyan a többsejtű kolóniák háromdimenziós szerkezetben osztódtak, „feltűnően emlékeztet” az állati embrionális fejlődés korai szakaszaira. Köztudott, hogy az egysejtű élet, például a baktériumok, már az állatok előtt is léteztek, amelyek petesejtből fejlődtek ki, az embriófejlődés pedig nagyon hasonló a különböző állatfajoknál. Eddig úgy gondolták, hogy ez a folyamat az állatok kialakulása előtti időszakra tehető.

Korábbi kutatások azt is feltételezték, hogy a kemény héjú tojások, úgy, mint a csirkéké, valószínűleg csak 300 millió évvel ezelőtt alakultak ki, szemben a mostani felfedezéssel, amely bizonyítja, hogy több mint egymilliárd évvel ezelőtt keletkeztek. Az új tanulmány végigveszi azt is, hogyan kezdődtek a többsejtű életformák a chromosphaera perkinskii-vel, amely elérte maximális méretét, majd állati embriókra emlékeztető többsejtű kolóniákat alakított ki.

Ez lenyűgöző, egy nemrég felfedezett faj lehetővé teszi számunkra, hogy több mint egymilliárd évet visszautazzunk az időben

– összegezte Marine Olivetta, a Nature folyóiratban megjelent tanulmány másik szerzője. 

Forrás: index.hu

közösség

további frisss

lap tetejére