Az ünnepi diákmunka fontos szerepet játszik az év végi munkaerőpiacon. A cégeknek ilyenkor ugyanis nemcsak a megnövekedett munkaerőigényt, hanem a szabadságon lévő dolgozóik helyettesítését is meg kell oldaniuk - írja a Világgazdaság. Mutatjuk, hogyan alakulnak a bérek, milyen előnyökkel és kihívásokkal jár az ünnepi diákmunka, és milyen trendek határozzák meg 2024-ben.
Milyen területeken van igény ünnepek előtt a diákmunkákra?
A cégek ilyenkor, november közepén kezdik el feltérképezni a diákmunka iránti igényüket, december elejére pedig már érezhetően megnő a kereslet a diákok iránt. Sok felnőtt munkavállaló ilyenkor veszi ki a szabadságát, helyettesítésükre gyakran diákokat vesznek fel, hiszen rugalmasan alkalmazkodnak a szezonális elvárásokhoz, gyorsan betanulnak, és számos pozícióban helytállnak – mondta lapunknak Galgóczi Anna, a Tudatos Diák Iskolaszövetkezet toborzási munkatársa.
A diákok jelenléte az ünnepi időszakban több munkaterületen is elengedhetetlen, a legnagyobb kereslet mégis a turizmus és vendéglátás területén tapasztalható. Gyakorta keresnek
- felszolgálót, konyhai kisegítőt és
- szállodai munkatársat, emellett
- szintén népszerűek a raktári munkák, például árufeltöltés és a csomagolás, de
- nagy keresletnek örvendenek a rendezvényekkel kapcsolatos hostess és animátor pozíciók is
– tudtuk meg.
Miként alakulnak az ünnepi diákórabérek?
Az idei adatok szerint az ünnepi diákmunka során
a diákok órabére átlagosan 1900–2200 forint között mozog, de ez a szám nagyban függ a pozíciótól és a munkavégzés jellegétől. Az órabérek tartománya iparágtól és lokációtól függően 1700–2800 forint között alakul.
A szakembertől megtudtuk, betanulási időszak alatt a diákok 100–200 forinttal kevesebbet keresnek óránként, az alapvető készségek elsajátítása után azonban az órabérük eléri az ajánlatban szereplő összeget. Ez a bérezési modell előnyös mind a diákok, mind a munkáltatók számára, hiszen ösztönzi a folyamatos fejlődést.
Egyéb módon is motiválják a diákokat
Galgóczi Anna felhívta a figyelmet arra, hogy az ünnepi diákmunka idején a diákok bérpótlékokkal is számolhatnak, amelyek jellemzően 20–100 százalék között mozognak. Ezek a juttatások nemcsak a karácsonyi időszakra, hanem az év más ünnepnapjaira is érvényesek. „Bár a bérpótlék nem kötelező, partnereink többsége biztosítja, hogy a diákokat ugyanúgy kezeljék, mint a felnőtt munkavállalókat” – tette hozzá.
A munkáltatók egyre gyakrabban biztosítanak év végi bónuszt is, amelynek összege általában 80 és 150 ezer forint között mozog. Ez különösen azoknál a diákoknál jellemző, akik hosszabb ideig dolgoznak vagy kiemelkedő teljesítményt nyújtanak az adott helyen. Az ilyen juttatások a diákok számára motiválóak, a munkáltatóknak pedig biztosítják a lojalitást és a munka minőségét.
Miért előnyös az ünnepi diákmunka?
Az ünnepi időszakban a diákok olyan műszakokat is vállalnak, amelyeket a felnőtt munkavállalók kevésbé preferálnak, például hétvégi vagy éjszakai műszakokat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy számos diák kizárólag az ünnepi időszakban vállal munkát, mivel pozitív tapasztalatokat szereztek korábbi évekből.
A visszatérő diákok gyorsabban betanulnak, ami megkönnyíti a munkáltatók dolgát. Az ünnepi diákmunka költséghatékonyabb és rugalmasabb megoldás a cégek számára, mint a felnőtt munkaerő-kölcsönzés
– véli a szakember, aki úgy látja, az ünnepi diákmunka nemcsak a cégek számára kedvező: lehetőséget biztosít a diákoknak a tapasztalatszerzésre és a pénzkeresésre. Galgóczi Anna szerint a diákok idei bérezése, a különböző pótlékokkal és bónuszokkal együtt mind hozzájárul ahhoz, hogy a diákok elég motiváltak és hatékonyak legyenek.
Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
Forrás, diagram: tudatosdiak.hu