Kiderültek a részletek: mutatjuk, mennyi lesz a magyar minimálbér és a garantált bérminimum a következő években

• 2024. november 21., csütörtök •
A minimálbér 2027-ig több mint 40 százalékkal emelkedik, a garantált bérminimumról viszont csak egy évre állapodtak meg a felek, továbbra is napirenden marad az ágazati bértarifa-rendszer kidolgozása. A szakszervezetek azt kérik a munkáltatóktól, a bértárgyalások során olyan megállapodásokat kössenek, amelyek a keresetek reálértékét is növelik.
Kiderültek a részletek: mutatjuk, mennyi lesz a magyar minimálbér és a garantált bérminimum a következő években

Ahogy arról a Mandiner előzetesen beszámolt, csütörtökön ismertették a felek a 2027-ig szóló, hosszútávú bérmegállapodás részleteit - írja a Mandiner.

A minimálbér és a garantált bérminimum összege 2025-ben

A minimálbér 2025-ben 9 százalékkal emelkedik, bruttó összege a jelenlegi 266 800 forintról 290 800 forintra emelkedik. Nettó összege – kedvezmények nélkül – 193 382 forint lesz.

A garantált bérminimum 2025-ben 7 százalékkal nő, bruttó összege 326 000 forintról 348 000 forintra emelkedik. Nettó összege – kedvezmények nélkül – 231 420 forint lesz.

A bérmegállapodásban csak a minimálbér összegét határozták meg 2027-ig előre a szakszervezetek és a munkáltatók. E szerint a kötelező legkisebb kereset

  • 2025-ben 9 százalékkal nő, 290 800 forintra,
  • 2026-ban 13 százalékkal 328 600 forintra,
  • 2027-ben 14 százalékkal 374 600 forintra.

A garantált bérminimumról csak a jövő évre született döntés. A középfokú végzettséghez kötött kötelező legkisebb munkabér 2025-ben 348 ezer forint lesz, a következő években pedig a termelékenység növekedéséhez és a nemzetgazdaság teljesítményéhez kötik a felek az emelés mértékét.

A megállapodásnak köszönhetően a minimálbér 2027-ig több, mint 40 százalékkal emelkedik és tükrözi a szakszervezetek és a kormány eredeti szándékát, vagyis azt, hogy a legkisebb munkabér emelkedése éves átlagban 12 százalékos legyen. Ezzel a magyar minimálbér hivatalosan is megfelel az európai minimálbérről szóló irányelvnek, mivel 2027-re az összeg meghaladja a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.

A megállapodás szerint a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) napirenden tartja a szakmai bérminim új rendszerének kidolgozását, egy ágazati bértarifarendszer kialakításának lehetőségét mérlegelve, amelynek központi elemét képezik az ágazati és a makroszintű kollektív megállapodások. 

A munkáltatók is könnyítésre számíthatnak

A munkáltatói oldal a tárgyalások során többször kifogásolta, hogy a legkisebb keresetek emelésének tervezett mértéke jelentősen meghaladja a gazdaság teljesítményét. A kormány ugyanakkor világossá tette, 2025-ben nincs lehetőség a szociális hozzájárulási adó (szocho) további csökkentésére, mértéke 13 százalék marad.

A megállapodásban ugyanakkor a kormány vállalja, hogy folyamatosan nyomon követi a bérköltségek csökkentésének lehetséges eszközeit.

Szintén a megállapodás része, hogy azok után a munkavállalók után, akiknek az alapbére egy megadott időszakban legfeljebb 290 800 forint volt, 2025-ben a 2024-es minimálbér összege után kell szociális hozzájárulási adót fizetniük. Kitétel ugyanakkor a változatlan létszám, ezzel elkerülve, hogy a munkáltatóknak érdekükké váljon a minimálbéren foglalkoztatás.

Kiszámíthatóbb lesz a minimálbér változása

Fontos pontja a bérmegállapodásnak, hogy tartalmazza a kormány becslését a nemzetgazdaság legfontosabb mutatóiról, vagyis a bruttó átlagkeresetről, az inflációról és a GDP-ről szóló előrejelzéseket. Ha ezektől a tényleges folyamatok eltérnek legalább egy százalékponttal, akkor a 2026 és 2027-es évek emelését újratárgyalják a szociális partnerek. Hosszútávon, 2028-tól pedig a felek a legfontosabb makrogazdasági mutatók alapján határozzák meg a minimálbér éves emelésének mértékét.

A megállapodás ajánlást is tartalmaz. A VKF tagjai a munkavállalók jövedelmi pozícióinak megtartása, illetve javítása érdekében a munkáltatókat arra ösztönzik, hogy az általános béremelések során törekedjenek a keresetek reálértékének növelésére.

Fontos, hogy a bérmegállapodás végleges szövege ugyan elkészült, de az egyezség aláírására a következő időszakban kerülhet sor, amennyiben a felek már nem tesznek újabb javaslatokat.

Forrás: mandiner.hu
Nyitókép: Gajdi Szabolcs/Getty Images

közösség

további frisss

lap tetejére