Pokoli 5 perc volt

sd • 2020. április 15., szerda •
31 évvel ezelőtt április 15-e gyásznapként vonult be az angol labdarúgás történetébe. 94-en lelték halálukat az FA kupa elődöntőjében a Hillsborough Stadionban, két további szurkoló pedig a betegágyon hunyt el.
Pokoli 5 perc volt

Egyenlőtlen jegyelosztás, tapasztalatlan stadionparancsnok, felelőtlen intézkedések egész sora vezetett a katasztrófához, amelynek már a kezdősípszót megelőzően jele volt. A Liverpool kapusa, Bruce Grobbelaar már az első másodpercekben látta a problémát. Több szurkoló, akiket már a pályát a szektortól elválasztó kerítéshez nyomtak, gyakorlatilag az életéért könyörgött a tehetetlen játékosnak. Hogy hogyan alakulhatott ez ki? Többek között úgy, hogy például a stadion 3-as és 4-es szektorában 1600 állóhelyre több mint 3000 ember zsúfolódott be. És ahogy ilyenkor lenni szokott, egyetlen szikra elég volt a lőporos hordó berobbantásához. Ez a szikra volt a liverpooli Peter Beardsley lövése, amely ugyan a Nottingham kapufáján csattant, de sokan azt hitték, hogy a játékszer a kapufáról a gólvonal mögé vágódott. A pillanatnyi őrjöngés felkeltette a kint rekedt, jegy nélküli Pool-szurkolók érdeklődését is, ők is azt hitték, gól született, ezért megpróbáltak a stadionba nyomulni. Az útjukat álló acélpántos külső kapuk nem bírták a nyomást, beszakadtak, a drukkerek pedig benyomultak az amúgy is telített lelátókra. Aki időben kapcsolt, gyorsan átmászott a kerítésen, és a pálya felé menekült. Azonban hiába szakította félbe 5 perc 30 másodpercnyi játékidőt követően Ray Lewis a találkozót, addigra már a kapu mögött sebesültek, haldoklók és halottak tömege hevert.

94-en lelték halálukat a lelátón, 2 súlyosan sérült szurkoló közül az egyik napokkal élte túl a tragédiát, míg a másikat mesterséges kómába helyezték, 1993-ban hunyt el. A halottak mellett 766, kisebb-nagyobb sérülést szenvedett szurkolót is el kellett látniuk a mentőknek, akik a kaotikus állapotok miatt nagy nehézségek árán jutottak csak be a létesítménybe. A 96 áldozatból 37 még csak gyerek volt, akik a szüleikkel szerették volna látni kedvenceiket az FA kupa döntőjébe kerülni. Az egyik orvos szakértő szerint a fulladásos halál során egész egyszerűen nem kaptak levegőt, a mellkasukat mintha egy óriáskígyó roppantotta volna lassan össze. A kerítések, fizikai elválasztások megszűntek a stadionokban, és idővel a mindent átható ellenőrzések, kamerarendszerek segítségével sikerült családi eseménnyé változtatni a labdarúgó-mérkőzéseket. Majd 3 évtizedet kellett várniuk a szurkolóknak arra, hogy lekerüljön róluk a béklyó, hiszen őket tették felelőssé az eseményekért. 27 év után azonban végre bírósági ítélet mondta ki, hogy rendőri mulasztás okozta a katasztrófát.

A Liverpool - Nottingham FA kupa elődöntő újrajátszását a manchesteri Old Traffordon rendezték meg 35 ezer néző előtt 1989. május 7-én. A mérkőzést 3:1-re a Pool nyerte, majd a döntőben a nagy városi rivális Evertont is megverték 3:2-re, így a vörösök nyerték a kupát.

forrás, kép: origo.hu

közösség

további frisss

lap tetejére