Összefogás, családpolitika, templomépítés - államtitkári egyeztetés az egyházakkal

há • 2022. március 16., szerda •
Mit tehetnek az egyházak a háborús helyzetben? Milyen eredménnyel járt egy évtized családpolitikája? Mi történik itthon a templomokkal, közösségi helyekkel? E témák köré szervezett tanácskozáson vettek részt a szombathelyi egyházak képviselői Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárral és dr. Hende Csaba országgyűlési képviselővel szerdán az oladi plébánián.
Összefogás, családpolitika, templomépítés - államtitkári egyeztetés az egyházakkal

A találkozó házigazdájaként mondott köszöntőt dr. Hende Csaba, aki felidézte családja oladi kötődését. Mint mondta, a lakótelepi hívek először alapítványt hoztak létre, majd a politikus segítségét kérték abban, hogy támogassa templomépítési törekvéseiket.

- Amikor igazságügyi államtitkárként közbenjártam Orbán Viktornál a '90-es évek legvégén, a miniszterelnök az akkori egyházügyi államtitkárhoz, Balog Zoltánhoz irányított, így sikerült több mint 160 millió forintot szerezni az oladi lakótelep új templomára.

Akkoriban ez volt a legnagyobb egyházi beruházás az országban - utalt az építkezés jelentőségére a szombathelyi országgyűlési képviselő.

Azóta azonban nagyságrendekkel nőtt a hasonló beruházások száma, erről pedig már Soltész Miklós államtitkár beszélt, de szóba hozta a háború aktuális kérdéseit, és annak a magyar társadalomra gyakorolt pozitív hatását is. - Az emberek nagy többsége bekapcsolódott a gyűjtésekbe, így tettek országgyűlési képviselőink és az egyházak karitatív szervezetei is. Ez az összefogás azt eredményezte, hogy nemcsak a határra, hanem Kárpátaljára is sokak segítsége eljutott - fogalmazott. Elmondta: határozottan vissza kell utasítanunk azokat a baloldali nyilatkozatokat, megnyilvánulásokat, amelyek belerángatnák az országot a háborúba, és veszélyeztetnék a békét, a biztonságot. Soltész Miklós kérte az egyházak képviselőit, hogy a jövőben is közreműködjenek a gyűjtésekben, és segítsék a támogatásra szoruló menekültek - többnyire asszonyok és gyermekek - szálláshoz, iskolai és óvodai ellátáshoz jutását.

Az államtitkár ismertette a kormányzat és az egyházak elmúlt tizenkét évben folytatott közös munkájának eredményét.

- Több mint 3000 templomot, imaházat újítottunk fel szerte a Kárpát-medencében 2010 óta, és 200 új templom is épült ebben az időszakban. Óriási előrelépés ez, főként annak fényében, hogy Nyugat-Európában eközben rombolják, átalakítják, bezárják a templomokat

- mondta Soltész Miklós. Kiemelte:

1500 közösségi helyiség is épült vagy megújult ugyanezen időszakban, ami hozzájárulhat, hogy a templomok itthon ne ürüljenek ki.

Leszögezte, a választók felhatalmazásával ezt a munkát tovább kell folytatni. További számokat is említett, amelyeknek alakulása arra utal, hogy az egyházakkal való együttműködés és az elkezdett családpolitika eredményes. - Amíg 2010-ben 35 ezer házasságkötés történt, addig 2021-ben 67 ezer, tehát a számuk szinte megduplázódott. Örömteli, hogy közben a válások 36 százalékkal csökkentek. A családpolitikának köszönhetően 200 ezerrel több gyermek született annál, mint amennyi született volna, ha marad a korábbi, 2010 előtti szemlélet. A termékenységi arányszám 1,25-ről 1,56-ra emelkedett az elmúlt évtizedben. Az abortuszok száma ugyanakkor csökkent: 40 ezerről 23 ezerre, ami azt jelenti, hogy közel 100 ezer gyermek menekült meg - hangsúlyozta az államtitkár.

A jelenlévők egyetértettek abban, hogy valamennyi egyház és felekezet elégedett lehet az elmúlt 12 évben kapott támogatásokkal, számos pályázat és egyéb forrás állt rendelkezésre, amelyekkel élni is tudtak közösségeik javára.

közösség

további frisss

lap tetejére