Nincs szükség „tojásbespájzolásra”

• 2020. április 08., szerda •
A magyar tojástermelés folyamatos, és az áruházláncok tojáskínálata is biztosított, pánikvásárlásra semmi ok.
Nincs szükség „tojásbespájzolásra”

A magyar tojástermelés folyamatos, az áruházláncokkal szorosan együttműködve a magyar lakosság tojásellátása is biztosított, így húsvét előtt is lesz friss, magyar tojás a boltok polcain – hangsúlyozta Szép Imre, a Tojásszövetség elnöke a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének hivatalos oldalán. Ahogy egyik élelmiszer felvásárlására, úgy „tojásbespájzolásra” sincs szükség nagy tételben.

A magyar termelők felkészültek, és igazodtak a mostani, koronavírus okozta körülményekhez – húzta alá az elnök. Az élelmiszer-előállítókra mindig, az átlagos hétköznapokon is szigorú higiéniai szabályok vonatkoznak. A tojástermelő gazdák a mostani helyzetre való tekintettel több fertőtlenítést vezettek be, több kesztyű, védőruha és maszk fogy. Ahogy az egészségügyben, az élelmiszertermelési szektorban is a védőfelszerelés folyamatos biztosítására van szükség, és a gazdák is mindent megtesznek, hogy ezeket beszerezzék.

A tojástermelők a munkatársak védelmében is extra intézkedéseket vezettek be. Például a tojástermelési rendszerekben a dolgozókat több csapatra osztották, amelyek nem találkozhatnak egymással. Feladataikat időben és térben egymástól elválasztva végezhetik, így megelőzhető, hogy az esetleges megbetegedések miatt megakadjon a termelés. Arra is van példa, hogy a kieső munkaerőt (kiskorúval otthon kell maradnia, veszélyeztetett csoportba tartozik, betegség, házi karantén) a családi gazdaságok családon belül próbálják megoldani.

Az elmúlt hetekben a takarmányalapanyag-ellátásban volt fennakadás a határok lezárása miatt, de sikerült a kezdeti bizonytalanságok után helyreállítani a láncot. Még nem jelentettek olyan esetet a világban, ahol a koronavírus élelmiszer útján terjedt volna az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) állásfoglalása szerint. A szervezet folyamatosan monitorozza a helyzetet, és a WHO ajánlásaira hívja fel a figyelmet, amelyek a főzés közbeni általános higiénia betartására vonatkoznak.

Az állammal közösen a tojástermelő gazdák mindent megtesznek annak érdekében, hogy az élelmiszerellátás zavartalan legyen – emelte ki Molnár Györgyi, a Tojásszövetség titkára. Hatalmas köszönet és elismerés illeti nemcsak az egészségügyi dolgozókat, hanem az élelmiszerláncban dolgozókat – élelmiszer-előállítókat, rakodómunkásokat, áruszállítókat, bolti dolgozókat - is, akik a sokkal megterhelőbb körülmények ellenére is biztosítják, hogy a hazai élelmiszerellátás ne kerüljön veszélybe.

Az elmúlt hetekben termelőtől függően átlagban 30-50 százalékkal több tojást igényeltek az áruházláncok. Ebben az időszakban most szinte mindennap olyan az élelmiszerboltok forgalma, mintha karácsonyra vagy húsvétra vásárolnának be az emberek. Egy „átlagos” húsvétkor 270-280 millió darab tojás fogy, ez az éves fogyasztás nagyjából 10 százaléka. A gasztro (hotel, étterem, menza) kiesések pótolták/pótolják a felmerült és felmerülő lakossági igényeket.

Éves szinten a nagyüzemi termelés várhatóan 1,2–1,3  milliárd darab lesz. Ágazati szinten nemcsak tyúktelepítésre, hanem kapacitásbővülésre is számítani lehet. Ugyanakkor drágul majd a tojás, ahogy más élelmiszerek is, mivel az elmúlt hetekben 2-3 forinttal emelkedtek a termelői árak, hosszú távon pedig 5 százalékos termelői áremelkedés várható. Ennek oka, hogy máris nőtt  a nemzetközi szállítás költsége, emelkedett az importált takarmány-alapanyagok ára is több helyen, és a forint-euró árfolyam sem kedvez az importnak. Fontos kritérium, hogy a lakossági tojásellátás hosszú távú biztosításához az állatjólléti és beruházási támogatások rendszere továbbra is zavartalanul, a megszokott ritmusban működjön - tájékoztatott a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége.

közösség

további frisss

lap tetejére