A Lovagrend tagjai nemcsak őrzik és ápolják Szent Márton emlékét, tiszteletét, hanem „még inkább védik, ápolják azokat az értékeket, amelyek az emberi életet valóban emberhez méltóvá teszik” – idézve Dr. Székely János püspök úr szavait az avatásról. A ceremóniát konferencia előzte meg, amelyen a savariai születésű tours-i püspökhöz kapcsolódó emlékhelyekről, zarándokutakról is szó esett. Könyvbemutatóra is sor került, hiszen az egyesület jelentette meg Pierre-Yves Fux, történész, a filozófia doktora és Svájc nagykövete 2020-ban Magyarországon megjelent könyvét, a Szent Márton nyomában – A rácsodálkozás és a megosztás útja hiánypótló kötetet. A Via Sancti Martini bárki számára bejárható a szerző lenyűgöző előadásmódja és fotói által, annak, aki Szent Márton nyomdokaiba szegődik. Nemcsak az egyesület, hanem országunk is büszkélkedhet a 2500 km-es Szent Márton út bemutatásával, hiszen eddig csak francia nyelvű kiadvány jelent meg a kiemelkedő jelentőségű európai kulturális útvonalról.
15 év alatt a „megosztás útján” számos ötlet valósult meg az egyesület szervezésében: a „Van előttünk lábnyom” határon túli zarándoklatunk egyik helyszíne a pozsonyi Szent Márton székesegyház, amely 1563 és 1830 között koronázási templomunk volt – idézte fel a kirándulást az egyesület titkára, Kőszegfalviné Pajor Klára.
Szent Márton püspököt, egyesületünk névadóját országalapító első királyunk, Szent István választotta a Kárpát-medencében lévő hazánk első számú védelmezőjének, valamennyi magyar védelmezőjének. A projekjeinkben a Szent Márton hagyományt ápoljuk és kérjük őt, hogy védelmezzen, erősítsen bennünket keresztény hitünkben, hiszen a mai nehéz időkben sürgető szükséggé válik annak megőrzése – veszi át a szót az egyesület elnöke, Horváthné Németh Zsuzsanna. Azoknak az értékeknek az átadása a célunk, amely a fiatalabb generáció számára példaként szolgálnak, hogy identitástudatukat, hagyományaikat megéljék és megőrizzék. Fontos üzenete az egyesületnek a fiatalok közössége felé, hogy legyenek példaképeik, mert ez elősegíthetné az értékváltozást, önbecsülésükben erősíthetné őket, hogy ki tudják húzni magukat, ha azt hallják, Szombathely, a „Segítés városa”, hogy büszkék legyenek a származásukra. Üzenetet küldünk a város felnőtt lakosságának is, a novemberi Szent Márton ünnepi hét eseményei között minden évben újabb programmal mutatkozunk be, 2021-ben Jankovics Zoltán zeneszerző, hegedűművész komponálta Sancti Martini - Soli deo Gloria című egyházzenei művét mutattuk be a közönségnek, a Vivace Kamarazenekar előadásában. Gyümölcsöző együttműködésünk a zenekarral számos meglepetéssel szolgál majd a későbbiekben, hiszen készülünk nyári programokkal is, melyek Szent Márton életéhez kapcsolódó pillanatokat elevenítenek fel. Sikeres támogatási kérelmeinknek köszönhetően Szent Márton korabeli római viselet használatával hagyományőrző kisközösség alakul az egyesületen belül, mely látványos és tartalmas eseményeket ígér.
A Rottenburg-Stuttgarti Egyházmegye felkérésének eleget téve, Schauermann János Atya, az egyesületünk alelnöke közreműködésével részt veszünk májusban a stuttgarti katolikus nap Köpenymegosztó kampányában. A keresztény találkozó mottója: „Az élet megosztása”, egy méretre vágott szövetdarabon mutatkozhatnak be, jeleníthetik meg egyházi szervezetek, intézmények, mit jelent ma az „élet megosztása” számukra? A beküldött szövetdarabok mindegyikét összevarrva egy óriási Szent Márton-köpeny készül, amelyen a szülőföld, Szombathely is bemutatkozik az általunk tervezett szöveten, az ikonikus Szent Márton szobor mellett számos szervezet logója is jelzi, hogy ők is a szentmártoni örökség őrzői.
A Martinus Egyesület azt a szentmártoni lelkiséget kívánja beleszőni a mindennapokba a tevékenységével, a rendezvényei megvalósításával, amely - Szent Márton nyomába eredve az úton -, egy belső utazás. A nemes lelkület, mellyel Szent Márton válaszolt kora problémáira és ezáltal új távlatokat nyitott a mindennapok számára, ma is tanulságul szolgálhat mindannyiunknak, NAPONTA.