A dobozos margarinoknak megmérték a zsírtartalmát, a laktóz és a kazein jelenlétét, és vizsgálták, hogy omega-3 és omega-6 zsírsavból mennyi van a termékben. A hatóság megállapította, hogy a dobozon lévő jelölés minden esetben valós volt ezekkel kapcsolatban. Figyelték, hogy fémszennyezés – ólom és réz – kimutatható-e (szerencsére nem), és a tartósítószer mennyiségét is ellenőrizték. A 17-ből 13-ban volt ilyen anyag, legalábbis a csomagoláson lévő felirat szerint, és mind a jogszabályban megengedett értéken belül volt. Kiderült azonban, hogy további két margarinban is kimutatható a tartósítószer, azaz a szorbinsav, de nem írták rá, ezek gyártóit megbírságolták. Négy esetben találtak egyéb jelölési hibát, ezeknél figyelmeztettek. Összességében tehát nem rossz a helyzet, a jelentés szerint élelmiszerlánc-biztonsági szempontból megfelelőek voltak a termékek, csak hát a dobozt kell jó alaposan elolvasni. Az ellenőrök egyébként túl vannak egy „vakkóstoláson” is, februárban szakértők és laikusok együtt pontozták a margarinokat. Akkor nyert a Líra, második volt a Bords Eve, és harmadik helyen végzett a Flora.
De vajon mi szól még a margarin mellett? Nyilván teljesen más az ízük. Miközben a vaj tejtermék, amely főleg tejzsírból (ráadásul zömében rossz, azaz telített zsírsavból), vízből és szárazanyagból áll, addig a margarin ma már csakis növényi olajból készül, sokszor vitatott eljárással. A vaj szinte teljesen adalékanyag-mentes, tehát természetesnek mondható, de a margarinnak az állaga miatt szüksége van ezekre, és vitaminokkal is dúsíthatják. Ami a zsírosságot illeti, a vajban 80-90 százalék között van a zsír aránya, víztartalma 16 százalék, szárazanyag 2 százalék. Az úgynevezett háromnegyedzsíros vaj 60-62 százaléknyi zsírt tartalmaz, a félzsíros pedig 39-41 százaléknyit. A margarinoknál elvileg ugyanezeket az arányokat kell találnunk a margarin, a háromnegyedzsíros margarin és a félzsíros margarin esetében. A tejfehérje-allergiások vagy laktózintoleranciában szenvedők számára egyszerű a döntés, de mi a helyzet a többiekkel?
Nos, reggelente álmosan a konyhába támolyogva bizony nem mindegy, hogy meg tudjuk-e kenni a kenyeret. A vaj lehűtve nagyon nehezen kenhető, a margarinnal viszont könnyebb a dolgunk. Vajrajongók azonban állítják, hogy az egész csak időzítés kérdése.