Mikor szükséges páraáteresztő vakolatot, festéket használni?

szponzorált tartalom (x) • 2024. szeptember 27., péntek •
Az épületek, épületszerkezetek, az otthonok beltereinek esetében foglalkozni kell a páratartalom kérdésével, ugyanis problémákat okozhat, akár túl alacsony, akár túl magas.
Mikor szükséges páraáteresztő vakolatot, festéket használni?

A levegő páratartalma hatással van a bent tartózkodók szervezetére, de az épületekre és a tárgyakra is. A párás levegő, illetve a hőingadozás páralecsapódást eredményez, ami kedvez a penészgombák megjelenésének és szaporodásának. Ez az egészségre is ártalmas, megbetegedésekhez vezethet, ugyanakkor tönkreteheti a falakat, a tapétát, a bútorokat, a parkettát, a fából készült nyílászárókat.

Nem kérdés tehát, hogy a károk megelőzése érdekében foglalkozni kell vele. Erre valók a MesterekFutára webáruház vakoló- és glettanyag kínálatában kapható páraáteresztő vakolatok és festékek, de vajon szükség van-e rájuk minden esetben? 

Hőszigeteléssel a hőingadozás ellen

Az épületek hőszigetelése ma már elengedhetetlen, ugyanis jelentősen csökkenti az épület hőveszteségét, a fűtés és a hűtés energiaköltségét, a környezet terhelését, valamint hozzájárul, hogy komfortosan érezzük magunkat az otthonunkban. A legtöbbek által alkalmazott homlokzati hőszigetelés mellett gondoskodni kell a tetők, a nyílászárók, a födémek és az aljzatok szigeteléséről is. 

Az épületszerkezet sajátosságainak, az igényeinknek és pénztárcánknak megfelelő anyagok kiválasztása mellett figyelmet kell fordítani a szakszerű kivitelezésre is. Amennyiben a szigetelőlemezek folytonossága megszakad, illesztésekor rések keletkeznek, hőhidak jönnek létre, amelyek páralecsapódást eredményeznek a hidegebb felületeken.

Amennyiben nincs megfelelő légmozgás, az egyes tevékenységek, az emberi légzés során keletkező pára nem tud távozni a külső környezetbe. A párás környezetben pedig megjelenik az emberi szervezetre és az otthonaink környezetére is ártalmas penész. 

Mikor praktikus páraáteresztő vakolatot, festéket alkalmazni?

A falakba jutó nedvesség tönkreteszi a vakolatot, a festéket, ezért annak érdekében, hogy a homlokzati vakolat hosszú évtizedekig esztétikus maradjon, és megőrizze a hatékonyságát, ajánlott prémiumminőségű fedővakolatot alkalmazni a homlokzati hőszigetelő rendszer zárórétegeként. Önmagában felhordva nem jelent megoldást a hőszigetelés hiányára.

Milyen előnyöket kínál a páraáteresztő vakolat?

A lélegző vakolatok gyorsan felveszik, majd leadják a belső terekben képződő párát, így mivel a nedvesség nem marad bennük sokáig, nem károsodik a vakolat, továbbá csökken a penészedés kockázata. Megfelelő vízszigetelés és szellőztetés mellett optimalizálni képesek a lakóterek páratartalmát. 

Páraáteresztő tulajdonsággal bírnak a szilikát, a szilikon és a vályogvakolatok, amelyek kül- és beltéren, régi és új épületek különböző típusú falazatain egyaránt használhatók. Kőzetgyapottal szigetelt homlokzatok esetében elengedhetetlen a használatuk.

A jó vakolat nemcsak díszíti a külső falakat, de védelmet is nyújt azoknak az időjárás viszontagságaival szemben is.

közösség

további frisss

lap tetejére