A nyílt levelet a bukaresti La blouse roumaine IA Egyesület tette közzé csütörtökön közösségi oldalán. A civil szervezet a román népviselet hímzett ingének népszerűsítése mellett több alkalommal is felszólalt a romániai népviseleti motívumok megjelölés nélküli felhasználása ellen. Pár napja hívta fel a figyelmet, hogy
a Mango fast fashion divatáruház új kollekciójának egyik hímzett dzsekijén a kalotaszegi írásos varrottas egyik mintája látható.
Az angol, román és magyar nyelven közzétett nyílt levelet több, Kalotaszeg népművészetét kutató magyar, román és külföldi szakember – népművész, néprajzkutató, művészettörténész, dizájner, a kalotaszegi Bokréta Kulturális Egyesület több tagja, az írásos hímzést ma is éltető helyi asszonyok írták alá. Ebben leszögezik: elfogadhatatlannak tartják a Mango fast fashion divatáruház eljárását.
Emlékeztetnek: a kalotaszegi néprajzi régió mintegy 40 Kolozs és Szilágy megyei települést foglal magában, gazdag kulturális örökségének fő alakítói a magyarok és románok, mindkét etnikumnak sajátos viselete, építészete van.
Rámutatnak: a minták a magyar népi varrottasok legismertebb és egyik legelterjedtebb típusába tartoznak, több száz éves történetük és mintakincsük van, korai, a 19. század első feléből származó darabjait pedig múzeumok őrizik.
Jól felismerhetők, főként lakástextíliák díszítésére használtak őket, és a népviselet egyes darabjain is megtalálhatók.
Az egyedi motívumegyüttesnek gazdag angol szakirodalma is van, amit a jogtalanul felhasználók is ismerhettek
– írták.
„Mi, a kalotaszegi közösség tagjai és a tájegység kutatói elutasítjuk az írásosnak ezt a típusú öncélú kisajátítását, amely nem veszi figyelembe ennek történetét, nem jelöli meg forrását, semmibe véve egy több évszázados tudást” – áll a nyílt levélben. Az aláírók szerint örvendetes, hogy a kalotaszegi értékekre külföldön is felfigyelnek, de
a mintakincs felhasználását csak akkor tartják elfogadhatónak, ha létrehozójaként a kalotaszegi közösséget is megnevezik.
„Ezért kérjük, hogy a hagyományos varrottasok, viseletek bármely elemének kereskedelmi célú felhasználására, módosítására csak a közösséggel való konzultáció után kerüljön sor. A felhasznált motívumok hitelességének és integritásának tiszteletben tartásával történjen az átdolgozás, ezek ugyanis Kalotaszeg kulturális örökségét képezik!” – szegezik le. A romániai és külföldi politikai döntéshozókat felkérik, lépjenek fel a kulturális örökség védelmében.
Romániában nem először kíséri felháborodás a nemzetközi divatmárkák népművészeti értékeket érintő etikátlan eljárását. A La blouse roumaine IA Egyesület júniusban azt tette szóvá, hogy a Louis Vuitton a szebeni térség román női ingének mintáját másolta le hivatkozás nélkül. Az ügyben a román kulturális miniszter is megszólalt az egyesület védelmében. 2017-ben a Dior divatház másolta le - hivatkozás nélkül - a belényesi (Beius) román népviselet férfi bundájának mintáját.
Képek: Facebook